Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunan pilotlar THY’de çalışmak istiyor

11 Mayıs, 2010 | 09:37

Türk Hava Yolları’nın büyüyen filosu, yabancı pilotlar için de umut kaynağı oldu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 320 pilot, işe girmek için THY’nin kapısını çaldı. Halen 93 yabancı pilotun çalıştığı THY, 174 pilot için “olumlu” değerlendirme yaptı. Dünyanın pek çok ülkesinden yapılan başvurularda, ekonomik kriz nedeniyle eylemlerin yapıldığı Yunanistan’dan gelen başvurular dikkat çekti. Halen bir Yunan pilotun çalıştığı THY’ye bu yıl içinde 13 Yunan pilot iş başvurusunda bulundu. Bunlardan 5’i THY kriterlerini geçerken, bir pilotun aynı zamanda Türk vatandaşı da olduğu öğrenildi. 8 Yunan pilotun başvurusu ise THY tarafından geri çevrildi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ

Yunan pilotların iş başvurusundaki artışın, Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz ve Yunan Olimpik Havayolları’nın iflasın eşiğinde olmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Olimpik Havayolları’nın satılacağı iddiaları ortaya atılırken, Yunanistan’da pilot maaşlarında ciddi bir düşüş yaşandığı kaydedildi. THY’de halen Almanya, Danimarka, İngiltere, İtalya, Fransa, Norveç, İsveç, Kanada, Avustralya, Avusturya, İspanya, Macaristan, İrlanda, Sırbistan, Slovakya, Moldova, ABD, Hırvatistan, Hollanda, Rusya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti’nden 93 pilot görev yapıyor. Bu ülkelerden pilotların yanında THY’ye Meksika, Finlandiya, Japonya, Hindistan, Romanya, Polonya ve İran’dan pilotlar iş başvurusunda bulundu.

GÜNDE 10 YABANCI BAŞVURUSU

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu, Türk şirketlerinde çalışmak isteyen yabancı pilot talebinde artış olduğunu söyledi. Günde ortalama 10 pilotun Türk şirketlerine iş başvurusu yaptığını bildiren Alioğlu, “Havacılık sektörümüz büyümeye devam ediyor. Türkiye’deki şirketlerde toplam 312 uçak bulunuyor. Her yeni uçak yeni pilot ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Ekonomik kriz nedeniyle zor durumda kalan şirketlerden ayrılan pilotlar Türkiye’ye tercih ediyor. Brezilya‘dan, Cezayir’den, Finlandiya’dan, Amerika’dan talepler geliyor. Türk şirketlerinde uçmayı prestij olarak görüyorlar. Dünyanın en önemli şirketlerinde uçmuş pilotlar geliyor ve şirketlerimizde çalışıyor” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Musa Alioğlu, Turist, Turizm, Turizm Haberleri, Türk Hava Yolları, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri, Yunan pilot, Yunan pilot THY, Yunan pilotlar, Yunan pilotlar THY, Yunanistan, Yunanistan Pilotlar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları