Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunan adalarına vizesiz giriş umudu

17 Haziran, 2009 | 13:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Haziran’da Atina’ya yapacağı ziyaret öncesinde Türk ve Yunan turizmciler, Yunan adalarına gitmek isteyen Türkler için 48 saatlik Schengen vize muafiyeti konusunu yeniden gündeme getirdi.

Başbakan Erdoğan’ın bu konuda ısrarcı olmasını istendi. Sakız Ticaret Odası Başkanı Antonis Zannikos, bu konuda Yunan hükümeti nezdinde ısrarla durduklarını belirterek, bunun önündeki en büyük engelin, verilecek bir muafiyetin insan kaçakçılığını artıracağı endişesi olduğunu söyledi. Türk ve Yunan turizmciler ise 48 saatlik bir muafiyetin turist sayısını karşılıklı olarak ikiye katlayacağını dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın beş yıl aradan sonra 20 Haziran’da Yunanistan’a gidecek ve ziyarette Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis ile biraraya gelerek ikili ilişkileri ve bölgesel konuları gözden geçirecek olması, iki ülke turizmcilerini hareketlendirdi. Turizmciler, Başbakan Erdoğan’ın Yunan adalarına ziyaret için Türklere 48 saatlik Schengen vizesi muafiyeti getirilmesi için ısrarcı olmasını istedi.

“BİZ BAŞARILI OLAMADIK, AMA YİNE DENEYECEĞİZ”
Sakız Adası Ticaret Odası Başkanı Antonis Zannikos, iki ülke arasındaki turizmin artması için, vize muafiyeti konusunda uzun süredir girişimlerde bulunduklarını belirterek, “Maalesef ama maalesef başarılı olamadık. Çünkü AB hep, Afrika ve Asyalıların insan kaçakçıları tarafından Türkiye üzerinden Yunan adalarına illegal bir şekilde kaçırıldığını karşımıza çıkardı. Vize muafiyetinin bu kaçakçılığı daha da arttıracağı düşüncesindeler. Oysa bunun hiç alakası yok, biz vize muafiyetini sadece Türk vatandaşlarına istiyoruz. Hem Türk hem Yunan gümrük görevlileri de bu konuda zaten yeteri kadar hassaslar. Türkiye ile Yunan adaları arasındaki dokuz hatta taşınan turistler dışında özel yatlarla da çok sayıda zengin Türk turisti adalara gelmekte. Bu adalardaki Yunan esnaf, özlemle Türk turistlerin gelmesini bekliyor. Ben de bir Yunan adası Ticaret Odası Başkanı olarak bunu çok yakından bilen birisiyim. Hangi esnaf daha çok sayıda bonkör Türk turistin gelmesini istemez ki? Biz Sakız Valiliği aracılığıyla Yunan Hükümeti nezdinde bir kez daha girişimde bulunacağız. Siz de Atina ziyareti öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan’dan bu konuda ısrarlı olmasını isteyin. Madem ki Almanya bazı meslek grubundaki Türklere vize muafiyeti uyguluyor ve AB’ye aday adayı Sırplara tüm Schengen ülkelerine vizesiz giriş hakkı veriliyor, neden Türk pasaport sahiplerine 48 saatlik Yunan adaları için vize muafiyeti uygulanmasın?” diye konuştu.

ADALAR İHYA OLACAK
Sakız Adası’nda faaliyet gösteren Victor Travel’in sahibi Victor Moulakis de, uzun yıllardan beri Türkiye ile Yunanistan arasında turlar organize ettiklerini vurgulayarak, “Alman hükümetinin bazı Türk vatandaşlarına ve Fransa hükümetinin AB’ye aday adayı olan Sırbistan’a sağladıkları vize muafiyeti Türkiye’ye de uygulanırsa (Hiç olmazsa 48 saat için) çok yerinde olur kanısındayım. Ayvalık, Foça ve Dikili’den Midilli (Lesvos), Çeşme’den Sakız (Chios), Kuşadası’ndan Sisam (Samos), Bodrum’dan İstanköy (Kos), Marmaris, Fethiye ve Datça’dan Rodos adalarına 48 saatlik vize muafiyeti uygulandığı takdirde şimdiki potansiyelin en az üç-beş misli Türk vatandaşı gelebileceğini tahmin ediyorum. Bu da Ege’deki saydığımız Yunan adalarını ekonomik açıdan ihya edecektir. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina ziyaretinde bu konuda ısrarcı olmalıdır” dedi.

EGE DENİZİ BİR BARIŞ GÖLÜ OLMALI
25 yıldır Çeşme-Sakız adası arasında seyahat acenteliği yapan Atlas Tur’un sahibi İzzettin Kucur, 48 saatlik vize muafiyeti uygulanacak olursa yılda 60 bin kişinin giriş çıkış yaptığı Çeşme-Sakız hattında bu rakamın 200-250 bin kişiye çıkacağını ifade ederek, “Bu Türkiye Yunanistan arasındaki turistik ilişkilerin gelişmesi anlamına gelir. Bu sebeple ön yargılar ortadan kalktıkça Yunanistan’dan da Türkiye’ye çok sayıda turist gelecek demektir. Her iki durumda da kazanan Türkiye ve Yunanistan olacaktır. Ege Denizi’nin artık bir barış gölü olmasının zamanı geldi, hatta çoktan geçti bile. Başbakanımızdan ricamız bu Atina ziyaretinde vize muafiyeti konusunun üzerinde önemle durmasıdır. Neden 48 saatlik vize muafiyeti istiyoruz? Çünkü yolcu yoğunluğu nedeniyle akşam saat 18.00’de Çeşme’den Sakız’a giden gemiler, ertesi sabah saat 08.30’da geri dönüyorlar. Türklerin adalarda bir tam günü geçirebilmesi için iki gece konaklaması gerekiyor” dedi.

(Milliyet)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Recep Tayyip Erdoğn, Victor Moulakis, Yunan Adaları, Yunan Adaları tur, Yunan Adaları Turları, Yunan adaları vize muafiyeti, Yunan adaları vizesi, Yunan adalarına tur, Yunan adalarına vizesiz giriş,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları