Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yolcular el bagajında standart istiyor

19 Mart, 2014 | 10:36

el-bagaji-boyutlari Havayolu şirketlerinin uçağa alınabilecek el bagajı konusunda farklı standartlar koyması, seyahatseverlerin aklını karıştırabiliyor. Son ankete göre, seyahatseverlerin %89’u el bagajlarının ölçü ve boyutlarının tüm havayollarında aynı standartta olmasını istiyor.

Uçak seyahatlerinde kayıtlı bagajın yanı sıra yolcunun yanına alabileceği el bagajı için her havayolunda izin verilen ölçü ve ağırlıklar değişebiliyor. Bu durum birçok seyahatseverin kafasını karıştırmışa benziyor.

Skyscanner’ın, 2500 uluslararası seyahatsever ile gerçekleştirdiği ankete göre katılımcıların %27’si, el bagajları havayolu tarafından belirlenen standartlara uymadığı için ekstra ücret ödemek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Seyahatseverlerin %89’u ise el bagajlarının ölçü ve boyutlarının tüm havayollarında aynı standartta olmasını istiyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) el bagajı için tavsiye ettiği standartlar bulunmasına rağmen havayolları kendi el bagajı standartlarını belirlemekte özgür bırakılmış. Bu durum da havayolları arasında kimi farklılıklara yol açabiliyor. Thomas Cook Hava Yolları sadece 5 kg el bagajı kabul ederken, British Airways yolcuların uçağa 23 kiloya kadar el bagajı getirmelerine izin veriyor, Türk Hava Yolları’nda ise bu sınır 8kg. İngiliz havayolu şirketi EasyJet kilo sınırı koymamasına rağmen, garantili olarak 50x40x20 cm boyutlarında el bagajını kabul ederek tüm Avrupa havayolları arasında en küçük el bagajına izin veriyor.

Anket sonuçlarına göre yolcular bu sınırlamaları aşabilmek için çeşitli yöntemlere de başvurmaktan çekinmiyor. Katılımcıların yaklaşık %25’i en ağır kıyafetlerini üzerlerine giyerek kilo sorununu çözmeye çalışırken, %10’u uçağa fazladan çanta soktuğunu itiraf ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
British Airways, el bagajı, el bagajı boyutları, el bagajı uçak, Havayolu Şirketleri, Havayolu şirketleri el bagajı, Skyscanner, Skyscanner anket, Thomas Cook Hava Yolları, Türk Hava Yolları, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları