Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Zanzibar muhteşem doğası ve bin yıllık “Stone Town” ile ilgi görmeye devam ediyor

18 Ağustos, 2017 | 18:20

Afrika’nın doğu kıyılarındaki tropikal adalar Zanzibar, hem Hint okyanusunun muhteşem doğası, hem de 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası seçilen Taş Şehri (Stone Town) ile son yılların en fazla tercih edilen tatil bölgelerinden biri haline geldi.

NationalTurk’ün haberi;

Şu sıralar Zanzibar’a giden turistler etraflarındaki en az 100 yıllık binaların restorasyon çalışmalarını fark etmiyor. Çünkü bir an önce müthiş manzaraya sahip otellerinin terasına veya Hint Okyanusu kenarındaki plajlarına gitmek için can atıyorlar.

Birçok kültüre ev sahipliği yapan Zanzibar’da plaj barlarından gelen rap müziği, Hint tapınaklarının çan sesleri ve cami müezzininin namaza çağrısı birbirine karışıyor.

Ana kara Tanzanya’dan yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki yarı özerk ülke Zanzibar özellikle UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edildiğinden beri dünyanın her yerinden büyük ilgi görüyor. Geçtiğimiz yıl 300 bin yabancı turist çeken Zanzibar, yüzlerce yıllık dokusunu korumasıyla Mauritius, Maldivler, Seyşeller gibi rakiplerinden ayrılıyor.

Stone Town UNESCO Dünya Mirası Listesinde

Stone Town

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahile edilen Stone Town, yaklaşık bin yıl önce kurulan, şimdilerde ise en az 100-150 yıllık binalarla biraz da Küba’yı anımsatan bir şehir.

Zanzibar’da mutlaka yapılması gerekenlerden biri, Bill Clinton ve Johnny Depp’in de bir zamanlar yaptığı gibi Hurumzi Hotel’in terasındaki restoran Emerson’dan tarihi şehri seyretmek. Stone Town’da korunan ve büyük bölümü restore edilen 2 binden fazla bina var. Eski Arap padişahlarının sarayları, Hint ticaret evleri ve küçük dükkanların bir özelliği de hepsinin mercan taşından yapılmış olması.

Bill Clinton ve Johnny Depp’in de Stone Town manzarasını izlediği Emerson Restaurant.

Bill Clinton ve Johnny Depp’in de Stone Town manzarasını izlediği Emerson Restaurant.

Tam anlamıyla bir açık hava müzesi olan Stone Town sokakları her zaman canlı. Ve bu canlılık turizm yatırımlarıyla her sene biraz daha artıyor.

Zanzibar’daki birçok tatilci, takımadalarının tarihine şaşkınlık duyuyor. Bir seçimle karşı karşıyalar: biraz plajlı bir şehir tatili mi, yoksa tarihi bir şehirde plaj tatili mi? Zanzibar, hem yüzlerce yıllık tarihi, hem de Hint Okyanusunun güzelliğiyle ikincisini ziyaretçilerine sunuyor.

Zanzibar’a, Türk Hava Yolları’nın direkt seferi bulunmakta. Ayrıca adaya Tanzanya’nın eski başkenti ve en büyük şehri Darüsselam’dan kısa bir uçak yolculuğu veya feribotla ulaşmak da mümkün.

En güzel Zanzibar plajları

Tarihi Stone Town ile birlikte Zanzibar’ın en çok tercih edilmesinde en önemli sebep tabii ki Hint Okyanusundaki muhteşem plajlar.

Zanzibar Adası, yemyeşil çay tarlaları, inanılmaz geçmişi ve büyüleyici bir kültürün yanı sıra rakipsiz tropik beyaz kum plajları sunan, Doğu Afrika’nın tartışmasız en güzel plajlarına sahip. Çok sayıda küçük ada ve iki büyük adadan oluşan Zanzibar’da en iyi plajları seçmek haliyle çok zor. İşte en çok öne çıkan plajlar;

Matemwe plajı

Matemwe geniş kumsalları ve daha belirgin bir şekilde büyük gelgitleriyle ünlü bir plaj. Gelgit zamanı deniz yüzlerce metre geri çekildiğinden, yüzmek için en iyi plaj olmayabilir. Ancak sörfçüler ve resif yürüyüşçüleri için bir numara.

Nungwi Plajı

Zanzibar’ın kuzeybatısında bulunan Nungwi, gelgitin en az, nadiren görüldüğü plaj olduğundan büyük ilgi görüyor. Tropik adalara has beyaz ince kum ve palmiye ağaçlarıyla Nungwi’yi unutamayacaksınız.

Pongwe Plajı

Pongwe Beach Hotel’in de yer aldığı plajda bembeyaz kumların içine yerleşmiş olan hamak ve şezlonglarda, kendinizi rüyada hissedeceksiniz.

Kendwa Plajı

Kendwa plajında kristal berraklığındaki suyun tadını çıkarın. Zanzibar’ın yerlileri akşama doğru plaj voleybolu ve futbol oynamak için bu plajda toplanıyor.

Chwaka Plajı

Chwaka plajı, okyanus hayatını gözlemlemek için en ideal bölgelerden biri. Sığlığı nedeniyle yüzmek için çok uygun olmayan bu denizde yürüyerek balık ve diğer deniz hayvanlarını gözlemleyebilirsiniz.

Paje

Paje sadece bir plaj değil, küçük bir kasaba. Eski bir balıkçı köyü olan Paje’de yerel halk artık bungalov, restoran ve plaj barlarıyla turistlere hizmet ediyor. Paje, ayrıca Zanzibar’ın güneydoğusundaki en iyi tüplü dalış dersleri ve su sporlarına ev sahipliği yapıyor.

Kiwengwa Plajı

Hem müthiş doğa hem de konfor arıyorsanız Kiwengwa plajı tam size göre. Birkaç lüks otelin bulunduğu kumsal, bu otellere rağmen hala doğal ve mükemmel durumda.

Kizimkazi Köyü

Kizimkazi, mercan lagünlerinin yanında büyüleyici bir balıkçı köyü. Bu köy ve plajı, en çok fotoğraf tutkunları tercih ediyor.

Mnemba

Zanzibar’ın kuzeydoğu sahilinin hemen dışında olan Mnemba, belki de dünyanın en beyaz kumsalına ve en berrak denizine sahip.

Vizesiz cennet: Zanzibar

Tanzanya ile Türkiye arasında 2010’da imzalanan anlaşma uyarınca Türk vatandaşları 90 gün boyunca vizesiz olarak Tanzanya ve Zanzibar’a giriş yapabiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Tanzanya, Zanzibar, Zanzibar Plajları, zanzibar turları, Zanzibar Turu, Zanzibar Vizesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları