Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yaşacan: Spor Turizmi pazarı 200 milyar ama biz 1 milyar alabiliyoruz

30 Temmuz, 2018 | 11:04

Yaşacan Spor Turizmi pazarı 200 milyar ama biz 1 milyar alabiliyoruz

Şamil Yaşacan, Türkiye’nin spor turizminde oldukça ciddi potansiyele sahip olduğunu, dünyada spor turizmi hacminin 200 milyar dolara ulaştığını söyleyerek, Türkiye’nin bu pastadan sadece 1 milyar dolarlık bir pay aldığını belirtti.

Spor Turizm Birliği Başkanı Şamil Yaşacan, Türkiye’nin spor turizminde oldukça ciddi potansiyele sahip olduğunu, dünyada spor turizmi hacminin 200 milyar dolara ulaştığını söyleyerek, Türkiye’nin bu pastadan sadece 1 milyar dolarlık bir pay aldığını ifade etti.

Yaşacan: Spor Turizmi pazarı 200 milyar ama biz 1 milyar alabiliyoruz

Spor turizmi kamplarının 16 bin civarında olduğunu böyleyen Spor Turizm Birliği Başkanı Şamil Yaşacan, Türkiye’nin bu alana yatırım yapması gerektiğinin altını çizdi.
Yaşacan, spor turizmi pazarı ile ilgili olarak, “Türkiye spor turizmi için de çok elverişli bir iklime ve konuma sahip. Bu çeşitlilikle birçok spor dalının çeşitli bölgelerde aynı anda ya da farklı dönemlerde yer bulması ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Devlet desteği açısından büyük açığımız var. Yaz ve kış için kapalı spor salonları, spor turizmine yönelik spor tesisleri, yüzme havuzları, nehir-deniz-dağ bisikleti sporlarının spor turizmine açılması için fizibilite yapılıp teşvike tabi olması ve yatırımların yapılması gerekiyor. Devletin yapacağı yatırımları spor turizmine uygun planlayarak ve bölgesel değil küresel olarak kullanıma uygun yatırımlar yapılmalı.

Herhangi bir spor karşılaşması için iklim, tesis, konaklama ve lojistik anlamındaki altyapı büyük çapta hazır. Sadece eksik olanlara küçük desteklerle tesislerin yapılması gerekir. Ancak bu tesisler yapılırken sonrasında hem bölge halkı hem de spor turizmine uygun olarak yapılmalı.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Şamil Yaşacan, Spor Turizm Birliği Başkanı, Spor Turizmi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları