Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan rakibimiz değil, ortağımız

09 Aralık, 2014 | 16:09

yunanistan-turizm-rakip Atina’da konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’nin turizm alanında bütün ülkeleri rakip, Yunanistan’ı ise bir ortak olarak gördüğünü söyledi.

Çelik, Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) 3. Toplantısı çerçevesinde bir araya geldiği Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik, “Türkiye’ye gelen turist sayısından, bizim elde ettiğimiz gelirden Yunanistan’ın faydalanmasını, aynı şekilde de Yunanistan’a gelen turistten ve gelirden de Türkiye’nin faydalanmasını arzu ediyoruz” diye konuştu. NationalTurk’ün haberine göre; Ege’nin, Yunanistan’daki Osmanlı eserlerinin ve Türkiye’deki Rum eserlerinin ortak bir stratejiyle tanıtılmasının önemine değinen Çelik, şunları kaydetti:

“Örneğin, dün akşam Sayın Bakan’a da bahsettim. Bizim televizyonlarımızda oynayan ‘Muhteşem Yüzyıl’ diye bir dizi Türkiye’nin Körfez ülkelerinde fevkalade tanınmasını sağladı ve Türkiye’ye ciddi sayıda Körfez ülkelerinden turist gelmesini sağladı. Bizim turizmdeki hedeflerimiz ve stratejilerimiz açısından dünyadaki bütün ülkeler bizim rakibimizdir, hepsini turist sayısı bakımından da gelir bakımından da geçmek istiyoruz. Bütün ülkeler rakibimizdir, bunun tek istisnası var. Yunanistan’ı rakip olarak görmüyoruz, bir ortak olarak görüyoruz.”

Bakan Çelik, Türkiye ve Yunanistan’ın dünyada siyasi konularda daha çok negatif bir ajandayla gündeme geldiğini ancak bunun gerçekçi olmadığını söyledi. Birbirine yakın olan Türk ve Yunan halklarının bu negatif ajandayı turizm üzerinden, insani diplomasi üzerinden bir pozitif ajandaya çevirebileceğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

“Ben Türk tarafını temsil eden bakan olarak buradaki Yunan turizmcilere açıkça şunu öneriyorum. Bizim vizyonumuz budur, esas stratejiler üretmesi gereken sizsiniz. Bizim Sayın Bakan ile anlaşamadığımız hiçbir konu yok. Bundan sonra turizm bakımından Ege’nin, Yunanistan’ın, Anadolu’nun ortak zenginliğini paylaşmak için sizden strateji bekliyoruz. Türk iş adamları burada ciddi yatırımlar yapıyorlar. Sizleri de Türkiye’ye bekliyoruz. Bizim açık kapı stratejimiz var. Her şeyi açıkça konuşuyoruz şeffaf bir ajanda içerisinde. Biz her türlü teklife açığız, burada sizleri dinleyeceğiz ve hep beraber karar vereceğiz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ömer Çelik, Yunanistan, Yunanistan Atina, Yunanistan Haberleri, Yunanistan Turizm, Yunanistan Türkiye,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları