Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yabancı turistlerden Visa’yla 4 ayda 508 milyon avro harcama

19 Temmuz, 2012 | 12:30

Yabancı turistler yılın ilk dört ayında Türkiye’de Visa kartlarıyla 508 milyon avro harcadı.

Türkiye, Fransa, Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya‘nın yer aldığı Visa Europe Akdeniz Ülkeleri Turizm Raporu açıklandı. Rapora göre, Ocak-Nisan 2012 tarihleri arasında yabancı turistler Türkiye’de 508 milyon avro harcadı. Visa kartlarıyla yapılan bu harcamaların bir önceki yılın aynı dönemine göre artışı ise yüzde 14 oldu.

Rapor, Türkiye’de en çok harcama yapan turist grubunun İngilizler olduğunu ortaya koydu. Suudi Arabistanlı ve Azeri turistler ise harcamalarını en çok artıran turist grubu oldu.

Harcamaları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,8 artış gösteren İngiliz turistler, 56,6 milyon avro ile Türkiye’de en çok harcama yapan turist grubu oldu. İngiliz turistleri sırasıyla Rus (48,4 milyon avro), Alman (44,1 milyon avro), Fransız (41,1 milyon avro) ve Amerikalı (40,4 milyon avro) turistler izledi.

Yabancı turistler arasında Türkiye’deki harcamalarını en çok artıranlar ise Suudi Arabistanlılar oldu. Ocak-Nisan 2012 döneminde 13,1 milyon avroluk harcama yapan Suudi Arabistanlı turistler bir önceki yıla göre harcamalarını yüzde 69 artırdı. Türkiye’deki harcamalarını en çok artıran diğer turist grupları ise sırasıyla yüzde 64 ile Azeriler, yüzde 37,3 ile Ruslar ve yüzde 31,4 artışla İsveçliler oldu.

Yabancı turistlerin havayolu harcamaları yüzde 53,4 arttı

Araştırmaya göre söz konusu dönemde yabancı turistlerin Türkiye’de yaptığı harcamalarda en büyük artış havayolları kategorisinde gerçekleşti.

Bu kategoride 2011 yılının aynı döneminde 1,8 milyon avro tutarında gerçekleşen harcamalar, 2012 yılında yüzde 53,4 artarak, 2,8 milyon avroya ulaştı. Bunu yüzde 23,97luk artışla 20,5 milyon avro olan seyahat harcamaları izledi. Yiyecek-içecek kategorisi ise yüzde 49,5 oranıyla yabancı turistlerin Türkiye’de yaptığı harcamalarda en fazla artışı gösteren üçüncü kategori oldu.

Visa kartlarıyla gerçekleştirilen nakit çekimi 210 milyon avro ile en çok harcama yapılan kategori olurken, perakende sektörü 164,3 milyon avro ile ikinci sırada yer aldı. Otel kategorisi ise toplam 61,3 milyon avroluk harcamayla üçüncü oldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Turistler, Turizm, Türkiye, Türkiye Haberleri, Turzim Haberleri, Visa, Yabancı Turistler, Yabancı turistler Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları