Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Xanthos Antik Kent’i kültür turizminin gelişmesinde öncü

05 Ocak, 2013 | 20:10

Xanthos Antik Kent'i kültür turizminin gelişmesinde öncü Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesi sınırları içinde bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Xanthos Antik Kent’in kültür turizminin gelişmesinde öncü olduğunu söyledi.

Kültür turizmi çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Arıcı, Xanthos’un 25 yıldır UNESCO koruması altında olduğunu kaydetti. Başta Yazıtlı Pilye, Harp Anıtı, Likye yazıtı, Hellenistik surlar, Nereidler Anıtı, Likya mezarları, Roma Lahidi ve tiyatronun dünyanın ayakta kalan nadir kültür mirası olduğunu belirten Arıcı, Xanthos’un Likya’nın aynı zamanda dini ve idare merkezi olduğu için dünya kültür turizminde özel konuma sahip olduğunu söyledi.

Antalya’nın kültür turizminde dünyada söz sahibi olmasında Xanthos’un tanıtımına önem verdiklerini belirten Arıcı, 3 bin yıllık Likya kaya mezarlarının günümüzde halen orijinalliğini korumasında başta kültür turizmi tutkunu İngiliz ve Fransız turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olduğunu kaydetti. Arıcı, “Xanthos dünya kültür mirasında yer aldığı için Antalya’da kültür ve arkeoloji turizminin yaygınlaşmasında öncü bir antik şehir. Likya medeniyetine ait en kapsamlı tarihi ve kültürel arkeolojik varlıklar Xanthos’ta bulunuyor. Kültür turizminin yaygınlaşmasında Xanthos ve Letoon özel öneme sahip ” diye konuştu.

60 yıldır kazı çalışmasını Fransızların yaptığı Xanthos’da bir yıldır çalışmayı Akdeniz Üniversitesi yapıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Harp Anıtı, Hellenistik surlar, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Letoon, Likya mezarları, Likye yazıtı, Nereidler Anıtı, Pilye, Roma Lahidi, UNESCO Dünya Kültür Mirası, Xanthos, Xanthos Antik Kent, Xanthos Antik Kenti, Xanthos dünya kültür mirası, Xanthos UNESCO Dünya Kültür Mirası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları