Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yoga ile daha iyi bir uyku mümkün

14 Mart, 2016 | 09:48

Viparita Karani Yoga Uyku probleminiz mi var? Daha iyi bir uyku mu istiyorsunuz? İhtiyacınız olan tek şey yoga…

Harvard tarafından yapılan bir çalışmaya göre 8 hafta boyunca yoga yapan kişiler yapmayanlara kıyasla daha uzun süre ve daha rahat uyuyor.

Eğer yoga için vakit bulamıyorsanız, sadece tek bir yoga pozisyonu uygulayarak daha rahat uyumanız mümkün. Viparita Karani denilen bu pozisyonda yapmanız gereken tek şey yere uzanıp bacaklarınızı duvara dayamak. Bu pozisyon normalde yoga dersinin sonunda yapılır, ama tek başına yapıldığında da vücudu rahatlatmaya yarar. Vücudunuzu rahatlattığınızda, zihninizi rahatlatmak da kolaylaşır, böylece daha derin bir uyku çekebilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Yanlamasına oturun ve duvara sağ tarafınızı verin. Nefes verin ve nazikçe bacaklarınızı duvarla paralel olacak şekilde kaldırın. Omuzlarınızın ve başınızın yerde olması gerekir. Bu pozisyon bacaklarınızın arkasını gerdirme amaçlı yapılmaz, eğer böyle hissediyorsanız duvardan biraz uzaklaşın. Sırtınızı hep yerde tutun. Eğer boynunuzda düzlük hissediyorsanız bir havluyla destekleyin. Kollarınızı açın ve avucunuz yukarı bakacak şekilde yerde tutun.

Rahatlayın ve gözlerinizi kapatın

Pozisyon içindeyken nefes alışınız üzerine çalışın. Deneyiminizi derinleştirmek için nefesinize odaklanın. Bir elinizi karnınıza, diğerini de kalbinize koyarak başlayın, nefesinizin doğal ritminin farkına varın. Rahat edince, yavaş ve nazik bir şekilde derin nefes alıp verin. Nefes alışınızla nefes veriş sürenizi eşit tutun. Eşit nefes alma denilen bu yöntem zihni sakinleştirmeye yarar.

Amsterdam Yoga Festivali Turları Tıklayın

Bu pozisyonda 5 ile 20 dakika arasında kalın. Son dakikalarda nefes alışınızın normale dönmesine izin verin. Bu pozisyonun rahatlığını hissedin. Pozisyondan çıkmaya hazır olduğunuzda, bacaklarınızı göğsünüze doğru çekin ve yanınıza dönün. Kollarınızı kullanarak ayağa kalkın ve yavaş hareket etmeye özen gösterin.

Bu pozisyon çoğu insan için tamamiyle güvenli olsa da, hamile olanlar, yüksek tansiyon veya boyun ve bel ile ilgili ciddi rahatsızlıkları olanların öncesinde doktorlarına danışmaları gerekir ( CNN Türk /İyilik Sağlık).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Viparita Karani, Viparita Karani yoga, yoga, Yoga Festivali, yoga hareketleri, yoga uyku,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları