Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan’ın Euro’dan çıkması Türkiye turizmini nasıl etkiler?

22 Haziran, 2015 | 07:57

Yunanistan’ın Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ile bir türlü uzlaşamaması ülkenin Euro’yu terk etmesi senaryosunun giderek kuvvetlendiriyor. Peki bu senaryo gerçeğe dönüşürse Türkiye turizmine etkisi ne olur?

Euro Bölgesi maliye bakanları Lüksemburg’da Yunanistan’ın durumunu görüşmek üzere toplanıyor. Ülke ay sonuna kadar Avrupa ve IMF’den acilen ihtiyaç duyduğu kaynağı alamaz ve iflas ederse, içerde ödemelerini yapabilmek için Euro’dan çıkmak zorunda kalacak.

Peki bu senaryo gerçeğe dönüşürse Türkiye turizmine etkisi ne olur?

Yunanistan ve Türkiye geleneksel olarak deniz, kum, güneş turizminde iki rakip ülke olarak kabul ediliyor. 2014 yılında Türkiye’yi 41 milyon turist ziyaret etmiş ve toplam turizm geliri de 29 milyar euro olmuştu. Yunanistan ise geçen yıl 21 milyon turist çekerek 13,2 milyar euro gelir yaratmıştı.

Turist başına harcamada da Türkiye geçen yıl bir adım öndeydi. Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başına düşen harcaması 707 euro seviyesindeyken, Yunanistan’a gelen turistlerde kişi başına düşen harcama 633 euro olarak gerçekleşti.

Ancak Yunanistan krizinin de etkisiyle 2014’te Euro’da yaşanan değer kaybı, ülkenin turizmdeki rekabet gücünü artırmış ve ülkeye gelen turist sayısı yüzde 23 artış göstermişti. Türkiye’deki artış oranı ise 2014’te yüzde 6’da kaldı.

Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank başekonomisti Thomas Mayer, Yunanistan’ın Euro’dan çıkması durumunda turizmdeki fiyat avantajının daha da artacağını öngörüyor.

Mayer, yatırımcılarla paylaştığı piyasa notunda “Şu anda Yunanistan’daki birçok tatil beldesi Euro’nun yarattığı fiyat dezavantajı nedeniyle Türkiye’deki ucuz fiyatlarla baş edemiyor. Grexit senaryosunun gerçekleşmesi Yunan turizmini destekleyecektir” diyor.

Böyle bir durumda Türkiye’nin turizmde Yunanistan’a pazar payı kaptırabileceği de ifade ediliyor (Enis Şenerdem/ BBC Türkçe).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Birliği, Türkiye turizm, Uluslararası Para Fonu, Yunanistan, Yunanistan ekonomi, Yunanistan euro, Yunanistan euro turizm, Yunanistan Haberleri, Yunanistan IMF, Yunanistan Turizm, Yunanistan Turizm haberleri, Yunanistan Türkiye,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları