Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yerli turist erken rezervasyonu sevdi

10 Mayıs, 2013 | 09:51

Yerli turist erken rezervasyonu sevdi Uygun fiyata tatil yapmak isteyen yerli turist,  erken rezervasyon sistemini tercih ediyor.

Geçen yıl sonu itibariyle 2 milyona ulaşılan erken rezervasyonla dünyada yaşanan küresel krizin turizmde bıraktığı etkiler de atlatılmaya çalışılıyor.

Sektör temsilcileri bu yıl için hedeflenen 2,5 milyon erken rezervasyon rakamına yaz aylarına kadar ulaşılabileceğini öngörüyor.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda yerli turistten sık sık “Turiste ucuz, vatandaşa pahalı satıyorsunuz” şeklinde eleştiriler aldıklarını söyledi.

Bu eleştirilerin bir yönüyle doğru bir başka yönüyle de haksız olduğunu savunan Bayındır, “Uzun yıllar boyunca bu farkın erken rezervasyon sisteminden kaynaklandığını kamuoyuna anlatmaya çalıştık. Vatandaşlarımızın otellerimizden daha cazip fiyatlarla yararlanabilmesi için erken rezervasyon sistemini iç pazara sunduk ve yaygınlaşması için yoğun çabalar sarf ettik” dedi.

Yüzde 100 artış var

Erken rezervasyonun Türkiye’de artık kabul gören ve alışkanlık halini almaya başlayan bir sisteme dönüştüğünü anlatan Bayındır, sistemin gelişmesinin, beraberinde ürün çeşitliliğinin ve hizmet standartlarının da tüketici lehine artmasını sağladığını vurguladı.

Türkiye’nin geniş bir kesimi için tatilin “ihtiyaç” haline geldiğini ifade eden Bayındır, “Erken rezervasyon, başladığı yıllarla kıyaslandığında yüzde 100’leri aşan artışlar yaşandı. Bu artışın, sistemin avantajlarını yaşayan insanların deneyimlerinin diğer tatilciler tarafından daha net anlaşılmasına paralel olarak devam edeceğini tahmin ediyorum” diye konuştu.

Bayındır, erken rezervasyonda Alanya, Antalya, Side, Bodrum ve Marmaris gibi tatil yörelerine rağbet olduğunu bildirdi.

Son yıllarda tur operatörlerinin erken rezervasyon kampanyalarına yurt dışı ve kültür turlarını da eklediklerine dikkati çeken Bayındır, şunları kaydetti:

“Bu da sistemin gelişmesi ve ürün çeşitliliğinin artması açısından güzel bir gelişme. Türkiye turizmi, önünde hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için var gücüyle çalışan lokomotif bir sektördür. Bu çerçeveden baktığımızda 2013 yılının da hedeflerimize yaklaşmak için adımlar attığımız bir yıl olacağını düşünüyorum. 2013 yılı için önümüzde 33 milyon turist hedefi var. Büyük bir aksilik çıkmazsa bu rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum.”

Yerli turiste uygun fiyatlı tatil için çalışılıyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da sektörün, geçen yıl yaşanan küresel krizin etkilerini atlattığını ve turizm gelirleriyle ziyaretçi sayılarında beklenen artışın yaşanmaya başladığını bildirdi.

Bu düzelmenin erken rezervasyonda da kendisini gösterdiğini belirten Ayık, geçen seneye oranla yüzde 10 artış yaşandığını ve otel sahipleri, işletmeciler ile yatırımcıların durumdan memnun olduğunu söyledi.

Ayık, erken rezervasyon yaptırmak isteyen vatandaşların genellikle şubat ayından sonra harekete geçtiklerini ve haziran ayına kadar kampanyalara ilgi gösterdiklerini ifade etti.

Geçen 2-3 yılda tüketicilerin son ana kadar tatil planlarını netleştirmediği için erken rezervasyon sisteminin de yaygınlaşamadığına dikkati çeken Ayık, şunları kaydetti.

“2011 yılında tahmini 1,5 milyon kişi erken rezervasyon kampanyalarından yararlanmış ve turizm iç piyasasında yüzde 35-40 oranında canlanma sağlanmıştır. Erken rezervasyon fırsatlarında Türkiye içinde genelde Akdeniz ve Ege bölgeleri öne çıkıyor. Tatilseverler buralarda da özellikle Antalya ve Muğla’yı tercih ediyor. Eğer seyahatsever yurt dışında tatilini geçirecekse o zaman da vizesiz gidebileceği yerleri daha çok tercih ediyor.”

Türkiye turizminin 2023 yılı için hedeflediği stratejilerin de bu yönde çizildiğine işaret eden Ayık, nitelikli turistik tesislerin, erken rezervasyon sistemiyle yerli turiste sezon dışında da uygun fiyatlarla tatil yapma olanağı sunmasına yönelik programların artırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alanya, Antalya, Bodrum, Erken Rezervasyon, Erken rezervasyon sistemi, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği, Marmaris, Side, Turistik Otelciler, Türkiye Turizmi, TUROB, Yerli turist, Yerli turist erken rezervasyon,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Jeampierre
22 Temmuz, 2014

sinan7 diyor ki:herzaman daha avantajlıdır erken rnoyrvasezelar bodrumda erken rezervasyonla yer ayırttım e7ok uygun fiyata umarım gfczel bir tatil olur

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 22nd, 2014 at 01:06 Jeampierre mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları