Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Vizeler kaldırıldı, Türkiye’ye Rus akını bekleniyor

21 Mart, 2011 | 12:40

Vizeler kaldırıldı, Türkiye’ye Rus akını bekleniyor

Türkiye’nin vize siyaseti bölge ülkelerle bağları güçlendirdiği gibi ekonomiye de önemli katkılar sunuyor. Hem sanayi hem de hizmet sektöründe hedefler büyürken, ithalat-ihracat oranları artıyor. Bu minvalde 17 Nisan’da yürürlüğe girecek ve Rusya ile vizeleri kolaylaştıracak adımın sanayicinin yanında tur operatörleri ile otellere yarayacağı öngörülüyor.

Sadece 2011’de Rusya’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısının 3,5 milyonu bulacağı hatta aşacağı tahmin ediliyor.

Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye ile Rusya arasında uygulanacak vize muafiyetinin turizme büyük katkıları olacağını ifade etti.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ise ülkelerin vize adımını gayet olumlu, yararlı bulduğunu belirterek, “Rusya’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında yüzde 15 ila 20 artış bekliyoruz. Bu da 300-350 bine tekabül ediyor. Kolay olmayacak fakat bu sene 3,5 milyon turist sayısını yakalayacağız.” dedi.

Rusya ve Türkiye arasında 17 Nisan’dan itibaren vize muafiyeti uygulanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova temasları esnasında konuya dair nota teatisi yapıldı. Buna göre 17 Nisan’dan sonra iki ülke vatandaşları 90 gün içinde 30 günü geçmeyen yoluculukları için vize almayacak. Tarihi adım turizm sektörünü de memnun etti. Türkiye ile Rusya arasında geliş-gidişlerin artacağına kanaat geiren sektörün önde gelen aktörleri, vize adımının yararlarını ve 2011 tahminlerini Cihan’a açıkladı.

TUROB Başkanı Timur Bayındır Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kaldırılmasının olumlu etkileri olduğunu vurguladı. Bayındır, 17 Nisan’dan itibaren geçerli olacak muafiyet ile Rusların vize maliyetlerinden kurtulacağını anlattı. Bundan böyle Türkiye’ye gelmeye karar veren turistlerin ‘Vize vardı ne yapacağım, belgeleri nasıl toplayacağım?’ türünden bir kaygı ya da kuşkuya kapılmayacağını dile getirdi.

Vizelerin kolaylaştırılması ile çıtalarının büyüdüğüne işaret eden Timur Bayındır, “Bu sene Rusya’dan gelecek turist sayısı yüzde 10 ila 15 arasında bir artabilir. 3,5 milyon turist hedefi yakalanablilir hatta aşılabilir.” ifadelerini kullandı.

Vizelerin yolculuklara mani olduğuna işaret eden TUROB Başkanı Bayındır, bu engelin aşılmasının ülkeler ve toplumlar arası bağları güçlendireceğini sözlerine ekledi.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da tıpkı Bayındır gibi Rusya ile vizelerin kaldırılmasını gayet olumlu ve yararlı gördüğünü aktardı. Ulusoy, Rusya’dan gelecek turist sayısında yüzde 15 ila 20 artış olabileceğini savunurken, “Bu oran 300-350 bine tekabül ediyor. Kolay olmayacak fakat 3,5 milyon turist sayısını yakalayacağız.” açıklamasında bulundu. 2012’de bu ülkeden 1,5 milyon turistin daha gelebileceğini kaydetti.

Vizelerin kaldırılmasının Türkiye’de faaliyet yürüten tur operatörlerinin de elini güçlendirdiğinden bahseden Başaran Ulusoy, Rusya’ya da çok sayıda turist gönderilebileceğin belirtti ve “Artık biz karar verici konumdayız. Turist ithal ediyoruz ama ihraç da ediyoruz.” dedi.
Türkiye’nin dış siyasetinden övgüyle söz eden TÜRSAB Başkanı Ulusoy, Avrupa Birliği’ne de “Böyle giderse artık biz size vize uygulayacağız.” göndermesi yaptı.
Karacı Turizmin sahibi Aziz Ciga da vizelerin kolaylaştırılmasının önemli olduğunu ancak Rusya’dan gelecek turist sayısını fazla artırmayacağını öne sürdü. Rusya’da olup da Türkiye’yi hiç görmemiş olan yüzde 88’lik kesime odaklanılmasını öneren Ciga, bunun ulaşım ile konaklama imkânlarını artırmak, tanıtım faaliyetlerine devam etmek ve çekici fırsatlar yaratmakla mümkün olabileceğini savundu.

Rusya’da her önüne gelenin pasaport alamadığına temas eden Aziz Ciga, söz konusu uygulamanın esnetilmesi halinde Türkiye’ye rağbetin artacağını ileri sürdü.

Turist sayısının 3,5 milyonu aşabileceğini vurgulayan Karacı Turizmin sahibi, bunun vizelerden değil Mısır ve Tunus’ta görülen olaylardan kaynaklanacağını ifade etti. Aziz Ciga, “Rusya’dan Türkiye’ye gelişlerde vizenin yüzde 5 gibi bir etkisi olacaktır. Diğer yandan vizelerin kaldırılması en fazla tur operatörlerine yarayacak. Çünkü ülkemizden Rusya’ya gidişlerde büyük artışlar olacaktır.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Rusya, Rusya Türkiye Vize, Rusya Vize, Rusya vizesi, Rusya vizesi kaldırıldı, Rusya-Türkiye, Turizm, Vize, vize muafiyeti,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
turan
21 Mart, 2011

vizelerin kalkması tek kelime ile suuuuuuuuuuper.ne güzel.

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Mart 21st, 2011 at 16:16 turan mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları