Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Yaşayan’ konseptle turistlerin ilgisi müzeye çekilecek!

18 Eylül, 2018 | 14:50

Yaşayan konseptle turistlerin ilgisi müzeye çekilecek!

‘Yaşayan’ konseptle turistlerin ilgisi müzeye çekilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanatsal etkinliklerden kültürel faaliyetlere uzanan pek çok uygulamanın yer aldığı “Yaşayan Müze” konseptinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara hız verecek.

Müzelerin daha çok yerli ve yabancı turisti ağırlayabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanatsal etkinliklerden kültürel faaliyetlere uzanan pek çok uygulamanın yer aldığı “Yaşayan Müze” konseptinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara hız veriyor.

‘Yaşayan’ konseptle turistlerin ilgisi müzeye çekilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un verdiği talimatla müzelerin daha çok ziyaretçiye ulaşması, sosyal hayatın içerisinde ‘yaşayan’ alanlara dönüştürülmesi adına yürütülen çalışmalara gelecek yıldan itibaren hız verilecek.

Bu nedenle, Türkiye’ye gelen turistlerin müze ziyaret oranlarını artırarak ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedefleyen bakanlık, “Yaşayan Müze” konseptini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Bu konsept için yakında Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütecek Kültür ve Turizm Bakanlığı, eğitim öncelikli müzecilik hizmetini de ön plana çıkararak müzelerde yaz okulu, atölye çalışması, kültürel amaçlı gezi ve seminerlere ağırlık verilmesini sağlayacak.

Sanatsal ve kültürel faaliyetler ön plana çıkarılacak

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarını yürüttüğü “Yaşayan Müze” konsepti çerçevesinde müzeler sadece eserlerin değil kültürel faaliyetlerin de sergilendiği ortamlar haline getirilecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün bir süredir kütüphanelerde çocuklar için gerçekleştirdiği atölye çalışmaları müzelerde de yaygınlaştırılacak. Ayrıca Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünden skeçler ve aktiviteler dönem dönem müzelerde hayat bulacak.

Böylelikle müze ziyaretçileri, tüm günlerini müze içerisinde çeşitli sanatsal ve kültürel etkinliklerle dolu dolu geçirebilme fırsatını yakalayacak. Uygulamayı belirlenen pilot müzelerde başlatmayı planlayan Bakanlık, ilerleyen dönemde bağlı tüm müzeleri yaşayan alanlar haline getirecek.

“Müzekart” tüm müzelerde kullanılabilecek

Halihazırda Türkiye genelinde müzelerin yüzde 93’ünde geçerli olan Müzekartların 2019’un ortalarından itibaren tüm müzelerde yaygınlaştırılması planlanıyor.

Bu konuda ihaleyi alan firma ile çalışma yürüten bakanlık, kalan yüzde 7’lik kısmı da Müzekart’la ziyaret edilebilir hale getirecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mehmet Nuri Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı, Müzekart, Turistlerin ilgisi, Yaşayan Müze',

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları