Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan’da seçim sonrası neler olacak?

09 Eylül, 2015 | 11:18

Çipras

CNBC, Yunanistan’da yapılacak 20 Eylül erken genel seçimleri sonrası hiçbir partinin tek başına iktidara gelememesi ve bunun sonucunda koalisyon hükümeti kurulamaması durumunda nelerin olabileceğini analiz etti.

Ekonomistlerin değerlendirmelerine yer verilen haber SYRIZA’nın çok az bir farkla ND’nin önünde bulunduğu bir ankete atıfta bulunarak başlarken “bu durum eski Başbakanın gücünü arttırmak için başvurduğu erken seçim iddiasının kaybedilebileceğinin göstergesi” olarak yorumlanıyor.
Haberde “Tsipras geçen ay istifa ederek, Ocak ayında iktidara geldikten sonra 8 ay içerisinde ülkeyi ikinci kez seçime sürükledi. SYRIZA’nın iktidardaki görev süresine Yunanistan’ın kreditörleriyle reformlar konusunda yapılan çetin müzakereler ve parti içindeki isyan damga vurdu” ifadelerine yer veriliyor.
Başbakan Tsipras’ın partisi için güçlü destek istediği ancak hiçbir partinin tek başına iktidara gelememesi durumunda ivedilikle bir koalisyon hükümeti kurulması gerektiğini söylediği haberde, Yunan toplumunda karamsarlığın hakim olduğuna dikkat çekiliyor. Zira, yapılan son anketlere göre SYRIZA seçmenlerinin %61’i, ND seçmenlerinin ise %67’si Yunanistan’ın mali durumunun 2016 yılında daha kötü olacağına inanıyor.

Diğer taraftan erken seçimlerin ülkenin kreditörlerinde ve ekonomistlerde bir kaygıya daha yol açtığı belirtilirken, Alman ekonomist Otmar Issing CNBC’ye yaptığı açıklamada seçim sonuçlarının “tamamen belirsiz” olduğunu kaydediyor. Issing açıklamalarının devamında ise “Tsipras popülerliğini kaybetti ve ne tür bir hükümet kurulacağı üzerine sadece varsayımlar hakim. Bu Yunanistan’ın yaşaması gerektiği son şey diye düşünüyorum çünkü reformların bir an önce hayata geçirilebilmesi için istikrarlı bir siyasi ortama ihtiyaç var” ifadelerini kullanıyor ve ekliyor:

“Yunanistan’da yeni hükümet, hangi parti veya partilerden oluşursa oluşsun, gerek Yunan halkı gerekse de yatırımcılar için istikrar yaratmak zorunda. Aksi takdirde, korkarım ki kriz devam edecektir”.
HSBC’nin üst düzey mali danışmanı Steven King ise CNBC’ye yaptığı açıklamada 86 milyar euro’luk yardım paketi ve kreditörlerin ülkeye koştuğu katı şartlarla ilgili daha fazla siyasi çekişmelerin yaşanacağını öngörüyor.

“Yunanistan, çalışma maliyetini düşürmeli ki daha rekabetçi olsun. Ve birçok reforma imza atmalı ama muhtemelen önümüzdeki iki veya üç yıl içerisinde bu konu üzerinde birçok siyasi tepki olacaktır” ifadelerini kullanan King şöyle devam etti “Önümüzdeki yıllar için Yunanistan bütçe fazlası vermek üzere inanılmaz bir taahhütte bulundu. O yüzden Yunanistan’ın mali normalleşme hissine geri dönmesi için önünde daha çok yol var.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aleksis Çipras, SYRİZA, Yunanistan, Yunanistan Kriz, yunanistan çipras, Yunanistan Haberleri, yunanistan seçim, Yunanistan seçimleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları