Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yeni Zelanda hakkında bilgiler

08 Temmuz, 2013 | 14:42

Yeni Zelanda Hakkında Bilgi Yeni Zelanda hakkında bilgiler, yerlileri,doğal güzellikleri, Haka Dansı, iklimi, hava durumu hakkında bildiklerinizin ötesi…

Kaynak : NationalTurk.com

Yeni Zelanda hakkında bilgi verebilmek için çok fazla şey söylemek mümkün. Yeni Zelanda ekonomisi güçlü, tarımın yanı sıra hayvancılıkta gelişmiş, koyun nüfusuyla zaman zaman dalga konusu olan yemyeşil bir ülke.

Yeni Zelanda Hobit Evleri, kayak pistleri, bungee jumping, haka dansı, rugby takımı ve bir çok özelliğiyle dünya üzerindeki en ilginç, güzel ve huzurlu ülkelerdendir. Kültür karışımının en güzel ve barışçıl örneğine burada şahit olabilirsiniz.

 Yeni Zelanda yerlileri, tarihi, iklimi, mevsim bilgileri

Yeni Zelanda yerlileri Maoriler, kıtanın keşfinin ardından buraya göçen Britanyalılar’dan sonrasında göç eden Avrupalılar ve Asyalıların barışçıl bir şekilde yaşadığı ülkede suç oranı dünya sıralamasında sonlardadır.

Yeni Zelanda Güney Adası, Yeni Zelanda Kuzey Adası olarak iki adadan oluşur.  Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington, en yoğun nüfusa sahip şehri Auckland Kuzey Adasında bulunurken, Güney Adasının ortaya çıkan şehirleri de Queenstown,  Christchurch’tür. Yazın tadını çıkarabileceğiniz ünlü plajlarının büyük bölümü Kuzey Ada’sında yer alırken, yoğun kayak turizmine sahip ülkenin meşhur kayak pistlerinin büyük bölümü ise Güney Ada’sında yer almaktadır.

Yeni Zelanda hakkında bilgiler;

Yeni Zelanda’nın ekvatorun güneyinde yer almasından, mevsimler kuzey yarım küredekilerin tam tersidir. Ocak – Şubat aylarında yaz aylarının en sıcak dönemlerini yaşayan ülkede Haziran –  Temmuz ayları soğuk geçer. Kış aylarında, Kuzey Adası’ nda genellikle ılıman iklimin yaşanırken Güney Adasının iç kesimlerinde sıcaklık -10 dereceye kadar düşer. Hem Kuzey hem de Güney Adasının kıyı kesimlerinde hava daha yumuşak olur.

Yeni Zelanda’ da nereye giderseniz gidin Yeni Zelanda yerlileri Maori’lerin izlerini göreceksiniz. Maori dili, İngilizce ‘nin yanı sıra Yeni Zelanda işaret diliyle beraber Yeni Zelanda’nın resmi dilleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezlerinde, Yeni Zelanda yerlileri Maori’ler  göçmenlerle beraber yaşıyor olmalarına rağmen şehire uzak otantik Maori kasabaları hala Maori dilinde Yeni Zelanda’nın adı Aotearoa’dır, ‘Uzun Beyaz Bulut’un Ülkesi’ anlamına gelmektedir. Haka dansı Zelanda’nın en belli başlı simgesidir. Ülkenin her köşesinde haka dansı etkinliklerini görmeniz mümkündür . Öyleki, şaşırtıcı şekilde ülkenin göçmen ırklarının çocuklarını bile, geleneksel Maori kıyafetleriyle Haka dansı yaparken görmek mümkündür.

Ülke tam anlamıyla cennetten bir parça güzelliğindedir. Şehirlerin modern yapısının yanı sıra şehirden uzaklaştıkça kendine hayran bırakan doğası vardır. Muhteşem doğasının yanında aynı zamanda çok temiz ülkedir Yeni Zelanda.  Diğer ülkelerin aksine ölümcül böcek , hayvan türleri burada yok denecek kadar azdır, örneğin ülkede hiç yılan bulunmamaktadır. Yeşil alanları boldur, çıplak ayakla gezilecek kadar pürüzsüzdür.

Yeni Zelanda hakkında bilgi verilirken Yeni Zelanda’ lıların  çok yardımsever,  sıcak kanlı insanlar olduğunu da belirtmek gerekir. Ülke’nin temeli barış üzerine kurulduğundan herkese saygı esastır. İngiliz koloniler buraya ilk geldiklerinde Avustralya yerlileri Aborjin’lerin aksine Maori’ler ülkelerini korumuş, ülkeleri için savaşmışlardır. İngilizlerin ağır kayıplarıyla sonuçlanan kolonileştirme girişiminin sonucunda İngilizler pes etmiş beyaz bayraklarla adaya geri dönüş yapmışlardır. Maori’lerle yapılan görüşmeler sonucunda, koloniler Maori’lere barış içinde yaşamayı, ülkeyi geliştirecek yatırımlar yaparak modernleştirmeyi teklif etmişlerdir. Maori’lerin bu teklifi kabul etmesi sonucundan koloniler ülkeye yerleşmeye başlamışlardır sonrasında da hiç çatışma yaşanmamıştır.

Yeni Zelanda kuşu

Ülkede yaşayan kuş türü olan Yeni Zelanda kuşu olarak bilinen Kiwi Kuşu’ ndan  dolayı Yeni Zelanda’lılara Kiwi denmektedir. Kivi meyvesinin de yetiştiği bu ülkede, kivi dondurmasından, kivi şarabına, kivi bakım ürünlerinden, kivi votkasına kadar bir çok kivili ürün bulunmaktadır. Ayrıca Yeni Zelanda’ nın içinde yapıldığı ürünün gerçek tanelerini barındıran dondurmaları da oldukça meşhur aynı zamanda lezzetlidir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Yeni Zelanda, Yeni Zelanda Auckland, Yeni Zelanda Bilgi, Yeni zelanda bilgileri, yeni zelanda doğal güzellikleri, Yeni Zelanda ekonomisi, Yeni Zelanda hakkında, Yeni Zelanda Hakkında Bilgi, Yeni Zelanda Hobit Evleri, Yeni Zelanda iklimi, Yeni Zelanda kuşu, Yeni Zelanda lılar, Yeni Zelanda Mevsimi, Yeni Zelanda Tarihi, Yeni Zelanda yerlileri, Yeni Zelanda'nın başkenti,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları