Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanlı turistler Gaziantep baklavaya hayran kaldı

24 Ağustos, 2010 | 18:24

Geçen yıl başlayan milli tatlı tartışmasına Yunanlı turistler son noktayı koydu. Grup halinde Gaziantep’e gelen turistler, öğle yemeği için lokantaya gitti.

Lokantada Yunanlı gruba Gaziantep tatlısı ikram edildi. Grup, en güzel baklavanın Türkiye’de yapıldığını itiraf etti.

Yunanlılar, Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘Antep Baklavası’ olarak patenti alınan baklavanın lezzetine ve tadına hayran kaldı. Bir biri ardına baklavaları yiyen turistler, baklavanın yapımı hakkında ustalardan da bilgi almaya çalıştı.

Baklavayı yiyenlerden Yunan öğretmen Dora Conua, baklavaya hayran kaldığını söyledi. Conua, “Yunanistan’da yediğimiz baklavadan daha farklı. Bir gerçek var ki buradakinin tadı daha güzel. Bu tatlının kökeninin nereden olduğunu bilmiyorum ama hayatımda yediğim en güzel tatlı diyebilirim. Söylemekle kalmayacağım Antep baklavasını Yunanistan’a götürüp arkadaşlarıma da ikram edeceğim.” dedi.

Turistleri ağırlayan İmam Çağdaş Restoran’ın sahibi Burhan Çağdaş, “Buraya gelen turistlere Gaziantep’e has Antep Baklavası ikram ediyoruz. Hangi ülkeden turist gelirse gelsin bu baklavanın tadına doyamıyor. Bir ara başka ülkeler baklavayı sahiplenmeye çalıştı. Ama yetkililerimizin girişimleri sonucu buna engel olundu. Zaten Gaziantep’te yapılan bir baklava ile başka bir bölgede yapılan baklavanın arasında çok büyük bir kalite farkı vardır. Bunu tadına baktığınız zaman anlıyorsunuz.” dedi.

BAKLAVANIN TESCİLİ

Baklavanın coğrafi işaret tescil belgesi 2008 yılında dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından Ankara’da gerçekleşen bir törenle GSO Başkanı Nejat Koçer’e verilmişti. Tescilin alınmasının ardından GSO tarafından baklavanın tanıtımı ve tescil şartlarını içeren Türkçe ve İngilizce olarak bastırılan 15 bin kitap dağıtıldı. Ayrıca yine GSO tarafından ‘www.antepbaklavasi.com.tr’ adresli web sitesi hizmete sunuldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gaziantep Baklava, Gaziantep baklavası, İmam Çağdaş Restoran'ın sahibi Burhan Çağdaş, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Patent Enstitüsü, Yunanlı turistler, Yunanlı turistler Gaziantep, Yunanlı turistler Gaziantep Baklava, Yunanlı turistler Türkiye, Zafer Çağlayan,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları