Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Vize serbestisi için AB heyet gönderecek!

28 Mart, 2018 | 13:30

Vizesiz Avrupa seyahati

Bulgaristan’ın Varna kentinde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan zirve sonrası vize serbestisi konusu yine gündemde. AB Komisyonu’nun Türkiye’ye bir teknik heyet göndereceği öğrenildi.

Bulgaristan’ın Varna kentinde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan zirve sonrası vize serbestisi konusu yine gündemde. AB Komisyonu’nun Türkiye’ye bir teknik heyet göndereceği öğrenildi.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında devam eden vize muafiyeti görüşmelerinde yeni bir adım atılıyor. Türkiye’nin karşılamadığını belirttiği 7 kritere ilişkin belgeyi tamamlama aşamasına gelen Avrupa Birliği Komisyonu’nun teknik bir heyet göndermeyi planladığı ifade ediliyor. Türkiye ise, vize serbestisi için 72 kriteri yerine getirdiğini iddia etmekte.

Teknik heyete Konsey’den yeşil ışık

AB Komisyonu, muafiyet konusunda Türkiye’ye heyet göndermek için üyesi olan ülkelerden oluşan AB Konseyi’nden yetkiyi geçtiğimiz günlerde istedi. Konsey de talebi olumlu bularak ışık yaktı.

AB Komisyonu’nun tercihi, teknik heyetin yapacağı ziyareti Varna’daki AB-Türkiye toplantısı sonrasına bırakmak oldu. Heyetin AB Komisyonu Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere ilgili birimlerden oluşması öngörülüyor. Heyetin ziyaretinin nisanın ortasını bulabileceği belirtiliyor.

Kalan 7 kriter üzerine yoğunlaşılacak

AB Komisyonu, vize konusunda adım atma sinyali verirken, bazı üye ülkelerin olumsuz yaklaşımlarının sürdüğü ifade ediliyor.
Bu anlamda AB Komisyonu’nun Türkiye’nin karşıladığını iddia ettiği ve değerlendirme raporlarına da yansıttığı 65 kriteri sorgular bir tavır ortaya çıktı. AB üyelerinin bazıları, komisyondan yalnızca karşılanmayan 7 kriter üzerine yoğunlaşılmasını, Türkiye’nin karşıladığını belirttiği 65 kriterin de yeniden incelemeye alınmasını istedi.

AB Komisyonu’nun buna cevabı ise, “Daha önce yapılan değerlendirmelerde 65 kriterin tamamı incelenmiştir. Bir sonraki değerlendirmede de aynı yöntem izlenecek ve kriterleri karşılama düzeyinde gerileme varsa belgeye yansıtılacak” oldu.

İfade özgürlüğü, adil yargılanma…

Avrupa Birliği’nin istediği terörle mücadele kriteri, organize suçlar ile terörle mücadeleye ilişkin mevzuatın kişi güvenliği ve özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü alanlarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihadı ile uyumlu hale getirilmesini öngörmekte.

“Süreyi yürütmeye niyetleri yok”

Doç. Dr. Can Ünver, konu ile ilgili olarak Sputnik’e yaptığı açıklamada, AB ile ilişkilerin bir süredir iyi gitmediğine, hatta ilişkilerin iyi gittiğine inanılan 2004-2005 yıllarında bile Türkiye karşıtı aykırı seslerin yükseldiğinin altını çizerek “Avrupa kesimi bu süreci sürüncemede bırakmak adına hiç bir fırsatı kaçırmadı. İşlerin iyi gitmeyeceğinin en büyük işareti, Kıbrıs Rum Kesimi’nin 2004’te Avrupa Birliği’ne kabul edilmesi oldu.

Türkiye’yi karar verme mekanizmalarında önleyecek bu aktörü de bünyelerine dahil etmiş oldular. Bu, süreci yürütmeye niyetleri olmadığına işaret eden önemli bir göstergeydi” şeklinde yorum yaptı.

“AB 73. ve 74. kriteri de getirir”

Avrupa Birliği’nden ülkemize emsali hiç görülmemiş zorlukta istekler geldiğini belirten Ünver “Vize serbestisi için bile 72 kriterle geldiler. 72 kriter nedir? Böyle bir talep hangi ülke için söz konusu oldu? Doğu Avrupa ülkelerine birliğe üye olmadan vize serbestisi koymuşlardı. Bırakın Avrupa’yı, başka coğrafyalara bile vize serbestisi getiriyorlar.

Serbest dolaşımı hep farklı bahanelerle reddettiler. 1986’da başlayacaktı serbest dolaşım. Onun için biz alışığız, AB’nin bu geri adımlarla kendi kalesine gol atmasına. Vize konusunda umutlu değilim. Bu 72 kriter karşılansa bile başka kriterler de eklenecektir; 73. ve 74.’sü…” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
AB Komisyonu, Ab kriterleri, Doç. Dr. Can Ünver, Türkiye AB vize, Varna ABzirvesi, Vize serbestisi, vrupa Birliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları