Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Zakynthos antik şehrinin sırrı çözüldü

02 Ağustos, 2016 | 18:04

antik şehir Zakynthos Yunanlar tarafından inşa edildiği düşünülen Kayıp antik şehir Zakynthos, meğer 5 milyon yıllık bir süreçte mikropların denizde bıraktıkları izlerden oluşmuş.

İyon Denizindeki Yunan adalarından Zakynthos’un açıklarında iki yıl önce keşfedilen ve antik bir şehri andıran kalıntıların, kayıp antik şehir Zakynthos’a ait olmadığı, üstelik insanlar tarafından inşa edilmediği ortaya çıktı.

Antik bir kentin sütunları ve kaldırım kalıntılarını andıran şekillerin 5 milyon yıllık bir süreçte mikropların denizde bıraktıkları izlerden oluştuğu anlaşıldı.

2014 yılında Yunan adası Zakynthos açıklarında dalış yapan turistler taşlı bir yolu ve sütunları andıran kalıntıların antik bir şehrin kalıntıları olabileceğini düşünüp fotoğraflarını çektiler. Bu fotoğrafların Google Earth’e yüklenmesiyle uzmanlar bölgede kapsamlı araştırma başlattı. Fakat sikke ya da çömlek gibi insan yapımı kalıntılara rastlanmadı.aktuelarkeoloji.com.tr’nin, Science Mag’den referans verdiği haberine göre; Araştırmalarını derinleştiren uzmanlar, bu yapıların mikroplar tarafından yapıldığını ortaya çıkardı.

antik şehir Zakynthos

Araştırmacılar, mikropların aktivitelerinin toprağın kimyasını değiştirdiğini, bu durumun magnezyum açısından zengin “dolomit” ya da beyaz mermer denilen karbonat kaya şekillerinin oluşmasına zemin hazırladığını belirtiyorlar. Metan kalıntıları dağıldığında, bakteriler tabakaya benzer ve kaldırım taşlarını andıran dolomit yapılar oluşturmaya başlıyor. Sızıntılar yoğunlaştığında, bakteriler tekerleğe benzeyen yuvarlak yapıların oluşmasına sebep oluyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Yunan Adaları, Yunanistan, Zakynthos, Zakynthos Adası, Zakynthos antik şehir, Zakynthos yunanistan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları