Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunan Adaları’nın yeni Mykonos’u: Paros Adası

20 Temmuz, 2018 | 13:59

Yunan Adaları'nın yeni Mykonos'u: Paros Adası

Son yıllarda popülaritesi oldukça artan Yunan Adaları’na olan ilgi Türk tatilcileri de bu muhteşem adaları gezmeye yönlendiriyor. Doğal güzellikleri ile turistlerin başını başını döndüren Santorini, Mykonos, Rodos gibi Yunan Adaları’na olan ilgi şimdilerde “Yeni Mykonos” denen Paros Adası’na kaymaya başladı.

Ege ile Akdeniz’in iç içe girdiği Yunanistan’ın Kiklad Takımadaları’nda yer alan Paros, Adası Yunan Adaları içinde en çok turist çeken adalardan biri olarak göze batmaya başladı.

Dar sokakları, Yunan Adaları’na özgü kireçli taş evleri ve birbirinden güzel tekneleriyle tipik bir Yunan Adası olan Paros’ta Yunan kültürünün önemli bir parçası olan tavernaları ile turistler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Tarihi geçmişi antik çağlara kadar uzanan Paros, 1537 yılından 1830’a kadar Osmanlı’nın egemenliğinde kalırken, o zamanlar ismi Bara olarak anılmış.

Paros, Akdeniz'in en iyi adası seçildi

Paros, Akdeniz’in en iyi adası seçildi

Travel + Leisure Dergisi’nin yaptığı ankete göre, Akdeniz’in en iyi adası seçilen Yunan Adaları’nın yeni Mykonos’u Paros, turkuaz denizi, eşsiz kumsalları, tarihi güzellikleri ve doğasıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

Derginin yaptığı listede zirveye oturan Paros, Akdeniz’in en iyi adası oldu. Paros’un bu başarısında adanın tarihi ve doğasının yanı sıra turistlere sağladığı imkanların da etkisinin büyük olduğu belirtildi.

Yaklaşık 13 bin nüfuslu bir ada olan Paros’un ana yerleşim yeri ve limanın bulunduğu Parikia. Adanın Parikia’dan sonra en önemli yeri, birçok turistin konaklamak için tercih ettiği, tipik Kiklad balıkçı kasabası Naussa.

Tipik Kiklad balıkçı kasabası Naussa.

Yunan Adaları’nın hemen hemen hepsinde olduğu gibi oldukça sıcakkanlı ve misafirperver olan Paros halkı turistlerin adalarını tercih etmeleri nedeniyle oldukça mutlu.

Yunan Adaları’nın yeni Mykonos’u: Paros Adası

Yunan Adaları arasında ikinci Mykonos olarak bilinen Paros konum ve mimari olarak da dünya ünlülerini kendine çeken Mykonos’a benzerlik gösteriyor. Yunan Adaları içinde en eğlencelisi olarak geçen Mykonos kadar olmasa da Paros Adası’nda da oldukça eğlenceli bir gece hayatı bulunuyor.

Rüzgar sörfü için Paros’un Naksos Adası’na bakan tarafı sürekli rüzgarlı olduğu için oldukça elverişli. Sörf için oldukça ideal olan adanın bu kısmı sörfçüler tarafından oldukça rağbet görmekte.

Yunanlı gençlerle birlikte İtalyanların daha çok tercih ettiği Paros, henüz çok keşfedilmediği için oldukça bakir. Bizans yolu, Venedik kalesi ve Arkeoloji Müzesi, Paros’ta mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Paros'un merkezi Parikia

Paros’un merkezi Parikia

Adaya vardığınızda ilk karaya ayak basacağınız yer Paros’un merkezi olan Parikia’dır. Tipik Yunan evlerinin bulunduğu dar sokakları ve rengarenk kapıları, penceresi ile oldukça şirin balkonu bulunan, begonvillerle süslenmiş beyaz evler sizleri büyüleyecek. Burası Yunan Adaları’nda Kiklad mimarisini en iyi görebileceğiniz yerlerden birisi olarak karşınıza çıkacaktır.

WTS kalitesi ile Santorini Balayı Turları’nın keyfini çıkarın!

Son yıllarda artan turist akınına rağmen Parikia’nın sokaklarında geleneksel yaşam en doğal haliyle devam etmekte. Yunan Adaları’nda görmeye alıştığımız sokaklarda koşan çocuklar, muhabbet eden veya tavla oynayan yaşlı insanları görmek mümkün.

Dar sokaklarında bulunan küçük ancak oldukça çekici ve şirin olan kafeler bulunan, sahilde sıra sıra dizilmiş ünlü tavernaları ile barlar bulunan Parikia’da alış veriş için de birçok dükkan bulunmakta.

Naussa: Kiklad Avdaları'nın en güzel kasabası

Naussa: Kiklad Adaları’nın en güzel kasabası

Adanın merkezi Parikia olsa da Paros’ta aslında tüm etkinlikler burada yaşanıyor. Paros’un kuzeyinde yer alan Naussa 2800 nüfuslu ve Kiklad Adaları’nın en güzel kasabalarından birisi olarak kabul edilmekte. Naussa’nın meydanı Türk kasabalarını andırmakta. Ancak buradaki sokaklara girdiğinizde hemen Yunan Adaları’nda olduğunuzu hissediyorsunuz.

Kartpostallık görüntüye sahip olan Naussa, birbirine bitişik iki küçük koyun etrafında kurulmuş şirin bir kasaba. Meydanı, sahili, kutu gibi bembeyaz evleri, kafeleri, kiliseleri ve özellikle de denize açılan dar sokakları insanı kendinden geçirecek güzellikte.

Tekneleri ile Naussa’ya gelen turistlerin de sayısı hiç azımsanacak gibi değil.
Gecelerinin ayrı bir güzel olduğu Naussa’da her yer ışıl ışıl.

Paros'n tam ortasındaki köy: Lefkes

Paros’un tam ortasındaki köy: Lefkes

Lefkes, Paros Adası’nın ortasında, bir dağın yamacına kurulmuş, oldukça şirin bir köy. Sessiz, sakin, huzurlu bir köy olan Lefkes, her Yunan adası’nda olduğu gibi yine bembeyaz evlere sahip. Rengarenk çiçeklerle süslenmiş evler, taş döşemeli dar sokakları bulunan Lefkes’te geleneksel mimari de oldukça iyi korunmuş.

Yunan Adası Paros'un Plajları

Yunan Adası Paros’un Plajları

Yunan Adaları’nın yeni ‘Mykonos’u olarak adlandırılan Paros’ta birbirinden güzel onlarca plaj bulunmaktadır. Turkuaz denizi, kumsallarının beyazlığı ortak olan bu plajların özellikleri ise farklılıklar gösterir.

En Güzel Yunan Adaları Turları WTS ile Yaşanır!

Kimi daha kayalık kumsallara sahipken, kimi eşsiz güzellikteki koylarda yer almaktadır. Gençlerin tercih ettiği ve eğlencesi ile ünlü plajların yanı sıra, daha sessiz ve sakin olan kumsallar ve sığ sulara sahip çocuklu ailelerin tercih ettiği kumsallar arasından sizlere birkaç örnek araştırdık. İşte Parus’un birbirinden güzel plajları.

Santa Maria Plajı

Santa Maria Plajı çocuklu ailelerin tercihi

Paros’un kuzeydoğusunda yen alan Santa Maria Plajı Naussa’ya oldukça yakın. Beybeyaz kumsalı bulunan Santa Maria’nın derinleşmeyen denizi ise tam çocuklu ailelere göre.
Yunan ve İtalyan gençlerin daha çok tercih ettiği plajının temizliği ise gerçekten fevkalade.

Yunan Adası Paros'un Plajları

Güzel bir gün için Martselo Plajı

Paros’un batısında bulunan Martselo Plajı, Parikia Koyu’na bakmakta. Muhteşem bir denize sahip olan plajda yer alan Paradiso Club’ın müzikleri ile burada gerçekten güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Gençlerin tercihi Punda Plajı

Daha çok gençlerin tercih ettiği Punda Plajı Paros’un doğusunda yer alıyor. Çlgın partilerin düzenlendiği Punda Beach Club gençlere yönelik müzikleri ile ünlü. Denizi ise yine aynı güzellikte.

Paros Agia Irini Plajı

Paros’un en güzeli: Agia Irini Plajı

Paros’un en güzel plajı olarak adlandırılan Agia Irini, beyaz kumsalı, durgun, sığ suları ve palmiye ağaçlarıyla tropik görünümlü muhteşem bir kumsal. Palm Beach’de güneşlenip, Laris Taverna’da Yunan Adaları’nın o muhteşem lezzetlerini tadabilirsiniz.

Agia Irini koyunun yan tarafında bulunan plajdaki Livadaki Taverna’da da gerçekten muhteşem. Buranın tepesinde yer alan Archipelagos Resort Hotel’in terasında ise gün batımını izlemek gerçekten muazzam bir duygu olacaktır.

Lageri Plajı

Hilal şeklinde kumsalıyla Lageri Plajı

Oldukça uzun ve hilal şeklindeki kumsal gerçekten görenleri büyülemekte. Lageri Plajı rüzgarsız günlerde cenneti andırmakta. Eğer deniz ve kumun yanında huzuru da ararsanız burası tam size göre bir kumsal. Bu plaj Naoussa’dan tekne ile 15 dakikada ulaşılabilmekte.

Kolymbithres Plajı adalıların gözdesi

Paros’un batısındaki Kolymbithres, adalıların tatil ve plaj keyfi yaptıkları bir yer. Bu koyda her biri farklı bir heykele benzeyen doğal kaya oluşumları ile çevrilmiş turkuaz renkli tertemiz sulara sahip bir lagunu andırmakta.

Bu plajda kayalıkların arasındaki kumluklardan veya Kolimbithres Beach’ten denize girmeniz mümkün. Kolimbithres’in arkasında ise manzarası gerçekten çok güzel olan Taverna Pestaria bulunmakta. Burada manzara karşısında Yunan mezeleri ile birlikte
deniz mahsüllerinin tadına varmak gerçekten muhteşem.

Paros Chrissi Akti Plajı

Sörfçülerin tercihi Chrissi Akti Plajı

Oldukça geniş kumsala sahip olan Chrissi Akti yani altın kumsal ismini altın renkli incecik ve yumuşacık kumlarından almakta. Golden Beach olarak da bilinen bu muazzam plaj özellikle rüzgar sörfçülerinin tercih ettiği bir koyda yer almakta.
ancak çocuklu aileler de dahil her yaştan insanları kendine çeken gerçekten muazzam bir plaj.

Paros Pounda Plajı

En eğlencesi: Pounda Plajı

Paros’un eğlencesi en çok olan en popüler plajı Pounda’da gece ve gündüz mutlaka bir hareket bulunmakta. Altın renkli bir kumsala sahip olan Pounda Beach Club ve Viva Pounda Plaj kulüpleri havuz başı partileri ile de oldukça ünlü.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Agia Irini Plajı, Akdeniz'in en iyi adası, Chrissi Akti Plajı, Kiklad Adaları, Kolymbithres, Lageri, Lefkes, Martselo Plajı, Mykonos, Naussa, Parikia, Paros Adası, Paros'un Plajları, Pounda Plajı, Punda, Rodos, Santa Maria Plajı, Santorini, travel + leisure, Yunan Adaları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları