Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan şarapları hakkında bilinmesi gereken 12 bilgi

27 Mayıs, 2014 | 13:29

Antik Çağ’da şarabın anavatanı olarak görülen, Olympos tanrıları içinde bulunan şarap tanrısı Dionysos’un ait olduğu mitolojilere kaynaklık etmiş Yunanistan, en önemli şarap bölgeleri saflarında yer alıyor.

İşte Yunanistan şarapları hakkında bilinmesi gereken 12 önemli bilgi

1. Yunanistan küçük ölçekli kaliteli şaraplar üretmeyi hedeflemiş. Yılda yaklaşık 5 milyon litre şarap üretilmektedir, böylece Yunanistan en önemli şarap bölgeleri saflarında yer almaktadır.

2. Yunanistan’da 75 yerli tür şarap üretilmektedir. En büyük kısmı yerli türlerdir ve yurt dışında bulunamaz.

3. Dünyada üzüm taşlama ile ilgili en eski arkeolojik kanıtlar Yunanistan’da bulunmuştur.

4. Millatan önce 2700 yılında Akdeniz bölgesinde şaraplarının promosyonunu yapan ve ihraç eden ilk yer Girit olduğu doğrultusunda kanıtlar bulunmaktadır.

5. Şarap tanrısı Dionysos kültü Millatan önce 1300 yılında Asya’dan Yunanistan’a getirlimiş. Dionysos onuruna yapılan festivalde spor yarışmaları, tiyatro ve şiir yarışmaları düzenleniyormuş. Günümüzde yıl boyunca bölgesel şarap festivalleri ve fuarları düzenlenmektedir. Şarap ile bağlantılı olan kırsal turizimde aynı zamanda küçük şarap imalathanelerinde modern teknoloji ile geleneğin nasıl bir araya getirildiğini keşfetmek için imkanlar sunulmaktadır.

Porto_Carras_GrandResort

6. Turizm ve şarap endüstrisi birleştirmek için ilk girişimler Halkidiki, Sitoniya’daki Porto Carras turist beldesinde gerçekleşmiş. Sözkonusu beldede çok çeşit şarap üretilmektedir, ayrıca organik şarapın üreten Yunanistan’nın en büyük bölgesidir.

7. Eylül ayındaki bağbozumu sezonu Trigos (Trygos) diye adlandırılmaktadır ve bağbozumu dolayısıyla Yunanistan’ın genelinde küçük yada daha büyük törenler düzenlenmektedir. Eylül ayı halka arasında Trigitis (bağbozumu) diye adlandırılmaktadır. Bağbozumu sırasında halk şarkıları ve danslar harika bir amosfer yaratmaktadır. Atina’da 1900 ila 1940 yılları arasında meyhanelerde söylenen ve şarapı, özellikle çam reçinesi aroması ile zenginleştirilmiş yerel Reçina şarapı ile ilgili şarkılar söyleniyormuş.

yunan-saraplari 8. Yunan coğrafi menşesi olan en eski şarap Messinia bölgesinde üretilmektedir ve Denthys diye adlandırılmaktadır. Yunanistan’da şarap bahçelerinin yaklaşık % 30 çoğrafi kökeni tescil edilmiş üzüm ekimine adanmış. Çoğu (hektara göre) Mora bölgesi ile Ege’nin Kuzey ve Güney kısmında yer almaktadır.

9. Modern araştırmalar ve şarap üretimin gelişmesi 1970’li yıllarında başladı ve o zamandan bu yana organik şarap dahil geniş bir yelpazede şarap üretilerek sürekli kaydetmiştir. Her yıl Yunanistan’ın küçük ve orta ölçekli şarap üretici şirketleri önemli uluslararası organizasyonlarda kalite ve yenilik açısından çok sayıda ödül almış bulunmaktadır.

10. Samos, Limni, Santorini adaları ve Patras şehri hindistan cevizli, kendine özgü renk ve aroma ile mükemmel şaraplar üretmektedirler. Nama Kilisenin ayininde kullanılan bir tatlı şarap ve Yunanistan’ın tüm mağazalarında satın alınabilmektedir.

11. William Shakespeare Malvaza şarabı hakkında övgü ile söz ediyordu bu tür şarap bugünde Peloponnese’deki Monemvasia şehrinde üretilmektedir.

12. Geleneksel olarak Güney Avrupa’da olduğu gibi Yunanistan’da da şarap makul bir miktarda ve iyi yemek ve sohbet ile tüketilmektedir. Günde bir bardak şarabın kanser ve kalp-damar hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sophia Nikolaou (Balkon3)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
mitoloji, yunan mitolojisi, yunan şarapları, Yunanistan, Yunanistan Haberleri, Yunanistan şarap, Yunanistan şarapları, Yunanistan turları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları