Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yeni Zelanda yaşam kalitesi en yüksek ülke seçildi

04 Nisan, 2014 | 09:55

Toplumsal ilerleme endeksine göre dünyadaki en yaşanılabilir ülkeler sıralamasında ilk sırayı Yeni Zelanda aldı. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

yeni-zelanda-yasam-kalitesi

Küresel çapta ilk kez yayımlanan Toplumsal İlerleme Endeksine göre dünyadaki en yaşanılabilir ülkeler sıralaması belli oldu.

132 ülkeyi kapsayan 2014 Sosyal İlerleme Endeksine göre, ilk sırada Yeni Zelanda yer alırken onu sırasıyla İsviçre ve İzlanda izledi. Social Progress Imperative tarafından yayınlanan ve sağlık, konut, yaşam süresi, eğitim, basın özgürlüğü, çevre, internete erişim, suç gibi 50’den fazla kriterin dikkate alındığı endekste Türkiye, 64. sırada bulunuyor.

Yeni Zelanda “sosyal ilerleme” konusunda aldığı 88.21 puan ile ilk sırada yer alıyor. Yeni Zelanda “temel insan ihtiyaçları” konusunda 91.74, “refah temelleri” konusunda 84.97, “fırsat” konusunda ise 88.01 puan elde etti.

Endekse göre, Türkiye, Makedonya, Arnavutluk, Ermenistan ve Ukrayna’nın gerisinde kaldı. Listenin son sırasında ise Çad yer alıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İsviçre, İsviçre yaşam kalitesi, Social Progress Imperative, yaşam kalitesi en yüksek ülkeler, Yeni Zelanda, Yeni Zelanda Haberleri, Yeni Zelanda turları, Yeni Zelanda yaşam, Yeni Zelanda yaşam kalitesi,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları