Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yumurtalık Kara Kalesi turizme kazandırılıyor

09 Ocak, 2012 | 10:14

Adana’nın Yumurtalık ilçesinin simgelerinden Kara Kalesi’nde geçtiğimiz yıl başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Kale içerisinde bulunan binaların kamulaştırma kapsamına alınması üzerine belediye ekipleri hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Restorasyon sırasında yerinde olmayan ve çürüyen taşlar orijinaline uygun olarak tek tek değiştirildi. Kalenin yapı taşlarının birbirine bağlılığının sağlanması ve taşlar arasındaki boşlukların doldurulması için özel harçlar kullanıldı.

Yumurtalık Belediye Başkanı Turgut Erişmen, yıkım çalışmaları sonucunda kalenin içerisinde yıllardır bilinmeyen yeni mekân tespit edildiğini söyledi. Tarihi kalede titizlikle yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Erişmen, “Kalenin mevcut sur duvarlarının onarımını tamamladıktan sonra eksik bölümleri yeniden ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Bir çok medeniyetin kalıntılarını bünyesinde barındıran kaleyi turizme kazandıracağız.” dedi.

Müze yetkilileri ve kurul uzmanları, ilerleyen günlerde yeni tespit edilen tarihi mekanlarla ilgili ayrıntılı bir çalışma yapacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adana Yumurtalık Kara Kalesi, Müze yetkilileri, Turgut Erişmen, Yumurtalık Kara Kalesi, Yumurtalık Kara Kalesi turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları