Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanlı turistler Gaziantep baklavaya hayran kaldı

24 Ağustos, 2010 | 18:24

Geçen yıl başlayan milli tatlı tartışmasına Yunanlı turistler son noktayı koydu. Grup halinde Gaziantep’e gelen turistler, öğle yemeği için lokantaya gitti.

Lokantada Yunanlı gruba Gaziantep tatlısı ikram edildi. Grup, en güzel baklavanın Türkiye’de yapıldığını itiraf etti.

Yunanlılar, Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘Antep Baklavası’ olarak patenti alınan baklavanın lezzetine ve tadına hayran kaldı. Bir biri ardına baklavaları yiyen turistler, baklavanın yapımı hakkında ustalardan da bilgi almaya çalıştı.

Baklavayı yiyenlerden Yunan öğretmen Dora Conua, baklavaya hayran kaldığını söyledi. Conua, “Yunanistan’da yediğimiz baklavadan daha farklı. Bir gerçek var ki buradakinin tadı daha güzel. Bu tatlının kökeninin nereden olduğunu bilmiyorum ama hayatımda yediğim en güzel tatlı diyebilirim. Söylemekle kalmayacağım Antep baklavasını Yunanistan’a götürüp arkadaşlarıma da ikram edeceğim.” dedi.

Turistleri ağırlayan İmam Çağdaş Restoran’ın sahibi Burhan Çağdaş, “Buraya gelen turistlere Gaziantep’e has Antep Baklavası ikram ediyoruz. Hangi ülkeden turist gelirse gelsin bu baklavanın tadına doyamıyor. Bir ara başka ülkeler baklavayı sahiplenmeye çalıştı. Ama yetkililerimizin girişimleri sonucu buna engel olundu. Zaten Gaziantep’te yapılan bir baklava ile başka bir bölgede yapılan baklavanın arasında çok büyük bir kalite farkı vardır. Bunu tadına baktığınız zaman anlıyorsunuz.” dedi.

BAKLAVANIN TESCİLİ

Baklavanın coğrafi işaret tescil belgesi 2008 yılında dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından Ankara’da gerçekleşen bir törenle GSO Başkanı Nejat Koçer’e verilmişti. Tescilin alınmasının ardından GSO tarafından baklavanın tanıtımı ve tescil şartlarını içeren Türkçe ve İngilizce olarak bastırılan 15 bin kitap dağıtıldı. Ayrıca yine GSO tarafından ‘www.antepbaklavasi.com.tr’ adresli web sitesi hizmete sunuldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gaziantep Baklava, Gaziantep baklavası, İmam Çağdaş Restoran'ın sahibi Burhan Çağdaş, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Patent Enstitüsü, Yunanlı turistler, Yunanlı turistler Gaziantep, Yunanlı turistler Gaziantep Baklava, Yunanlı turistler Türkiye, Zafer Çağlayan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları