Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunan Adaları’nda ne yenir?

24 Temmuz, 2014 | 17:33

yunan-mutfağı Yunan Adaları’nda ne yenir?Yunanistan’a gitmesek bile, mutfağı aşina olduğumuz bir mutfak. İşte Yunan yemek kültürünün püf noktaları:

Yunan Adaları‘nın çoğu Türkiye’nin kıyı şeridine feribotla yaklaşık bir saat uzaklıkta. Yaz kış yüzlerce Türk turisti ağırlayan Yunan Adaları’nda, Ege’nin hemen karşısında size aşina pek çok şey bulacaksınız. Müziklerinden, insanların yaklaşımına kadar her şey kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacak. Bunlardan biri de zengin Yunan mutfağı…

Yunan Adaları’nda ne yenir? İşte Yunan Mutfağı’ndan Örnekler

1. Caciki: Sarımsakla servis edilen cacık. Kuru cacığa Yunanlılar Tzatziki diyorlar, favori mezelerden biri.

2. Feta peyniri: İnek, koyun veya keçi peyniri olarak servis edilen feta peyniri, Yunanistan’ın geleneksel beyaz peyniri.

3. Yunan salatası: Türk mutfağının çoban salatasına benzeyen ünlü salata.Yunan Adaları’nın, Yunan mutfağının en gözde salatalarından biridir. Domates, salatalık, halka soğan, yeşillik, beyaz peynir ile tercih göre siyah zeytin ile hazırlanıyor.

4. Sebzeler: Yunan Adaları, Yunan mutfağının vazgeçilmezi olan enginar, bamya, fava, sarma Yunan mutfağı – Türk mutfağı ortak tatlarından. Aynı isimli bu sebze yemeklerinin bizden farklı kullandıkları hafif zeytinyağları…

5. Diğer yemekler: Ortak tatlara ancak farklı isimlere sahip diğer yemeklerden biri de köfte. Yunanistan’da köfteye keftedes, dolmaya dolmades, musakkaya mousakka, humusa homus, fasülyeye fasolada, böreğe de boureki deniyor. Patlıcan ile yapılan imam bayıldıya Yunan mutfağında rende peynir eşlik ediyor. Balıklar da Türkçe’ye çok yakın isme sahip oldukları için servis edilmesi kolay. Kıyılarından dolayı pek çok lezzetli balık menüsüne rastlayabileceğiniz Yunan restoranlarunda barbounia, garides, kefali ile barbuni deneyebilirsiniz.

6. Souflaki: Koyun ya da domuz etiyle yenilen şişte et yemeklerinden en ünlüsü de souflaki…

7. Kapnisti: Yunan Adaları, Yunan mutfağında meze olarak servis edilen tatlardan biri de füme domuz pastırması kapnisti

8. Tatlılar: En ünlü tatlılarından biri Kavala kurabiyesi. Türk mutfağının un kurabiyesine benzeyen Kavala kurabiyesini turistler beğeniyor. Damla sakızı da Yunanistan’da bulunduğu için damla sakızlı pek çok tatlıya rastlamak mümkün.

Yunan Adaları’nda ne yenir? İşte Yunan Mutfağı’ndan Örnekler Yunan Adaları Balayı Yunan Adaları Video

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ege mutfağı, püf noktaları, Türk mutfağı, yunan, Yunan Adaları, Yunan Adaları Balayı, Yunan Adaları Video, Yunan Adaları'nda ne yenir, yunan adası, yunan kültürü, Yunan Mutfağı, Yunan Mutfağı'ndan Örnekler, yunan yemekleri, Yunanistan, Yunanistan tatil, Yunanistan Turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları