Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunanistan Başkonsolosluğu’ndan Doğu Akdeniz’de yeme-içme ve gastronomi gelenekleri semineri

13 Ekim, 2014 | 11:54

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Yunanistan Milli Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle Doğu Akdeniz’de yeme-içme ve gastronomi gelenekleri seminer dizisi 21 Ekim’de başlıyor.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Yunanistan Milli Araştırma Enstitüsü Osmanlı Araştırmaları Programı işbirliğiyle Sismanoglio Megaro binasında Doğu Akdeniz’de Yeme-İçme Alışkanlıkları ve Gastronomi Gelenekleri başlıklı bir konuşmalar dizisi düzenliyor. 21 Ekim- 20 Mayıs arasında sürecek olan konuşmalara katılım ücretsiz.

“Bizans İstanbul’unda Fırınlar”, “Osmanlı Dünyasının Kırk Çeşit Ekmeği”, “16. ve 17. Yüzyıllarda Meyhanelerin İşlevi. Değişim ve Şarap Yasakları”, “Antik Çağlardan Cumhuriyet’e, Batı Anadolu Kıyılarında Bağcılık ve Şarap Üretimi”, “Bizans Diyeti. Mitler ve Gerçekler”, “Ege Sakinlerinin Eski ve Yeni Beslenme Alışkanlıkları”, “Osmanlı İstanbul’unda balıklar ve balıkçılar” , “Bizans , Hint ve Sarazen yemekleri” bu konuşmalar dizisinde yer alacak başlıklardan sadece birkaçı.

Tarladan çarşıya, mutfağa ve sofraya

Gerçekleşecek söyleşiler, beslenme etrafında kurulan iktisadi ve kültürel ilişkiler ağını incelemeyi amaçlıyor. Bu çerçevede, buğday, yağ ve şarap gibi temel Akdeniz ürünlerinin ekonomide ve siyasal yaşamda, belirli bir mekan ve zamandaki –yani Balkanlar’da ve Küçük Asya’da, antik çağlardan geç Osmanlı dönemine kadar– üstlendikleri rol irdelenecek.

Konunun uzmanları Doğu Akdeniz’de beslenme için temel olan ürünlerin, devlet mekanizmaları tarafından yönetilen pazar sistemleri aracılığıyla nasıl dağıtıldığı ve nasıl işletildiği gibi konuları tartışacak; merkezi hükümetin şiddetli toplumsal olayları engellemek için şehirlere ürün tedariki ve temel gıdaların fiyatları gibi konularda özenli davrandığına, ayrıca dinlerin dayattığı bazı yasaklara da değinecekler.

Söyleşide, meslekler, geleneksel teknikler, endüstriyel mirasa dair bilgiler sunulacak, tarihin bir döneminde Doğu Akdeniz halklarının yeme alışkanlıkları ve gastronomi gelenekleri irdelenecek.

2014 Seminer programı ise şöyle:

21 Ekim 2014, 19:00

Gerasimos Merianos (National Hellenic Research Foundation)

Bizans İstanbul’unda Fırınlar (8.-12.Yüzyıl)

Marianna Yerasimou (Yazar, Yemek kültürü araştırmacısı)

Somundan Francalaya: Osmanlı Dünyasının Kırk Çeşit Ekmeği

15 Kasım 2014, 19:00

Fikret Yılmaz (Bahçeşehir Universitesi)

16. ve 17. Yüzyıllarda Meyhanelerin İşlevi. Değişim ve Şarap Yasakları

Lucienne Thys- Şenocak (Koç Unıversitesi)

Türkiye’de Kültürel Miras ve Bağcılık

16 Aralık 2014, 19:00

Evrydiki Sifnaios (National Hellenic Research Foundation)

Yağ ve Sabun Teknolojisi. Ege’nin İki Yakasında ‘Peripatetik’ Kültürel Değerler

Mehmet Genç (Şehir Universitesi)

İstanbul’un Yağ İkmali

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Doğu Akdeniz, Doğu Akdeniz gastronomi, Gastronomi, Sismanoglio Megaro, Yunanistan, Yunanistan Doğu Akdeniz, Yunanistan gastronomi, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Yunanistan Milli Araştırma Enstitüsü, Yunanistan yeme içme,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları