Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yeni tedbir paketi alışveriş turizmini canlandıracak

24 Nisan, 2009 | 18:14

Yeni tedbir paketi alışveriş turizmini canlandıracak Turizm sektörünün küresel krizden etkilenmemesi için tedbir paketi hazırlanıyor. Önlemler arasında turizmde çalışanların prim yönünden desteklenmesi de var.

Turizm sektörünün küresel ekonomik krizden fazla etkilenmemesi için bir dizi tedbir alınacak. Bu kapsamda öncelikle istihdam paketinin içinde turizm istihdamına dönük düzenlemelerin de yeralması kararlaştırıldı. Turizm sektörüne döviz getiren hizmet kapsamında KOBİ desteği sağlanacak. Yine kış ve yaz mevsimine göre turizm sektöründe çalışanların işsiz kalmamaları için prim yönünden desteklenmesi sağlanacak. Sektöre finansal destek boyutunda da ayrı bir çalışma yürütülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı da yapacağı kampanyayla özellikle krizden etkilenen başta Avrupalılar olmak üzere yabancı turistleri Türkiye’ye çekmeye çalışacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, krizi atlatmak ve sektörü daha sağlıklı şekilde ayakta tutmak için çalışma yaptıklarını açıkladı. Günay, kış döneminde yaz turizmindeki istihdama, yaz döneminde de kış turizmindeki istihdama kolaylık getirilmesine dönük çalışmalar olabileceğini söyledi. Uludağ’daki sektör çalışanlarının yazın, Antalya’daki turizm çalışanlarının kışın destekleneceğini ve işsiz kalmalarının engelleneceğini kaydeden Günay ‘Turizm sektöründe çalışanlara yönelik yaz-kış uygulamasına ilişkin Çalışma Bakanlığı ile çalışma yapıyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın istihdama dönük paketi içinde gündeme gelecek. Çalışma Bakanlığı ile mutabık kaldık’ dedi.

Günay, yine dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’ye turist çekmek için Avrupa’yı hedef alan kampanya yapacaklarını hatırlattı. Turizm Bakanı Günay ‘Dünyayı en yoğun gezen insanlar Avrupalılar. Hedefimiz Avrupa olacak. Turist çekmek için bazı projeler üzerinde çalışıyoruz. Örneğin alışveriş turizmi’ diye konuştu.

KOBİ desteği turizme de verilecek

BAKAN Günay, Meclis genel Kurulu’nda bulunan KOBİ’lerin desteklenmesine ilişkin kanunun çıkmasıyla, bundan turizm sektörünün de yararlanacağını ifade etti. Turizm Bakanı Günay ‘Yasa çıktığında KOBİ desteğinden turizm sektörü de yararlanacak. Kredi desteği alacak. ‘Döviz getiren hizmet sektörü’ sınıflandırması adı altında turizm sektörü de KOBİ desteği ve düşük faizli kredilerden yararlanabilecek’ dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alışveriş, Alışveriş turizmi, Ertuğrul Günay,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları