Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan’da “kahve içme vizesi”

15 Kasım, 2013 | 11:40

Yunanistan'da "kahve içme vizesi" Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Yunanistan’da ilgili bakanlıklarla kolaylaştırılmış vize uygulaması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Ulusoy, Türkiye’ye “kahve vizesi” adı altında kısa süreli vize verilmesi amacıyla görüşmeler yaptıklarını açıkladı.

TÜRSAB olarak, mart ayında Yunanistan Seyahat Acentalar Birliği (HATTA) genel kurulu dolayısıyla Atina’da bulunduklarını anımsatan Ulusoy, ziyaret sırasında HATTA Başkanı George Telonis ile Türkiye-Yunanistan arasındaki turizm ilişkilerinin halihazırdaki durumu ve turizm trafiğini arttırmak için yapılması gerekenleri görüştüklerini anlattı.

Genel Kurul sonrasında, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile birlikte Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avromopoulos’u da ziyaret ettiklerini belirten Ulusoy, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin ortak destinasyon paketlerinin hazırlanması konusunda görüştükleri Avromopoulos ile vize alımlarının kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde de bulunduklarını ifade etti.

Ulusoy, Yunanistan Güney Ege Bölgesi Başkanı Yiannis Maheridis’in, Türkiye için “kahve içme vizesi” adı altında kısa süreli vize çıkartılmasına olumlu bakması durumunda, bu ülkeye gidecek olan günübirlik ziyaretçi sayısında artış beklediklerini belirterek, ayrıca 2013 yılının ilk 9 ayında Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının da 509 bine ulaştığını bildirdi.

Yunanistan Turizm Bakanlığı verilerine göre 2012 yılında Yunanistan’ı ziyaret eden Türk turist sayısının 600 bini geçtiğini dile getiren Ulusoy, “2013 yılının Ocak-Mart döneminde ise Türk turist sayısı 132 bin 973 kişidir. Gemi seyahatleri vizesiz olmadığından dolayı yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde, Yunanistan’daki ilgili bakanlıklarla kolaylaştırılmış vize uygulaması için çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.konuştu.

“Kahve vizesi doğru bir düşünce”

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Genel Sekreteri Levent Erdoğan da Türkiye’den bölgeye geçişin daha kolay hale getirilmesinin büyük yarar sağlayacağını belirterek, “Kısa süreli vize çıkarma girişimi olumlu bir adım olacaktır” dedi.

Erdoğan, söz konusu çalışmanın, iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmenin yanı sıra, özellikle Yunan ekonomisine önemli katkı sağlayacağına dikkati çekerek, sadece İstanbul ve İzmir’den Atina’ya, Selanik’e, Alexandroupolis’e ve Meis Adası’na geçen kişi sayısına bakıldığında dahi bu girişimin ne kadar yararlı olduğunun görülebileceğini anlattı.

Ayrıca Meis Adası’na, Schengen Vizesi’ne gerek olmadan günü birlik geçişlerin mümkün olduğuna da değinen Erdoğan, kısa süreli vize uygulamasının hayata geçirilmesiyle başta yaz ayları olmak üzere adalara geçen turist sayısının ciddi oranda artacağını dile getirdi.

Erdoğan, Yunanistan ve çevresini ziyaret eden, o bölgede konaklayan insanların, esas harcamayı yapan, gelir düzeyi yüksek kesimden oluştuğuna işaret ederek, “Yeme-içme ve eğlence amacıyla orada bulunan, deneyimlerinden keyif çıkarmak isteyen bir kesimden söz ediyoruz. Dolayısıyla ciddi harcama yapan bir misafir profili var. Bizim ülkemizden Yunanistan’a geçen insanlar da bu grubun içinde yer alıyor. Bu nedenle Türkiye’den bölgeye giden turist sayısının, Yunanistan’a ekonomik olarak önemli bir fayda sağladığı ortadadır” ifadelerini kullandı.

NationalTürk

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başaran Ulusoy, başaran ulusoy vize, kahve vizesi, kolay yunan vizesi, Türsab, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TURSAB Haberleri, Yiannis Maheridis, yunan vizesi, Yunanistan, Yunanistan Vize,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları