Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yunan Adaları’nın yeni yıldızı Thassos!

06 Mayıs, 2016 | 08:43

Yunan adalarının yeni yıldızı Thassos

Yunanistan’ın bu yıl çok sık adını duyacağımız adalarından Thassos, beyaz kumsalları, turkuvaz denizi ve ünlü beyaz şarapları ile dikkat çekiyor.

Thassos Adası; yüksekten bakıldığında, Ege’nin maviliğinin tam ortasında adeta bir çakıl taşı gibi gözüküyor. Trakya kıyılarına sadece 8 km uzaklıkta olan adanın 95.4 km’ye ulaşan sahili bulunuyor. Adayı sıradağlar ikiye bölüyor. Adanın kuzeydoğu tarafı dik ve derin boğazlar ile sürülmüş, sahili dalgalar tarafından aşınmış kayaların çevrelediği küçük koylarla kaplı. Dağ ve denizin bu denli iç içe geçişi, ender güzellikte bir manzara oluşturuyor.

Antik çağlardan beri ünlü ressamların, heykeltıraşların ve mimarların kullandığı birinci sınıf griyeşil kayrak taşı ve parlak, kalın, beyaz mermerin ana yurdu. Özellikle güney kıyısında Alyki yarımadasındaki birçok noktada dünyaca ünlü mermerlerin çıktığı maden ocakları görülüyor. Bazı sahiller ve denizin içi, kum yerine ufalanmış beyaz mermerle kaplanmış ve doğa harikası oluşturmuş.

Ada, ormanlar ile kaplı ve bu Antik çağlardan beri Yunanistan’da ormanlık alanların azınlıkta olmasından dolayı Thassos’a ayrı bir değer katıyor.

thassos-saraplari

Ünlü Akdeniz şarapları

Thassos şarapları Akdeniz’de ünlü ve birçok ülkeye ihraç ediliyor. Çiftçilerin bahçeleri elma, armut, şeftali ve kayısı ağaçları ile dolu. Adanın sokaklarında gezerken modern ile antik şehrin izlerini bir arada görebilirsiniz. Thassos’taki bütün köyler, bembeyaz mermer heykellerle süslü. Yunanistan’ın en önemli müzelerinden biri olan Arkeoloji Müzesi de burada.

Büyüleyici sahiller

Thassos, Yunanistan’ın en güzel sahillerine sahip adalarından biri. Burada 70-80 koy olmasının yanı sıra yedi tane mavi bayraklı plaj da var. Deniz ve sahilin tamamen ince mermerlerle kaplandığı ‘Marbel Beach’ gerçek bir doğa harikası olmakla birlikte denizin turkuaz rengi Maldivler’i hatırlatıyor.

thassos-sahilleri

Thassos geceleri ve yemek kültürü

Yunan Adaları‘nda Thassos geceleri, ada merkezinde yan yana sıralanmış şirin restoranlar, samimi bir atmosfer ve uzo eşliğinde tadılan enfes Yunan mezeleriyle başlıyor. Ahtapot ile start alan akşam yemeği festivali fırında midye, kalamar ve jumbo karideslerle devam ediyor. Yunanistan deyince akıllara hemen uzo geliyor ancak adada yetiştirilen üzümlerden yapılan beyaz şaraplar da çok lezzetli. Thassos Town’da yemek sonrası uğrayabileceğiniz barlarda eğlenceye devam edebilirsiniz (caferuj).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Thassos, Thassos adası, Thassos mermerleri, Thassos sahilleri, Thassos şarapları, Thassos turu, Yunan Adaları, Yunanistan, Yunanistan Thassos,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları