Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan turizmi 2019 yılında yeniden rekor kırabilir!

23 Kasım, 2018 | 10:58

Yunanistan turizmi 2019 yılında yeniden rekor kırabilir!

Yunanistan turizm pazarında toparlanmanın sürdüğü ve 2019’da rekor kırabileceği açıklanırken, bu ütlkeye giren Türk turistlerin sayısında ise azalma başladığı ifade edildi.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) yayınladığı rapora göre, Yunanistan turizm pazarında toparlanmanın devam ettiği ve 2019 yılında rekor turist sayısına ulaşılabileceği belirtildi. Türk turistlerin gözdesi olan komşumuz Yunanistan’a ülkemizden giden turist sayısında ise gerileme başladı. 2018’de Yunanistan’dan gelen turist sayısı yüzde 4.1 artarken, Türkiye’den Yunanistan Turları‘na karayoluyla giden Türk turistlerin sayısı yüzde 4.1 oranında düşüş yaşandı.

Yunanistan turizmi 2019 yılında yeniden rekor kırabilir!

Dünyaca ünlü Yunan Adaları ile turizm pazarında önemli bir yere sahip olan Yunanistan’a Türkiye’den giden turist sayısında gerileme yaşanırken, Yunanistan’dan Türkiye’ye olan talepte eski günlere dönme sinyali yaşanıyor.

Yunanistan’ın Selanik kentinde gerçekleştirilen Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı sonrasında TÜROB’un hazırladığı raporda göre, Yunanistan turizm pazarının gelecek sene turist sayısında rekor kırabileceği belirtildi. Türkiye’ye gelen Yunan turist sayısının ise 2014’te 830 bin ile rekor kırdığı hatırlatılan raporda, 2019 yılında Yunanistan’dan ülkemize gelecek turist sayısında çift haneli artış yaşanmasının beklendiği belirtildi.

2014 yılında Yunanistan'dan 830 bin turist gelmişti

2014 yılında Yunanistan’dan 830 bin turist gelmişti

Komşumuz Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Yunan turist sayısı 2014 senesinde 830 bin kişi olmuştu. 2015’te Yunan ziyaretçi sayısı 755 bine, 2016 yılında da 593 bine düştü. Yeniden yükselişe geçen 2017’de bu rakam 623 bine ulaştı. İçinde bulunduğumuz yılın 8 aylık dönemde ise, 2017’nin aynı dönemine göre % 4.1 artışla 453 bin Yunan turist geldi. Yunan turistlerin en fazla ziyaret ettiği ülkeler Makedonya, Bulgaristan, Türkiye, Almanya ve İtalya olarak sıralanmakta.

Yunanistan’a karayoluyla gidiş azaldı

TÜROB’un raporuna göre, Türkiye’den Yunanistan’a yönelik talep de ele alındı. Henüz denizyolu ve havayoluyla ülkeye giden Türk turist istatistiklerinin belli olmadığı, ancak Yunanistan Resmi İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın ilk 9 aylık döneminde Yunanistan’a karayoluyla giden Türk turist sayısında yüzde 4.1 gerileme yaşandığına dikkat çekildi.
Eylül 2018’de ayında bu gerileme oranı aylık bazda yüzde 22.5’e ulaştı. Bu yıl Türkiye’ye Yunanistan’dan gelen turist sayısında da aynı oranda yani yüzde 4.1 oranında yükselme olması da dikkat çekti.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Yunanistan Turları sizi bekliyor.

1 milyona yakın Türk Yunanistan’a gitti

Yunanistan’a giden Türk turist sayısı TÜİK verilerine göre 2013 yılında 598 bin kişi olarak gerçekleşmişti. 2014’te 742 bine, 2015 yılında ise 898 bine yükseldi. 2016 yılında 795 bin kişi olarak gerçekleşirken, 2017 yılında 921 bin kişiye ulaştı.

Bu fuarlara artık katılım olmayacak!

Raporda ayrıca, Philoxenia Turizm Fuarı’da, komşu ülke konumumuz ve devam eden kültürel bağlar sebebiyle Türkiye’nin fuarın aranılan ülkesi konumunda olduğuna parmak basılarak, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019 yılı uluslararası turizm fuarları listesinden Philoxenia Turizm Fuarı’nı kaldırması, sektör tarafından komşu ülke ile olan turizm bağımızı olumsuz etkileyeceği yönünde değerlendirilmektedir.

Bakanlık tarafından direkt katılım sağlanmaması halinde sektör örgütleri ve özel sektör kuruluşları tarafından Türkiye adına katılım sağlanabileceği görüşülmüştür” görüşü paylaşıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Philoxenia Turizm Fuarı, Turizm sektörü, Türk turist, Türkiye turizm, Yunanistan Turizm, Yunanlı Turist,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları