Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yahşihan tren garı binası kültür varlığı olarak tescillendi

14 Nisan, 2012 | 13:05

Kırıkkale’nin Yahşihan İlçesindeki tren garı binası, taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi.

Türkiye’nin doğusunu Ankara’ya bağlayan ana demiryolu hattı üzerinde 1924 yılında yaptırılan Yahşihan Tren Garı, günümüze dek hizmet verdi. Tarihi gar binası, Yahşihan Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucu koruma altına alındı. Gar binası ile gara ait ambar ve yapılar da taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edildi.

Yahşihan Kaymakam’ı Ahmet Ferhat Özen,  yaptığı açıklamada, ilçenin tarihi yapılarına sahip çıktıklarını, 2. Abdulhamid dönemine ait demir köprüden sonra tren garının da koruma altına alınmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Eski eser ve yapıları orijinal dokularıyla koruma altına almayı amaçladıklarını belirten Özen, ”Bu tarihi yapıların tarihi dokularıyla korunması, çevre düzenlemesiyle bakımlarının yapılması ve vatandaşın hizmetine sunulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Kaymakam Özen, gar binasının düzenleme çalışmaları için talepte bulunduklarını, Tabiat ve Kültür Varlılarını Koruma Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen garda inceleme yapıldığını belirtti. Özen, ”Gar, eski orijinal yapısı korunarak restore edilecek. Tarihi dokuları her zaman hatırlamak ve korumak adına buradaki tarihi garı Yahşihan’a ve Kırıkkale’ye kazandırmak istedik” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kırıkkale, Kırıkkale Haberleri, Kırıkkale'nin Yahşihan İlçesi, Yahşihan, Yahşihan İlçesindeki tren garı binası, Yahşihan tren garı binası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları