Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yeşil Ardıç Projesi ile Toroslar’a 5 bin turist çekecek

21 Ocak, 2012 | 17:05

Yörükler, hazırladıkları Yeşil Ardıç Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında 2012 yılında 5 bin Alman ve İngiliz turiste Toroslar’da eko ve çiftlik evi turizmi yaptırmayı hedefliyor.

Proje kapsamında Antalya’ya gelen Alman ve İngiliz turistler nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ilçelerinde doğa turlarına çıkartılarak köy ve Yörük hayatını yerinde görecek. Alman eko turizmi uzmanı tarafından hazırlanan projenin 15 Nisan’dan itibaren uygulamaya konulacağı belirtildi.

Toros Yörükleri Kültür ve Diyalog Derneği (TOYÖKÜD) Başkanı Ömer Gürler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, projeyle Toroslar’da kırsal alanda turizmi yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gürler, projeyi Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı’nın deniz, kum ve güneş yanı sıra Toroslar’da kırsal alan turizmine özel önem vermesi üzerine hazırladıklarını kaydetti.

Bölgede 3 yıl önce dağ bisikleti, Nordic walking (İskandinav yürüyüşü) ve trekking (doğa yürüyüşü) sporlarının yaygınlaşması için Çarıklı Pedal Projesi’ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Gürler, yeni proje ile Gündoğmuş, İbradı ve Akseki ilçelerinde yayla, kırsal alan, eko, botanik, köy yaşamı ve Toros çobanları yaşam kültünü getirdikleri turistlere yerinde göstereceklerini söyledi.

Belirli program takviminde getirdikleri Alman ve İngiliz turistlerin 3 ilçede kuracakları 20 Yörük çadırı ve köylerde gönüllü köylüler tarafından ağırlanacağını anlatan Gürler, Alman ve İngiliz misafirlerin kaldıkları 5 günlük süre içinde köy kadınları ve Yörük kızlarından yufka ekmek yapımı, yoğurt yapımı, ayran yapımı, inek, keçi, ve koyunda süt sağımı, hamur karımı ve yöresel yemek yapımını öğreneceklerini kaydetti.

Gürler, “Hayata geçireceğimiz proje ile 5 bin doğa ile baş başa kalmak isteyen Alman ve İngiliz turisti Toroslar’da Yörük yaşamını yerinde görmelerini sağlayacağız. Amacımız turistlere yöresel kültürü tanıtmanın yanı sıra Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ilçelerinde kırsal turizmi canlandırmak. Almanya, İsviçre, Fransa, İtalya, ABD, Portekiz ve Finlandiya’da köy turizmini çok yaygın. Proje kapsamında rezervasyonları internet üzerinde yapacağız. Yörük çadırı kurma çalışması ve gelen turistlerin doğa sporu yapımı parkur alanı belirleme çalışmamızı tamamlamak üzeriyiz. Proje kapsamında köylü kadınlar ve Yörük kızları yaptıkları el işi ile doğal süt ve süt mamulleri ürünlerini satarak aile bütçesine katkı sağlayacak.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Antalya Turizm, Antalya Turizmi, Çarıklı Pedal Projesi, Sağlıklı Yaşam Projesi, Toros Yörükleri, Toros Yörükleri Kültür ve Diyalog Derneği, TOYÖKÜD, TOYÖKÜD Başkanı Ömer Gürler, Yeşil Ardıç, Yeşil Ardıç Sağlıklı Yaşam Projesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları