Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunan turistler, Ata topraklarını gözyaşları içinde ziyaret etti

22 Ekim, 2010 | 09:46

Yunanistan’ın Selanik şehrinden Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesine gelen bir grup Yunan, mübadele öncesinde atalarının yaşadığı yerleri gözyaşları ile gezdi.

Eski adı Sinasos olan, konakları ve sahip olduğu doğal güzellikleri ile yurt içi ve dışından çok sayıda dizi ve filme çekim mekanı olan Mustafapaşa beldesinde 1924 yılı öncesinde çok sayıda Yunan yaşıyordu. Mübadele sonrasında Yunanistan’a göç eden Sinasoslular eski yaşadıkları yerleri hiç unutmadı. Çok sayıda kilisenin de bulunduğu belde de yılda 1 defa bizzat Fener Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Barthelemeos’un yönettiği Bahar Ayinleri düzenleniyor. Ayinlere yüzlerce Yunanlı ve Rum katılıyor.

Yunanistan’ın Selanik kentinde yaşayan içlerinde papazların da bulunduğu bir grup Yunanistanlı turist, atalarının yaşadığı Mustafapaşa beldesinde bulunan evleri, konakları ve kiliseleri çocukları ve torunları ile birlikte ziyaret etti. Mustafapaşa Kasaba Belediye Başkanı Levent Ak tarafından çiçeklerle karşılanan grup gösterilen ilgi ve misafirperverlikten mutlu oldu.

Başkan Ak yaptığı konuşmada, “Kasabamızda 1924 yılındaki mübadelede öncesinde yaşayan Rumlar, sonrasında Yunanistan’a yerleştiler. Yunanistan’ın çeşitli yerlerinden gelen Türklerde beldemize geldi. Ata topraklarını hiç unutmayan Selanikliler her yıl akın akın Mustafapaşa’ya geliyorlar.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fener Rum Ortodoks Kilisesi, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Yunan turistler, Yunanistan, Yunanistan Haberleri, Yunanistan Selanik,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları