Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yavuz Yılık: Termaller, ‘Sağlık Turizmi’ni domine edecek

12 Temmuz, 2018 | 14:29

Yavuz Yılık: Termaller, 'Sağlık Turizmi'ni domine edecek

Ülkemizin termal turizm potansiyelini dünyaya tanıtmak için nitelikli çalışmalar yürüten Termal Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Yavuz Yılık, Türkiye’nin deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra son yıllarda sağlık turizmiyle de adından sıkça söz ettirdiğini belirterek, Termaller, “Sağlık Turizmi’ni domine edecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye sağlık turizminde son 7 yılda 5 kat büyüdü. Turizm sektöründe geliri artıran, nitelikli turisti ülkemize çeken sağlık turizmini domine edecek araçların başında termaller görülüyor ve tanıtımı noktasında yurt dışında ciddi çalışmalar yapılmakta.

Yavuz Yılık: Termaller, ‘Sağlık Turizmi’ni domine edecek

Türkiye’nin sağlık turizminde büyük hedeflerinin olduğunu ve termal turizmin bu hedef için en doğru başlık olduğunu ifade eden Yavuz Yılık, “Ülkemiz her yıl sağlık turizmi kapsamında dünyanın her noktasından gelen hastalara şifa oluyor.

Ortadoğu ülkeleri vatandaşları en çok saç ekimi, plastik ve estetik cerrahi için gelirken; Ruslar daha çok kanser tedavisi ve termal turizm için geliyor.” şeklinde konuştu.

“Termal turizm çok önemli bir paya sahip olabilir”

“Artık sağlık turizmi yarattığı istihdam ve döviz geliri ile Türk ekonomisinde son 10 yılda çok büyük paya sahip sektörlerden biri haline geldi.” diyen Yavuz Yıkık, “Öyle ki, ülkemize tedavi amaçlı gelenler, tatil için gelen turistlere göre ortalama 4 kat daha fazla döviz bırakıyor.

Türkiye’nin elde ettiği bu getiri ile sağlık turizminde 2023 hedefi 2 milyon hasta ve 20 milyar dolar gelir olarak belirlendi. Bu hedef doğrultusunda atılacak adımlar ve hamleler ile 1500 adet doğal kaplıca su kaynağıyla termal turizm çok önemli bir paya sahip olabilir.” diye konuştu.

Türkiye’nin sahip olduğu kaplıca suyu potansiyeli ile dünyada önemli termal pazarlardan biri olduğunu anımsatan Yılık, “Ülkemizde termal turizmin sağlık turizmi içerisinde önemi çok büyük. Her yıl binlerce turist dinlenmek ve yenilenmek için termal tesislerimizde konaklıyor.

Ayrıca termalde, sağlık hizmetimizle tercih edilen bir ülke olmak ülkemizin uluslararası prestiji açısından da oldukça önemli. Bu noktada biz TESTUD olarak, termal turizmdeki desteğimizle Türkiye’yi dünyanın en önemli termal tedavi merkezlerinden biri haline getirmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Sağlık Turizmi, Termal Sağlık ve Turizm Derneği, TESTUD, Yavuz Yılık,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları