Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Zanzibar turistleri ve yatırımcıları cezbediyor

03 Mayıs, 2011 | 12:57

Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Ali Mohamed Shein, ülke olarak Türkiye ile ekonomik ve siyasi bağları güçlendirmeyi esas aldıklarını vurguladı.

Yatırım anlayışlarının yabancıların yararına olduğunu belirten Dr. Ali MohamedShein, Türk işadamlarını da ülkesine davet etti.

Adanın yabancı yatırımcıya getirdiği kolaylıklar arasında yer tahsisi ve vergi muafiyeti bulunuyor. Uluslararası firmalar, idarecilerini dahi kendileri belirleyebiliyor ayrıca elde ettikleri geliri ülkelerine aktarabiliyor.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Shein ile beraberindeki heyeti konuk etti. Ziyaretleri ile karşılıklı ticareti ve yatırım imkânlarını artırmayı amaçladıklarını anlatan Mohamed Ali Shein, “Ülkemizde barış ve stabilite var. Barış ve stabilite olmadıkça iyi bir yatırım ortamından söz edemezsiniz. İnsanlarımızın yabancılarla diyalogu fevkaladedir. Yatırım anlayışımız yabancıların menfaatine, yararına. Dünya Bankası Zanzibar’ı iş yapabilmenin en kolay olduğu 37’nci ülke olduğunu ortaya koydu. Mevzuatımız yatırımı korumakta, iş kurulmasını kolaylaştırmaktadır. Yabancılar hem direkt hem de ortaklıklar yolu ile yatırım yapabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Zanzibar turizm fırsatları

Zanzibar’ın turizmde önemli fırsatlar ihtiva ettiğini dile getiren Shein, “Burada 2 bin 500 adet otel yer alıyor. Otellerimizin kapasitesi büyük olup çok sayıda turisti ağırlayabilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Adanın Türk yatırımcıya açık olduğunu savunan Dr. Shein, şunları kaydetti:

“Türk Hava Yolları (THY), Zanzibar’a direkt uçuşlar yapmaktadır. Umut ediyorum ilerleyen zamanlarda Antalya ile adamız arasında doğrudan turist akışı olacaktır. Doğuya ve batıya geniş bir hinterlandımız var, Türk işadamlarının bundan yararlanmasını arzu ediyoruz.
Karşılıklı turizmi güçlendirebiliriz. Sanayi ve tarım sektörlerimiz de pek çok imkan ihtiva ediyor, yatırımcıları bu imkanlardan yararlanacağına ihtimal veriyoruz. Bunun yanında serbest bir ticaret limanı oluşturmayı öngörüyoruz.”

Zanzibar’da faaliyette olan Türk okullarını da öven Cumhurbaşkanı Shein, “Adamızda Feza’nın başarılı bir ortaokulu var. Biz eğitimin her alanında yatırım yapılmasını istiyoruz. Türklerin Darüsselam’da üniversite için yatırımları olduğunu biliyoruz.” dedi.

Mohamed Ali Shein, Türkiye’yi karşılıklı temasları artırmaya davet etti.

TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer ise Türkiye’nin Zanzibar ile çok güçlü bağları bulunduğuna işaret etti. Ciğer, Afrika ülkesinde muhtelif sektörlerde çok çekici yatırım alanları olduğunu aktardı ve “Türk yatırımcılara Zanzibar’da muhtelif öncelikler tanınmasının iki ülke arasında ticari münasebetleri artıracaktır. Ülkeler arası güç birliği gelinen aşamada bir mecburiyettir.” yorumunu yaptı.
Ciğer, Türk okullarının Türkiye ile Zanzibar arasında bağları güçlendirdiğini de sözlerine ekledi.

ZANZİBAR’DA YABANCI YATIRIMCI AVANTAJLI

Serbest ticaret bölgesi kurarak 300 milyon dolarlık Afrika piyasasını dünya ile buluşturmayı hedefleyen Zanzibar, yabancı yatırımcıyı koruyup kolluyor. Mevzuatın sade olduğu ülkede uluslararası firmalara 49 seneliğine yer tahsisi yapılıyor, vergi muafiyeti uygulanıyor. Ayrıca firmaların tepe yönetimlerini kendi ülkelerinden getirmelerine, elde ettiği geliri diledikleri coğrafyaya aktarmalarına izin veriliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Zanzibar Cumhurbaşkanı Dr. Ali Mohamed Shein, Zanzibar tur, Zanzibar turist, Zanzibar turistleri, Zanzibar turizm, Zanzibar turizm yatırım, Zanzibar yatırım,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları