Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yabancı turistler Bodrum’u ‘ikinci evleri’ gibi görüyor!

04 Temmuz, 2018 | 10:41

Yabancı turistler Bodrumu 'ikinci evleri' gibi görüyor!

Eşsiz güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile Türkiye’nin cennet tatil yeri olan Bodrum’u tercih eden yabancı turistler, burayı “ikinci evleri” olarak görüyor.

Kültürel zenginlikleri ve eşsiz doğal güzellikleriyle ünlü Muğla’nın Bodrum ilçesini tercih eden yabancı turistler, Bodrum’u “ikinci evleri” olarak nitelendiriyor.

Bodrum’da denizin ve güneşin keyfini çıkarıp doğal kültürel zenginlikleri keşfeden turistlerden İngiliz uyruklu Jo Clarke, 15 yıldır Bodrum’a geldiğini ve burayı çok sevdiğini ifade etti.

Bodrum’a ilk 15 yaşındayken ailesiyle geldiğini söyleyen Clarke, “14-15 yaşımdayken ailemle geldim. Teyzem Gümüşlük’ten ev aldı. Ailem Türkiye’yi çok seviyor. Rahatlatıcı bir yer, insanlar çok iyi.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Clarke, “Avrupa’da hala görmek istediğim şehirler ve pek çok ülke var ama Türkiye her zaman listemin yukarılarında. Türkiye’ye çok geldim. Başka ülkeleri de görmek istiyorum. Buraya bir daha gelmek istiyorum.” dedi.

“Bodrum Türkiye’nin Saint Tropez’i”

Alman uyruklu Tim Müeller de ilçeye ilk kez gelenler arasında. 4 gündür tatillerine devam ettiklerini aktaran Müeller, “Bodrum’da çok iyi gezdik. Tarihi yel değirmenlerini de gezdik. Türk yemeklerini Almanya’dan biliyorduk ama yemekler burada daha güzel. Bir rehber ‘Bodrum Türkiye’nin Saint Tropez’i’ dedi. Ortam çok güzel, insanlar cana yakın, oldukça güzel bir yer.” şeklinde konuştu.

Tatilini Bodrum’un Bitez Mahallesi’nde sürdüren İsveç uyruklu jimnastik öğretmeni Jan Jadersand da Bodrum’un çok fantastik bir kasaba olduğunu söyledi.

İlçeye 10 yıldır geldiğini belirten Jadersand, “Daha önce yine Bitez’e geldim. Türkiye’ye geldiğimde yüzmek ve sahilde uzanmayı çok seviyorum. Güneşi çok seviyorum. Bundan sonra da Bodrum’a gelmeye devam edeceğim.” diye konuştu.

“Türkiye’ye 12 saatlik yolculukla geliyorlar”

Bodrum’da otel ve gece kulübü sahibi 26 yıllık turizmci Zeynel Kılıç ise bu yıl turizmde çok ciddi anlamda toparlanma yaşadıklarını kaydetti.

Bodrum’un iyi talep gördüğünü anlatan Kılıç, “Ramazan ayı ve seçim dönemindeki boşlukları, yabancı turistler çok iyi doldurdu. Bu yıl otelimiz eylül sonuna kadar tamamen dolu. Biz Avrupalı misafirlerimizi ağırlıyoruz. Yıllardır sürekli gelen misafirlerimizi bu yıl yine konuk ediyoruz.” dedi.

Bodrum’a İrlanda’dan direkt uçuşun olmadığını anımsatan Kılıç, “Türkiye’yi çok seven İrlandalı bazı misafirlerimiz, direkt uçuş olmamasına rağmen saatler süren yolculuk ve aktarmalardan sonra ilçeye geliyor. 10-12 saat yolculuk çekerek çok sevdikleri Türkiye’ye geliyorlar. Bu da biz turizmcilerin göstermiş olduğu ev sahipliğinden dolayıdır.

Güzel bir potansiyel yakaladık. İnşallah seneye çok daha iyi olacaktır. 25 yıldır her yıl gelen turist misafirlerimiz var. Burada çok ciddi mülk alan yabancılar da var. Onlar da yılın belli bir dönemi Bodrum’da yaşıyorlar. Bu kişiler kesinlikle Türkiye’yi ikinci evleri olarak görüyor.” dedi.

“Yüksek sezon geri gelecek”

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala da turizm sezonunun ilk döneminde ilçede ağırlıklı olarak İngiliz, Alman, Hollanda, Ukrayna, Rus ve Polonya uyruklu misafirleri konuk ettiklerini anlattı.

Bodrum’un her geçen yıl turist potansiyelinin genişlediğine dikkati çeken Kavala, şunları söyledi: “Daha önceki yıllarda İngiliz ve Hollanda uyruklu turistler ağırlıktayken, bu yıl 4-5 ülke daha sayısal olarak artış gösterdi. Bu ülkelerin ilçeye gelişi, daha önceki yüksek sezonun geri gelmesini de sağlayacak. Daha önceki yıllarda her ülkeden misafirler vardı ve birlikte tatillerini yapıyorlardı.”

Kavala, ülke sayısı arttıkça ilçeye gelen turist sayısının da artış göstereceğine işaret ederek, “Bodrum’un şu anda mevcut yatak kapasitesi kesinlikle gelen turistleri yüzde yüz karşılar. Hatta atıl kapasiteler de vardır bunlar da devreye girebilir. Çok daha fazlasını da rahatlıkla misafir eder. Eğer ihtiyaç olduğu taktirde de bunlara ekler kısa sürede yapılabilir.” değerlendirmesini yaptı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
BODER, Bodrum, Bodrum Otelciler Derneği, Jo Clarke, Muğla, Orhan Kavala, Saint Tropez, Tim Müeller, Yabancı Turistler, Zeynel Kılıç,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları