Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yeni Zelanda doğal yaşamı korumak için tünele hayır dedi

17 Temmuz, 2013 | 18:17

Yeni Zelanda Fiorland Tunel Protestosu Yeni Zelanda Fiorland ve Aspiring Dağı arasından geçecek tünel projesi reddedildi

Yeni Zelanda güney adasında yer alan Fiorland Milli Parkı ve Aspiring Dağının arasından geçirilmesi planlanan Milford Dart tünelinin yapımı iptal edildi. Çevre Bakanı Dr. Nick Smith yaptığı açıklamada, ‘Yeni Zelanda doğal yaşamını etkileyecek ve Yeni Zelanda’ nın en güzel milli parklarından biri olan Fiorland’ in mükemmel doğasını zedeleyecek bir tünele izin veremem’ dedi.

Yeni Zelanda Milford Sound’u ziyaret etmek isteyenler için, seyahat vaktini yarıyarıya indirecek projeyle turist sayısının arttırılması planlanmaktaydı. Yeni Zelandalı Bakan Smith bu duruma bakışını ise; ‘ Dünya’nın dört bir yanından Yeni Zelanda’ ya turist olarak gelen insanların neredeyse hepsi Yeni Zelanda’ nın doğal güzellikleri için gelmekte, bu tünel ise Yeni Zelanda’ nın dünya miras listesinde yer alan olağanüstü milli parkı Fiorland’in doğallığını bitirecek ve bu nedenle belki Yeni Zelanda turist kaybedecek’ sözleriyle açıkladı.

Yeni Zelanda halkı doğanın katline karşı

Yeni Zelanda büyüleyici doğası ve güzellikleriyle, her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Yeni Zelanda, milli parkları, plajları, yeşilin her tonunu barındıran alanlarıyla yaz aylarında turistlerin ilgi odağı olurken, kış aylarında da, özellikle Yeni Zelanda güney adasındaki muhteşem kayak pistleriyle, macera tutukunları ve kayakçıların dikkatini çekmektedir.

Yeni Zelanda yerlileri, muhteşem doğal güzellikleri korumak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Milford Dart projesi için teklif verildiğinde, Yeni Zelanda yerlileri tarafından Yeni Zelanda’ nın dört bir yanında protestolar olmuş ve platformlar kurulmuştu. Sonuç olarak Yeni Zelanda yerlilerinin istediği oldu ve Bakan Dr. Smith projeye red kararı verdi. Yeni Zelanda doğa tutkunlarına derin bir oh çektiren karar, Yeni Zelanda halkı tarafından da ‘müthiş bir haber olarak değerlendirildi.

Yeni Zelanda halkının sevgisini kazanan Bakan Dr. Smith’in bir başka proje olan ve dünya miras listesinde yer alan Snowdon Forest’te yapılması planlanan monoray için de aynı kararı alması. Yeni Zelanda halkı zafer olarak gördüğü bu kararın ardından monoray kararı için ümitlendi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aspiring Dağı, Fiorland Milli Parkı, Yeni Zelanda, Yeni Zelanda Apiring, yeni zelanda doğal güzellikleri, Yeni Zelanda Doğal yaşam, Yeni Zelanda dünya mirası, Yeni Zelanda Fiorland, Yeni Zelanda Halkı, Yeni Zelanda milli park, Yeni Zelanda protesto, Yeni Zelanda yerlileri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları