Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yorgun Herakles heykeli ziyarete açıldı

10 Ekim, 2011 | 09:50

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, uçağıyla ABD’den getirildikten sonra Antalya Müzesi’nde belden aşağısıyla birleştirilen ‘Yorgun Herakles’ heykeli, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ziyarete açıldı.

Perge Antik Kenti’nden kaçırıldıktan 31 yıl sonra tekrar Antalya’ya getirilen ‘Yorgun Herakles’ heykelinin altı kısmıyla birleştirme işlemleri tamamlandı. Antalya Müzesi lahitler bölümünde sergilenmeye başlayan heykelin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. Bugünün özel bir gün olduğunu belirten Bakan Ertuğrul Günay, son yıllarda Türkiye’den yasadışı yöntemlerle götürülmüş çok sayıda eseri geri getirdiklerini söyledi. Bunlardan biri olan ‘Yorgun Herakles’ heykelinin de tekrar Antalya Müzesi’nde sergileniyor olmasının mutluluk verici olduğunu ifade eden Günay, heykelin yurt dışına çıkış sürecini anlattı. Herakles heykelinin alt yarısının Prof. Dr. Jale İnan tarafından 1980’de çıkartıldığını belirten Günay, ancak heykelin 1990’lı yıllarda gazeteci Özgen Acar tarafından ABD’de görüldüğünü söyledi. Heykeli sergiye veren ABD’li çiftin, üstü ile altının ayrı olduğunu iddia ettiklerini belirten Günay, ancak Jale İnan tarafından tam bir uygunluk sağladığının tespit edildiğini ifade etti. Günay, heykelin bir bütün olduğunun kanıtlanmasına rağmen uzun süre geri verilmediğini söyledi.

‘BOĞAZKÖY SFENKSİNİ ÇORUM MÜZESİ’NE GÖTÜRECEĞİZ’

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, 1910’lu yıllarda Çorum Hattuşa’dan Almanya’ya götürülen iki sfenksten birinin, restore edilerek geri gönderildiğini söyledi. Ancak diğer sfenksin, 90 yıldır Almanya’da kaldığını söyleyen Bakan Günay, bundan yaklaşık 20 yıl önce sfenksi geri alma girişiminde bulunulduğunu, ancak çok fazla ilgilenilmediğini söyledi. Göreve geldikten sonra yurt dışına çıkmış eserleri geri getirme çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Günay, “Boğazköy sfenksini 2011’in Temmuz ayında de Türkiye’ye getirdik. Bugün iki parçanın, bir bedenin iki parçasının özlemini gideriyoruz. Kasım’ın 25-28’inde de Boğazköy’ün, Hattuşa’nın Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 25. yıldönümünde Boğazköy sfenksini de Çorum Müzesi’ne götüreceğiz. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen öteki eşiyle birlikte burada yer alacak.” diye konuştu. Günay, Boğazköy sfenksi Çorum Müzesi’nde sergilenmeye başladığında derin bir acının sona ereceğini kaydetti.

“ESERLERİMİZ İADE EDİLENE KADAR MÜZELERLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYACAĞIZ”

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ertuğrul Günay, Türkiye’deki kazı merkezinden çalıntı obje bulunan yurt dışındaki müzelerle, eserler iade edilene kadar işbirliği yapmayacaklarını söylediklerini açıkladı. Günay, çalıntı eserlerin iadesi için kararlı davranmanın çok önemli olduğunu söyledi. Bu tutumunl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da desteklendiğini ifade eden Günay, bu kararı kararlı bir şekilde devam ettireceğiz. Günay, geçmiş yıllarda kararlı davranılmadığını belirti.

‘Yorgun Herakles’ heykelinin açılış törenine Vali Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali için Antalya’da bulunan sanatçılar ve turizm dernekleri ile çok sayıda sanatsever katıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yorgun Herakles, Yorgun Herakles heykeli, Yorgun Herakles müze,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
gökhan ilhan
10 Ekim, 2011

Yorgun Herakles’in ülkemize gelmesi onur ve gurur verici bir şey.sayın bakanımızın bu kararlı ve tavizsiz düşüncelerinden dolayı bir vatandaş olarak desdekliyor ve nice başarılarını yürekten temenni ediyorum..

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Ekim 10th, 2011 at 10:05 gökhan ilhan mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları