Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yurtiçi kayak turları için en uygun merkezler

16 Kasım, 2013 | 14:25

kayak-merkezleri-turkiye Kartakaya’dan Palandöken’e yurtiçi kayak merkezlerini kayakseverler için araştırdık.

Tur Operatörleri platformunun yaptığı araştırmaya göre günümüz itibariyle kullanıma açık olan kayak merkezlerinin sayısının 51’e ulaştığını ve 50 yeni merkezin daha proje veya yapım aşamasında olduğunu tespit edildi.

Bitmiş, geliştirilmekte olan veya proje aşamasındaki yeni kayak merkezlerinin bazıları şöyle;

Kayseri – Erciyes; Türkiye ve Avrupa’nın en büyük kayak merkezlerinden biri olmaya koşuyor. Erciyes 160 km pistleri ile Alplerden sonra Avrupa’nın ikinci büyük kayak merkezi olacak.

Erzurum – Konaklı Kayak Merkezi; Şehir merkezinden 17 km uzaklıkta bulunan Konaklı Kayak Merkezinde en uzun lift 2145 metre. En üst noktası ise 3185 m yüksekliktedir. 16 Pisti bulunmaktadır.

Erzurum – Kandilli Kayak Merkezi ; Şehir merkezine 36km uzaklıktadır. Pistlerin rakımı 1.713-1.767m arasında değişmektedir. 2,5km, 3,75km ve 5 km mavi ve kırmızı pistler vardır.

Kartepe kayak Merkezi; İstanbul’a sadece 115 km mesafede olup; bunun 90 km’si TEM gören muhteşem manzarası ile orman içerisinden 1 saat sürüyor. Yapılan meteorolojik çalışmalara göre, Kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak kışın bölgeye yoğun yağış getiren Karayel rüzgarının Marmara bölgesinde ilk karşılaştığı Kartepe’nin 1100 m üstündeki yüksekliklerine yoğun kar yağışı getiriyor.

Isparta – Davraz Kayak Merkezi; Akdeniz bölgesinde Isparta il sınırları içerisinde il merkezine 26 km. uzaklıktadır. Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Davraz Kayak Merkezinde 3 Adet Otel ve 5 km’ye ulaşan uzun parkurlar vardır. Isparta şehir merkezine 26, Süleyman Demirel Havaalanına 58km mesafededir. Davraz Kayak Merkezi, ağaçsız yapısıyla dikkat çekmektedir. 2 adet 300m.lik baby lift dışında 1210m uzunluğunda Telesiyej ve 624m uzunluğunda teleski ile 2100m. yüksekliğe çıkılabiliyor

Ilgaz kayak Merkezi; Ilgaz kayak merkezi , Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850
m. olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar sürmektedir.

Bitlis Kayak Merkezi; Kayak merkezi Bitlis şehir merkezinin içinde yer alıyor. Bir kayak evi ile bir teleski tesisi bulunuyor. Tesisin uzunluğu 725 metre, kapasitesi ise 710 kişidir. 1000 metre uzunluğunda orta ve zor pist yer alıyor. Bölgede Aralık-Nisan ayları arasında bulunan kayak mevsiminde kar kalınlığı ortalama 2 metredir.

Kartalkaya kayak Merkezi; Kartalkaya kayak merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu il merkezinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır. Kar yüksekliği, normal kış koşullarında üç metreye ulaşabilmektedir.

Bingöl – Yolaçtı (Kurucadağ); Bingöl şehir merkezine 25 km. mesafede, ana yol güzergahında. 925 metre uzunluğunda bir teleski mevcut. Merkezde bir de kayak evi bulunuyor. Ayrıca acemi ve ileri düzey kayakçılar için Pistler mevcut olup en uzun Pist 1000 metredir. Alt istasyon bin 650, üst istasyon bin 890 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ulaşım otobüs ve özel araçlarla sağlanıyor. Kayak Merkezinde bir kayak evi bulunmaktadır. Konaklama ve diğer hizmetler için şehir içindeki yerlerden yararlanılmaktadır.

İzmir – Ödemiş – Bozdağ; Tesis, İzmir ili, Ödemiş İlçesi, Bozdağı Köyü sınırları içinde Bozdağı’nda kurulu bulunuyor. İzmir’e 110 kilometre uzaklığında olan merkezde, aralık ayından mart ayına kadar kayak yapılabilmektedir. Kayak alanları 1700-2157 metre yükseklikleri arasındadır. Özellikle dağın kuzeye bakan yamaçlarında Alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için elverişli ortam bulunuyor. Bozdag Kayak Merkezi Oteli, Balçova Termal tarafından işletilmektedir. Şömineli şark köşeli dağ ve ova manzaralı, hafta sonları canlı müzikli çatı barı ile hizmet vermektedir.

Palandöken kayak Merkezi; 185 m. zirveye sahip Palandöken dağları, Erzurum’un güneyinde yer alır ve doğu-batı yönünde uzanır. Erzurum Türkiye’nin en yüksek ve soğuk illerinden biridir. Erzurum’a yalnızca 10 dakikalık mesafede bulunan Palandöken Kayak Merkezi günümüzde en çok tercih edilen kayak merkezlerimizden bir tanesidir.Yılın yedi ayı karlarla kaplı olan Palandöken Dağı Erzurum havaalanına sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor.

Gümüşhane – Zigana; Zigana kayak merkezi Trabzon’a 60 km, Gümüşhane’ye 40 km uzaklıktadır. Kayak merkezinde 1 adet teleski, bir adet baby-lift tesisi ile kayak evi bulunuyor. Tesis 661 metre uzunluğunda, 843 kişilik. Kayak mevsimi Aralık-Nisan arasında. Kar kalınlığı 100-150 cm. Ulaşım özel vasıta veya yolcu otobüsleri ile sağlanıyor. Genellikle ormanlık alan ile kaplı olan kayak merkezinde kayak alanları 1900-2500 m yüksekliklerinde ve çim ile kaplıdır. Kayak sezonu Aralık ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam eder. Kar kalınlığı 100-150 cm.dir. K ayak Merkezinde bir Kayak Evi, bir adet teleski, bir adet Baby-Lift tesisi bulunmaktadır. Tesisin uzunluğu 661 metre kapasite ise 843 kişi/saattir. Kayak pistinin genişliği 100-200 metre ve ortalama meyil %20 dir.

Ağrı – Bubi Dağı / Güneykaya – Eleşkirt Ağrı; Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Bubi Dağı (5.165 metre) Ağrı şehir merkezine 18 km. uzaklıktadır. 1227 metre uzunluğunda, 600 kişilik bir teleski, 1 adet alt istasyon binası içinde oturma salonu bulunuyor. Kayak mevsiminde kar kalınlığı 2 metreyi buluyor. Orta ve zor pistlere sahip merkezde kayak mevsimi Aralık-Nisan ayları arasındadır. En uzun Pist uzunluğu 1.200 m. Ağrı Eleşkirt Güneykaya kayak merkezinde bir Otel, iki adet günübirlik tesis bulunmaktadır

Burdur – Salda Kayak Merkezi; Antalya-Denizli güzergâhındaki Burdur İli Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kayak alanı, 2.079 metre rakımdadır. En uzunu 1.600 metre en kısası 950 metre olan toplam 5 pistten oluşan kayak merkezindeki teleski tesisinin hat uzunluğu 860 metredir.

Kars – Sarıkamış; Tesis Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 2.634 metre yüksekliğindeki Çamurludağ’dadır. Sarıkamış Kayak merkezi Kars Havaalanı’na 50 km, şehir merkezine ise 60 km. uzaklıktadır. Kayak merkezi çamlar arasında toplam 12 km.’yi bulan 5 etaplı piste ve Alpler’de bulunan “Kristal Kar”a sahiptir.

Gümüşhane – Zigana Kayak Merkezi; Karadeniz Bölgesi’nde ve 2.032 metre yüksekliğe sahiptir. tele-ski ve baby-lift mevcuttur ve pistlerin toplam uzunluğu 661 metredir

Kütahya – Gediz Murat dağı kayak merkezi; Murat Dağı’nın zirvesi 2 bin 340 rakıma sahiptir. Dağda Termal tesisler de bulunmaktadır. 1870 metre yükseklikteki Sarıçiçek Yaylası’nda kurulan kayak pistleri her seviyedeki kayakçılara hitap etmektedir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bozdağ, Bozdağ Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi, Kayak Merkezleri, Palandöken, Palandöken Kayak Merkezi, Sarıkamış, Sarıkamış Kayak Merkezi, Türkiye Kayak Merkezleri, Yurtiçi Kayak Merkezleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları