Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Vize sorunu Türk girişimcilerin AB ile ticaret motivasyonunu bozuyor

02 Aralık, 2010 | 18:01

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)’un Brüksel şubesi “Anayasa Değişikliği – Türkiye’nin AB Beklentilerini Değiştirmek” konulu bir panel düzenledi.

Panele Türkiye’den TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, Uluslararası Kriz Grubu Türkiye/Kıbrıs proje direktörü Hugh Pope ve Avrupa Liberal Demokrat Partisi Başkanı Annemie Neyts katıldı.

Crowne Plazza Hotel’inde dün akşam düzenlenen panelde konuşan Ahmet Ciğer, vize sorunu nedeniyle Türk girişimcilerin AB ile ticaret motivasyonunun bozulduğunu söyledi. Ciğer, Gümrük Birliği nedeniyle Türk mallarının AB’de serbestçe dolaşırken Türk işadamlarının dolaşamamasının ciddi sorunlar doğurduğunu kaydetti. Ahmet Ciğer, özellikle satış sonrası hizmet verilmesi gereken sektör ve işletmelerin faaliyetlerini kısıtlayan vize sorunu nedeniyle AB ve Türkiye arasındaki ticaretin potansiyelinin epey uzağında kaldığını belirtti. Türkiye’nin Ortadoğu’yla artan ticaretinin eksen değişikliği olarak değerlendirilmemesini isteyen Ciğer, “Hiç kimse ticaret yapacağı bölgeyi seçmez. Pazar neredeyse, alıcı kimse oraya satış yapar. Türkiye’de kesinlikle eksen değişikliği görmüyorum.” dedi.

Avrupa Liberal Demokrat Partisi Başkanı Annemie Neyts ise Türk halkının anayasa paketindeki tüm maddeleri bilmese bile “tarafların niyetlerine bakarak” büyük katılımla ülkenin geleceği açısından çok önemli bir karar verdiğini belirtti.

Uluslararası Kriz Grubu Türkiye/Kıbrıs proje direktörü Hugh Pope ise Batı ve Türkiye arasında karşılıklı güvensizlik yaşandığını söyledi. Türkiye’nin Orta Doğu’da barış ve refahı yaygınlaştırma çabalarının Batı’da iyi anlaşılamadığını ve kuşkulara neden olduğunu anlatan Pope, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik sert açıklamalarının bu algıyı güçlendirdiğini savundu.

Panel, konuşmaların ardından verilen resepsiyonla son buldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Ciğer, Annemie Neyts, Avrupa Liberal Demokrat Partisi Başkanı, Hugh Pope, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu, Vize Sorunu, Vize Sorunu AB Ülkeleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları