Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Xanthos Antik Kent’i kültür turizminin gelişmesinde öncü

05 Ocak, 2013 | 20:10

Xanthos Antik Kent'i kültür turizminin gelişmesinde öncü Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesi sınırları içinde bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Xanthos Antik Kent’in kültür turizminin gelişmesinde öncü olduğunu söyledi.

Kültür turizmi çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Arıcı, Xanthos’un 25 yıldır UNESCO koruması altında olduğunu kaydetti. Başta Yazıtlı Pilye, Harp Anıtı, Likye yazıtı, Hellenistik surlar, Nereidler Anıtı, Likya mezarları, Roma Lahidi ve tiyatronun dünyanın ayakta kalan nadir kültür mirası olduğunu belirten Arıcı, Xanthos’un Likya’nın aynı zamanda dini ve idare merkezi olduğu için dünya kültür turizminde özel konuma sahip olduğunu söyledi.

Antalya’nın kültür turizminde dünyada söz sahibi olmasında Xanthos’un tanıtımına önem verdiklerini belirten Arıcı, 3 bin yıllık Likya kaya mezarlarının günümüzde halen orijinalliğini korumasında başta kültür turizmi tutkunu İngiliz ve Fransız turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olduğunu kaydetti. Arıcı, “Xanthos dünya kültür mirasında yer aldığı için Antalya’da kültür ve arkeoloji turizminin yaygınlaşmasında öncü bir antik şehir. Likya medeniyetine ait en kapsamlı tarihi ve kültürel arkeolojik varlıklar Xanthos’ta bulunuyor. Kültür turizminin yaygınlaşmasında Xanthos ve Letoon özel öneme sahip ” diye konuştu.

60 yıldır kazı çalışmasını Fransızların yaptığı Xanthos’da bir yıldır çalışmayı Akdeniz Üniversitesi yapıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Harp Anıtı, Hellenistik surlar, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Letoon, Likya mezarları, Likye yazıtı, Nereidler Anıtı, Pilye, Roma Lahidi, UNESCO Dünya Kültür Mirası, Xanthos, Xanthos Antik Kent, Xanthos Antik Kenti, Xanthos dünya kültür mirası, Xanthos UNESCO Dünya Kültür Mirası,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları