Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan’ın Euro’dan çıkması Türkiye turizmini nasıl etkiler?

22 Haziran, 2015 | 07:57

Yunanistan’ın Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ile bir türlü uzlaşamaması ülkenin Euro’yu terk etmesi senaryosunun giderek kuvvetlendiriyor. Peki bu senaryo gerçeğe dönüşürse Türkiye turizmine etkisi ne olur?

Euro Bölgesi maliye bakanları Lüksemburg’da Yunanistan’ın durumunu görüşmek üzere toplanıyor. Ülke ay sonuna kadar Avrupa ve IMF’den acilen ihtiyaç duyduğu kaynağı alamaz ve iflas ederse, içerde ödemelerini yapabilmek için Euro’dan çıkmak zorunda kalacak.

Peki bu senaryo gerçeğe dönüşürse Türkiye turizmine etkisi ne olur?

Yunanistan ve Türkiye geleneksel olarak deniz, kum, güneş turizminde iki rakip ülke olarak kabul ediliyor. 2014 yılında Türkiye’yi 41 milyon turist ziyaret etmiş ve toplam turizm geliri de 29 milyar euro olmuştu. Yunanistan ise geçen yıl 21 milyon turist çekerek 13,2 milyar euro gelir yaratmıştı.

Turist başına harcamada da Türkiye geçen yıl bir adım öndeydi. Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başına düşen harcaması 707 euro seviyesindeyken, Yunanistan’a gelen turistlerde kişi başına düşen harcama 633 euro olarak gerçekleşti.

Ancak Yunanistan krizinin de etkisiyle 2014’te Euro’da yaşanan değer kaybı, ülkenin turizmdeki rekabet gücünü artırmış ve ülkeye gelen turist sayısı yüzde 23 artış göstermişti. Türkiye’deki artış oranı ise 2014’te yüzde 6’da kaldı.

Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank başekonomisti Thomas Mayer, Yunanistan’ın Euro’dan çıkması durumunda turizmdeki fiyat avantajının daha da artacağını öngörüyor.

Mayer, yatırımcılarla paylaştığı piyasa notunda “Şu anda Yunanistan’daki birçok tatil beldesi Euro’nun yarattığı fiyat dezavantajı nedeniyle Türkiye’deki ucuz fiyatlarla baş edemiyor. Grexit senaryosunun gerçekleşmesi Yunan turizmini destekleyecektir” diyor.

Böyle bir durumda Türkiye’nin turizmde Yunanistan’a pazar payı kaptırabileceği de ifade ediliyor (Enis Şenerdem/ BBC Türkçe).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Birliği, Türkiye turizm, Uluslararası Para Fonu, Yunanistan, Yunanistan ekonomi, Yunanistan euro, Yunanistan euro turizm, Yunanistan Haberleri, Yunanistan IMF, Yunanistan Turizm, Yunanistan Turizm haberleri, Yunanistan Türkiye,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları