Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yoko Ono sergisi Lyon Modern Sanat Müzesi’nde açıldı

16 Mart, 2016 | 09:10

Yoko Ono sergisi Lyon Modern Sanat Müzesi Japon müzisyen ve sanatçı Yoko Ono’nun retrospektif sergisi Fransa’da ilk kez Lyon Modern Sanat Müzesi’nde ziyarete açıldı.

“Ufuktaki Işık” adı verilen sergide sanatçının 100’den fazla eseri sergileniyor. Japon sanatçının da Lyon’da bulunması bekleniyordu ancak Yoko Ono’nun sağlık sorunları nedeniyle gelemeyeceği açıklandı.

Müze yöneticisi Thierry Raspai Euronews’e yaptığı açıkamada, Yoko Ono’nun sanatının kitlelerden kopuk olmadığına dikkat çekerken, “O hem sanatı hem de halk kitlelerini ilgilendiren bir şey söylüyor: Top şimdi sizde diyor, eğer değişim ve gelişim istiyorsanız, başkalarını suçlamayı bırakın, sorumluluk alın diyor” ifadelerini kullandı.

Sergideki bir enstelasyonda ise kadına karşı şiddetin eleştirildiği kareler yer alıyor. Fotoğrafçı binden fazla kadının yaşadığı acının gözlerdeki yansımasını karşımıza çıkarıyor.

Retrospektif sergisi, öncü bir kavramsal çıkışla kapsayıcı bir bakışa ve sanatçının performansına kapı aralıyor. Sunumu yapılan firiklerin birçoğu son derece şiirsel, bazen absürt ve hatta ütopik. Bazıları fiziksel objelere dönüşürken, bir kısmı fikir planında kalmayı sürdürüyor. Sanatçının çalışmaları onun mizah duygusunun yanı sıra, sosyo-kritik tavrını da başarılı bir dille yansıtıyor.

Ünlü sanatçı John Lennon ile yaptığı evlilikle dünya çapında üne kavuşan sanatçı ve barış aktivisti Yoko Ono’nun Lyon’daki sergisi 10 Temmuz’a kadar açık kalacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
John Lennon yoko ono, Lyon Modern Sanat Müzesi, Yoko Ono, Yoko Ono fransa, Yoko Ono lyon, Yoko Ono sergisi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları