Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan’da tatile harcanan para azaldı

28 Ekim, 2015 | 13:13

Yunanistan bu yıl ülkeye gelen turist sayısı açısından bir rekor daha kırmaya hazırlansa da, aynı durum ülke vatandaşlarının seyahat ve turizm için yaptıkları harcamalar için geçerli değil.

Azınlıkça’nın haberine göre Turizm Araştırmaları ve Öngörüleri Enstitüsü turizm sektöründeki ve Yunan otelleri hakkındaki son gelişmelerle ilgili raporunu Pazartesi günü yayınladı. Rapora göre Yunanistan vatandaşlarının tatillerine harcadıkları parada büyük düşüş yaşandı.

2008 yılına kıyasla Yunanlıların yurtiçinde yaptığı tatillerde %52,3 oranında azalma kaydedilirken, yurtdışı seyahatlerinde de %56,5 oranında gerileme yaşandı. 2013 yılında Yunanlıların 4 geceden fazla konaklama içeren yurtiçine 3,3 milyon seyahat gerçekleştirdiği belirlenirken, yurtdışı seyahatleri ise 479.800’lerde kaldı. Yunanlıların gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı tatillerinde otellerde konakladığı gecelerin sayısındaki önemli düşüş de krizin etkilerini yansıtıyor. 2008 yılına kıyasla 2013 yılında seyahatler için yapılan harcamalar %68,8 oranında azaldı. Yurtdışı seyahatleri için yapılan harcamaların ise %72,6 oranında azaldığı belirlendi.

2014 yılında otel zincirlerine ait otellerdeki odaların ortalama gecelik ücreti 154,72 euro olarak hesaplanırken, normal otellerdeki ortalama konaklama ücreti ise 115,7 euro olarak hesaplandı.

İstihdam konusunda ise turizm sektörünün krize dayanıklı olan sektörler arasında yer aldığı görüldü. 2008-2014 yılları arasında ülke genelinde 950 bin iş kadrosu kaybolurken, otel ve lokanta sektöründe ise sadece 24.600 kadro kaybedildi. Bu da istihdamın sadece %7,6 oranında azaldığı anlamına geliyor.
2014 yılı Mayıs ayında otellerin %50’si, Ağustos ayında ise %44’ü 5’ten az personel çalıştırırken, Yunan otellerinin sadece %6’sı Ağustos ayında 100’den fazla işçi çalıştırdı. Avrupa’da turizm sektöründe işletme başı çalışan oranı 3,5 kişi olarak hesaplanırken, Yunanistan’da ise Ağustos ayında otel başına çalışan sayısı 13 kişiyi buluyor.

Atina Turlar sayfamızdan Atina’da da yer alan turlarımıza bakabilirsiniz.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Yunanistan, yunanistan haber, Yunanistan Haberleri, Yunanistan tatili, Yunanistan Turizm, Yunanistan Turizm haberleri, Yunanlılar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları