Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yaşanacak en iyi başkent, kuzeyin mutlu kenti Dublin

08 Mart, 2016 | 10:21

Dublin Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkentlerinden biri olarak kabul gören Dublin, yılda dört milyon turistin ziyaret ettiği kuzeyin mutlu kenti…

Dublin, İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehri. Vikinglilerin yerleşim yeri olarak bilinen Dublin, orta çağdan bu yana İrlanda’nın başkentidir. Avrupa’nın en mutlu ülkelerinden olan İrlanda’nın, güzide şehri Dublin ise yaşanabilecek iyi bölgelerden biri…

Vatan gazetesi yazarı Süha Derbent’in Dublin için kaleme aldığı yazısı;

Oscar Wilde, Bernard Shaw, James Joyce ve Samuel Beckett gibi pek çok ünlü yazarın, düşünürün ülkesi İrlanda ve bu ülkenin en güzel kentlerinden biri Dublin. Deniz kıyısında olduğu için ılıman bir iklime sahip, yani kuzeyde diye şimdi soğuk olmasından korkmayın. Dublin’de kışın ılık bir hava hakim ve şimdi tam da orada olmanın zamanı.

Dublin’de gezilecek yerler birbirine çok yakın. Pek çok Avrupa kentinde olduğu gibi burada da yürüyerek şehri keşfedebilirsiniz. Dublin’de trafik ters yönden aktığı için yaya olarak ya da araçla gezerken bunu aklınızdan çıkarmayın diyorum ve Dublin’de görebileceğiniz yerleri anlatmaya başlıyorum.

Phoenix Park: Avrupa’nın en büyük parklarından. Burada bisiklet yolları, eski savaş arabaları yarış alanları var. Parkın bir bir bölümünde hayvanat bahçesi de bulunuyor.

Phoenix Park Dublin

Phoenix Park Dublin

Old Jameson Distillery House: İrlanda’nın en eski viski üreticilerinden Jameson’un eski viski fabrikası. Burayı rehber eşliğinde gezip viski yapım aşamalarını ve eski üretimin simülasyonunu izliyorsunuz. Turun sonunda kısa bir viski tadım kursu var ve sertifika veriyorlar. İrlanda viskisi yapımında arpa kurutulurken kömür ateşi kullanıldığı için is kokusu olmadığını da burada öğreniyorsunuz.

Dublin Turistik Turları, İrlanda Kültürel Turları & İrldan Şato Otelleri Tıklayın

Trinity College: Oscar Wilde, Jonathan Swift, Samuel Beckett gibi ünlü yazar, düşünürlerin okulu. Şehrin merkezinde yer alan okulun içerisi, cafeleri, yeşil sahası ve barı herkese açık.

Trinity College Library: Dünya’nın en eski kütüphanesi ayrıca eski kitapların yer aldığı kütüphane. Ziyarete açık bu kütüphane mutlaka görülmeli. Mekana girmek için 8 euro ödemek gerekiyor.

Kilmainham Gaol Dublin

Kilmainham Gaol Dublin

Kilmainham Gaol: Tarihi bir hapishane ve günümüzde müze olarak faaliyet gösteriyor. Bina rehber eşliğinde gezilebiliyor ve eski mahkum odaları, avlular görülebiliyor.

Grafton Street ve O’Connell Street’te mutlaka yürüyün

Dublin’in en meşhur ve kente gelen herkesin mutlaka gezindiği sokaklar bunlar. Dünyaca ünlü büyük markaların mağazaları burada yer alıyor. Önemli restoranlar ve publar da var. Özellikle yetenekli sokak sanatçılarının etkileyici müziklerini de bu sokaklar üzerinde dunlemeniz mümkün.

Ne Yenir?

Sheridans Cheesemongers: Anne Street South üzerinde bulunan mekan İrlanda yemekleri için önerilen yerlerden biri. Burası kafe olduğu için akşamları kapalı.

Stage Door: Kafenin duvarlardaki cinsel provokatif resimler oldukça ilgi çekici. Kahvesi de güzel.

Bobo’s Burger: İrlanda usulü burgerleri tatmak isterseniz beğenilen bir mekan burası.

temple bar dublin

Temple Bar

Temple Bar Dublin denildiğinde akla gelen pubların yoğunlaştığı önemli bir bölge. Fazlasıyla turistik olması nedeniyle rehberlerin de görülecek yerler arasına mutlaka ekledikleri bir yer. Temple Bar, cıvıl cıvıl renklere boyanmış pubları, restoranları, kafeleri, mağazaları ve sokak sanatçıları ile şehre gelen her turistin uğrak noktası haline gelmiş .

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
dublin, Dublin gezilecek yerler, Dublin irlanda, dublin ne yenir, dublin temple bar, Dublin turu, iralnda turu, irlanda turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları