Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan ‘a vize almak kolaylaşıyor / Turizm Haberleri

16 Şubat, 2011 | 12:48

Yunanistan ‘a vize almak kolaylaşıyor / Turizm Haberleri

Gözde turizm merkezlerinden Yunanistan, yaz döneminde farklı ülkelerden daha fazla turist çekmek için vize konusunda daha esnek davranacak.

Yunanistan’a vize almak artık çok kolay

Yunanistan turizmden daha fazla gelir elde etmek için ‘ekspres vize’ uygulamasıyla özellikle Türk turistleri hedefliyor.

Türkiye ‘den de büyük talebin olduğu Yunanistan vize konusunda daha esnek olursa Türkiye ‘den daha çok turisti ağırlayabilir. Türkiye ‘den en çok talep özellikle Yunanistan ‘ın Kos, Rodos, Simi, Mykonos, Santorini, Midilli ve Girit gibi adalarına geliyor.

Dışişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları’nın yapacakları ortak çalışma, başta Türkiye olmak üzere yükselen Asya ülkeleri vatandaşlarına daha esnek, hızlı ve yumuşak süreçler sonunda vize verilmesini amaçlıyor.

Bir dönem finansal krizle giren Yunanistan, ülkenin turizmden daha fazla gelir elde etmesi için kolları sıvadı. Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turzim Bakanı, dün yaptıkları toplantıda bakanlık temsilcilerinden oluşacak ortak komite kurulmasını kararlaştırdı.

Komite, başta Türkiye olmak üzere Hindistan, Çin, İsrail, Rusya ve Ukrayna’dan daha fazla turist akımını Yunanistan’a yönlendirmek için vize konusunda kolaylaştırıcı önlemleri acilen uygulamaya koyacak.

Türkiye ve diğer yükselişte olan ülkelere turist vizesinin kurallarının esnetilmesi kısa sürede hayata geçirilecek. Bakanların yaptıkları görüşmede, Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen turistlerin, vize için uygulanan katı tutumun arzularının gerçekleşmesinde engel olduğu kanaatinde olduğu ifade edildi. Vize konusunda kolaylaştırıcı önlem alınmasına neden bir başka etken ise Yunanistan’ın turistlere çok zor vize verdiğine dair düşüncenin değiştirilmesi olduğu belirtildi.

Ayrıca Yunan konsolosluklarının bulunmadığı şehirlerde halka kolaylık sağlanması için özel Vize Merkezler’i kurulması planlanıyor. Bu merkezler bürokratik süreçleri izlemek üzere evrakları toplayarak konsolosluklara ulaştıracak.

Yeşil pasaporta vize kaldırıldı, turist sayısı arttı

Türkiye’de yeşil pasaportlara vize uygulamasının kaldırılması ile  Türkiye’den Yunanistan’a gelen turist sayısında artış yaşandı.

2010 yılında Yunanistan’a gelen Türk turist sayısı, yüzde 123’lük artışla 300 bin oldu. Bu arada Türkiye ve Yunanistan, Çin ve Hindistan turistlerine yönelik paket programlar düzenlemeyi de hedefliyor.

Aynı amaca yönelik Yunanistan ve İsrail’in de ortak çalışacakları ifade ediliyor. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’den bir günlük Yunan adalarına kruvaze turları düzenlenmesi için çözüm arayışını da sürdürüyor. Ayrıca Türkiye ile ilişkileri bozulan İsrail vatandaşları da, geçen yıl Yunanistan’ı ziyaretlerinde yüzde 146’lık bir artışla dikkat çektiler.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kos, Midilli, Mykonos, Rodos, Santorini, Simi, Turizm Haberleri, Türkiye Yunanistan, Türkiye Yunanistan vize, Türkler Yunanistan Vize, Yunan Adaları, Yunanistan Vize, Yunanistan Vize İşlemleri, Yunanistan vize kuralları, Yunanistan vize uygulaması, Yunanistan Vizesi, Yunanistana vize almak,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları