Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanlıların Müdavimi Olduğu Yer; Taverna Mesimvria Salihin Yeri

16 Ekim, 2015 | 15:06

taverna

Yunanlıların müdavimi olduğu yer Taverna Mesimvria Salihin Yeri ve Bir Başarı Hikayesi

Türkiye’ye komşu olan Dedeağaç – Alexandroupolis’in sahil şeridinde kurulmuş huzurlu bir köy ve bu köyde bir kez uğrayanın müdavimi olduğu bir mekan: Taverna Mesimvria Salihin Yeri

Neden Alexandroupolis?

Alexandroupolis bilinen adıyla Dedeağaç, özellikle yakın bölgelerde haftasonu kaçamağı yapmak isteyen seyahatseverlerin uğrak noktası. Türk turistlerin Yunan topraklarında en çok rağbet ettiği bölgelerden olan Alexandroupolis, sahil şeridine kurulmuş muhteşem manzaralara ve görsellere evsahipliği yapan şirin mi şirin bir kent. Yaklaşık 72 bin kişinin yaşadığı şehir, yüz ölçümü olarak küçük olmasına rağmen düzgün mimarisiyle bu açığını kapatıyor. Tam anlamıyla bir turizm kenti olan Alexandroupolis, 5 yıldızlı ucuz otelleriyle biliniyor. Alexandroupolis, Türkiye’ye yakınlığı ve halkının misafirperverliği nedeniyle biz Türkler’in en sevdiği Yunan kenti olma yolunda ilerliyor.


Taverna Mesimvria Salihin Yeri Batı Trakya’da Evros ilinin bir liman kenti olan bu şirin şehrin arkeolojik bölgesinin hemen yanında deniz kıyısına kurulmuş küçük bir Türk köyü bulunuyor: Mesimvria.

Köy, adını “güven ve güvenmek” kelimelerinden almış. Köyün ilk kurulduğu dönemlerde, bölgede güvenilir şahsiyetler yaşadığı için köyün adı Güvendik olarak kalmış.

Nüfusun tamamını Müslüman Türk ailelerinin oluşturduğu Güvendik Köyü, muhteşem bir sahil şeridini sahip ve bu özelliğiyle yaz aylarında turistlerin (Özellikle Türkler) yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. İşte burada tüm yunanlıları kendine hayran bırakan lezzet ve hizmet anlayışıyla salaş ve samimi ortamdaki bir taverna gözlerden kaçmıyor.

Taverna Mesimvria Salihin Yeri

Yunanistan sınırını geçer geçmez sahil şeridinde kurulmuş sessiz, huzurlu bir o kadar da şirin bir köy olan Mesimvria yani bilindik adıyla Güvendik Köyü ‘nde, Türk ve Yunanların müdavimi olduğu bir mekan var; Taverna Mesimvria Salihin Yeri

salihin-yeri Bu şirin Türk köyünün misafirperver sakinlerinden Salih Usta ve oğlu Abidin’in eşiyle birlikte işlettiği “Taverna Mesimvria Salihin Yeri” gerek Yunan halkı gerekse Türkler tarafından en sevilen mekanlardan. Çeşitli alanlarda ortak değerlere sahip Türk ve Yunan halklarının en önemli ortak noktaları, duygularını yansıtan şarkılar ve damak tatları. Sahip olduğumuz ortak değerlerden olsa gerek Türklerin tatil için en çok tercih ettiği bölge Yunanistan.

Güvendik köyünün meydanında yer alan, her damak tadına uygun et ve balık çeşitlerini en lezzetli haliyle misafirlerine sunan Taverna Mesimvria Salihin Yeri’nde kokoreç, köfte, kuzu pirzola gibi et çeşitlerini, Yunan mezeleri ve deniz ürünlerini, Türk-Yunan müzikleri eşliğinde gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

İslami usüllere uygunluk önemli

Üç kuşaktır Yunanistan ‘da yaşayan 15 yıldır da Güvendik Köyünde Restoran işletmeciliği yapan Salih Bey, büyük emeklerle kurduğu ve yıllardır özenle yürüttüğü işleri oğlu Abidin Sevil ve gelinine devretti. Son derece pozitif bir çift olan Abidin ve eşi Sevil, babalarından devir aldıkları Taverna Mesimvria Salihin Yeri ‘nde içinde büyüdükleri restoran kültürünü daha profesyonel bir hale getirmek çaba harcıyorlar.

Mesimvria

Postatrakya’ya konuşan işletmeci Abidin Sevil Bey, “Özellikle Türk müşterilerimiz çok. Çünkü bizim tüm gıda ürünlerimiz İslami şartlara uygun helal gıda ürünleridir. Yunanistan’a gelen Türkler genelde balık ve deniz ürünleri yerler. Zira şüphe duyarlar, fakat bizim restoranımızda İslami şartlara uygun şekilde kesilmiş, pişirilmiş et ve et ürünlerini rahatlıkla yiyebilirler” ifadelerini kullanıyor.

Alexandroupolis’e ulaşım nasıl sağlanıyor?

Alexandroupolis, Yunanistan sınırını geçtikten 40 km ileride İpsala sınır kapısının 35 km batısında yer alıyor. Kente İstanbul’dan otomobille yaklaşık 4-5 saatte ulaşılabiliyor. Alexandroupolis yani Dedeağaç’a her gün düzenli olarak gerçekletirilen otobüs seferleriyle gitmek de mümkün. Bir diğer seçenek ise Keşan’a kadar aracınız ya da otobüsle gelip Buradan taksi ile Dedeağaç ’a geçmek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Güvendik, Güvendik köyü, Güvendik köyü yunanistan, Güvendik yunanistan, Mesivriya, Mesivriya arkeoloji, Salihin Yeri, Taverna Mesimvria, Taverna Mesimvria Salihin Yeri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları