Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Vize istemeyen Arnavutluk’ta bir tatil cenneti: Sarande

14 Ağustos, 2018 | 16:51

Vize istemeyen Arnavutluk'ta bir tatil cenneti: Sarande

Bir zamanlar Akdeniz’de bir balıkçı köyü olan Sarande, şimdilerde Arnavutluk’un en güzel tatil cenneti haline geldi. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Arnavutluk’un sakin ama bir o kadar da güzel şehri Sarande hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilecekleri ülkelerden olan Arnavutluk’un tatil cenneti Sarande’de ülkenin güneyinde, İyon Denizi’nde bir körfezde yer almakta. Arnavutluk Rivierası’nın en önemli turistik yerlerinin başında gelen Sarande, Yunan Adası Korfu’nun kuzey ucuna oldukça yakın bir destinasyonda yer almakta.

Arnavutluk Sarande 5 Gece Oda/Kahvaltı Konaklama 499 TL

1913 yılında yeni kurulan Arnavutluk’a dahil edilen Sarande ismini Santi Quaranta’dan (40 Azizler) almakta. başkent Tiran’a 300 km uzaklıkta bulunan tatil cenneti Sarande, Yunanistan sınırına ise oldukça yakın. Arnavutluk’ta komünizmin çöküşünden sonra yaz turizmi için önemli bir merkez haline gelen Sarande’ye yakın olan Ksamili de bölgedeki en popüler yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Vizesiz gidebileceğiniz Arnavutluk'ta bir tatil cenneti: Sarande

Vize istemeyen Arnavutluk’ta bir tatil cenneti: Sarande

Türkiye ile Arnavutluk arasındaki vize anlaşması nedeniyle Türk vatandaşlarından vize istemeyen bu ülkede turist olarak 90 gün kalınabiliyor. Son günlerde Türkiye’de hızla yükselen döviz karşısında değer kaybeden Türk Lirası karşısında halen oldukça cazip ve hesaplı tatil imkanları sunan Arnavutluk’ta otel, yeme içme ve alışveriş fiyatları çok uygun.

Arnavutluk’un güney sahillerinde yer alan kumsalların güzelliği gün geçtikçe daha çok duyulurken, Sarande’nin ünü de her geçen gün yayılmakta. Doğal yaşamı, sakinliği, denizinin güzelliği, plajlarının eşsiz kumunun yanı sıra, Akdeniz insanını sıcaklığı burada da karşımıza çıkıyor. Öyle ki, birçok Arnavut tatil beldelerinde evlerini pansiyon gibi kullanıyor.

Akdeniz’in eşsiz güzellikteki denizi ve güneşinin buluştuğu Sarande kumsalları tatilcilerin yeni adresi olmuş durumda. İşte size Sarande’nin en güzel plajlarından birkaçı…

Arnavutluk Sarande Mirror (Pasqyra) Beach

Mirror (Pasqyra) Beach

Mirror (Pasqyra) Beach, Sarande’nin en iyi plajlarından biri. Plaja biraz maceralı bir yolla ulaşılsa da buna değiyor.

Masmavi bir deniz ve oldukça güzel bir plaj olan Mirror Beach’te, şezlong ve şemsiye fiyatları oldukça makul. Eğer kalabalık zamana denk gelmek istemnezsiniz sabah saatleri çok daha ideal olur. ayrıca burada bulunan restoranda oldukça lezzetli yemekler bulunmakta.

Arnavutluk Sarande Pulebardha plajı

Pulebardha Beach

Turistler tarafından oldukça rağbet gören Pulebardha Beach de iyi bir alternatif.
Kumsalda bulunan iri taşlar nedeniyle deniz ayakkabısı ile girmenin daha uygun olduğu bu plajda da makul fiyatlara yemek yiyebilir, şezlong ve şemsiye servisinden yararlanabilirsiniz.
Diğer kumsallara göre daha sessiz ve sakin olan Pulebardha Beach tatilcilerin gözdesi durumunda.

Arnavutluk Sarande Monastery plajı

Monastery Beach

Sarande’ye çok uzak olmayan Monastery Beach tam bir aile plajı. Oldukça güzel bir kumsalı ve tertemiz denizi bulunan kumsalda barlar ve restoranlar da mevcut.
Küçük bir koyda yer alan Monastery Beach de biraz taşlı yapıya sahip. Şnorkelle yüzmek için ideal olan bu plajın çok güzel manzarası da bulunmakta.

Arnavutluk Sarande Kroreza plajı

Kroreza plajı

Hem gençler hem de çocuklu aileler için uygun olan Kroreza Plajı, Sarande’nin en iyeliri arasında. Turkuaz sularında şnorkelle dalış için mükemmel bir yer. Burası Arnavutluk’un en güzel plajları arasında bulunmakta.

Arnavutluk Sarande Xhiro yürüyüş yapın

Deniz, kum, güneş ile geçireceğiniz gününüzün ardından şimdi de Sarande’de eğlenilecek yerlere göz atmaya ne dersiniz. Sarande özellikle genç tatilcilerin tercih ettiği gece hayatını sunmakta.

Xhiro yürümek

Araç trafiğine kapalı olan ve Sarande’de bulunan insanların neredeyse çoğunun geldiği Xhiro’da yürümek büyük keyif vermekte. Etrafta bulunan büyüklü küçüklü kafelerin bulunduğu, oldukça geniş bir yola sahip bu yerde Arnavutlar klasikleşmiş şekilde gece çıkıp gezinti yapmakta.

Sarande Mango Club gençlerin gözdesi

Sarande Mango Club

Uluslararası DJ’lerin de çıktığı Mango Club Saranda ve Arnavutluk en ünlü diskolar biri. Sarande’nin en popüler diskosu olan Mango Club’ta gece gençlerle doludur. Çeşitli organizasyonların da düzenlendiği bu mekanda Arnavutça şarkıları da dinlemeniz mümkün.

Arnavutluk Sarande However Club

However Club

However adlı mekanda gençler 10-30 saniye arasında süren bir elektro ve tekno karışımı şarkılarla coşarken, dans pistini de hiç boş bırakmazlar.

Sarande’de gün boyu kafe hizmeti veren birçok yer gece olunca alkol de satmaya ve bar görümüne geçer. Çoğu mekanda fiyatlar oldukça makul seviyededir.

Şimdi sıra Sarande’de gezilecek yerleri anlatmaya geldi. Arnavutluk’un bu
cennet tatil kentinde tarihi yerlerin dışında doğal güzellikleri ile de güzel yerler bulunmakta.

arnavutluk Sarande Syri I kalter

Syri I kalter

Sarande’de gezilecek yerler arasında yer alan Syri I kalter, doğanın insanlara sunduğu muhteşem güzellikleri barındıran bir yerdir. 50 metre derinliğe ulaşabilen Syri I kalter’in suyu içilebilinir.

Özellikle ilkbaharda muhteşem güzelliklere bürünün bu destinasyonda mavi ve yeşilin bütünlüğünü görürken, huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Arnavutluk Sarande Lekursi Kalesi:

Lekursi Kalesi

Sarande’nin tarihi Lekursi Kalesi 1537 yılında inşa edilmiş olup, Sarande’ye bakan bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Sarande’de gezilecek yerler arasında bulunan bu kalenin manzarası ise müthiş güzelliktedir.

Lekursi Kalesi’sinden Arnavutluk’un bir diğer güzel turistik kenti Ksamil ile birlikte Yuna Adası Korfu’nun muhteşem manzaraları turistler için görsel bir şölen oluşturur.

Arnavutluk Sarande Sinagog Kompleksi

Sinagog Kompleksi

Tatil cenneti Sarande’eaki Belediye Sarayı’nın yakınında yer alan yer, 5. yüzyılda kentte zengin bir Yahudi topluluğunun kalıntılarından oluşmakta. Burada zamanında okullar ve dini aktiviteler ile bir yaşam yer almaktaydı. Yahudi sembolleri gibi çeşitli mozaiklere sahip olan Sinagog Kompleksi, Slav işgali sırasında yok edildi.

Arnavutluk Sarande 40 Saints Manastırı

40 Saints Manastırı

Sarande’de gezilecek yerlerden biri de 6. yüzyılda inşa edilmiş olan 40 Saints Manastırı. Sarande isminin buradan geldiği bilinmekte. (Yunanca Sarande ’40’ anlamına geliyor. 40 Saints Manastırı, dininden vazgeçmeyi reddettiği için Sibirya’da öldürülen 40 Hristiyan şehidini (Romalı Asker) onurlandırmak için inşa edilmiş.

Ayna Sahili

Sarande’nin güneyinde bulunan sahil, Ksamil köyü boyunca uzanmakta. Arnavutluk Rivierası’ndaki en iyi plaj olarak kabul edilen ayna Sahili, sakinliği ile bilinir ve şnorkelle dalış imkanı sunar.

Arnavutluk Sarande Butrint Antik Kenti

Butrint Antik Kenti

Butrint Antik Kenti, UNESCO Arkeoloji Parkı, büyük imparatorluk kalıntıları ile Avrupa tarihinin bir mikrokozmosudur. Yunan, Bizans, Osmanlı ve Roma dönemlerini kapsayan bu alanda bulunan ve Romalılar tarafından yeniden biçimlendirilen Yunan anfitiyatrosu bulunmaktadır. Antik kentte ayrıca katedral, vaftizhane, aslan kapısı gibi ilginç ve güzel yerler bulunmaktadır.

Sarande’de ayrıca, Phoenice, Borshi plajı, Aziz Charalampos Ortodoks Kilisesi, Santa Quaranta plajı, Pulebardha Plajı, Saranda Embankment gibi yerlyeri de ziyaret etmenizi öneririz.

Arnavutluk Sarande ne yenir

Sarande’de ne yenir?

Arnavutluk’un bu güzel şehrinde tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetlerde sıra. Akdeniz ve Balkan geleneklerinin bir karışımı olan Arnavut mutfağı deniz mahsulleri ile ünlüdür. Arnavutluk’un güney tarafında yer alan Sarande, taze balık ve deniz mahsullerinin muhteşemliği ile bilinmektedir.

Sarande mutfağı biraz da olsa İtalyan mutfağından etkilenmiştir. Dolayısıyla Pizza ve makarnalara da Sarande’de sıkça rastlamanız mümkün.

Arnavutluk Sarande Yemek Kültürü

Ayrıca yoğurtlu kuzu güvecinden (Tave Kosi) kuzu ciğeri yemeği olan Offal’a ve Arnavutların çok beğendiği kuzu pirzolasından yapılan kukurec’e bir çok yemeği mevcuttur.

Deniz ürünlerinin baş tacı olan ahtapot ve midye yemeklerini Sarande’de de mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz. Bu arada yüzlerce çeşit peynirlerin de lezzetini mutlaka tadın.

Son olarak Sarande’den Arnavutluk’a özgü bir tür konyak olan Scanderbeg’in de tadına bakabilirsiniz.

Arnavutluk Sarande hediyelik eşya

Sarande’den ne alınır?

Bir Akdeniz ülkesi olan Arnavutluk’un tatil cenneti Sarande’den dönerken alınabilecek hediyelik eşyalar arasında çeşitli gümüş takılar ve ülkenin ünlü Noel ağacı süslerini bulabilirsiniz. Bu arada birbirinden güzel, enfes kokular yayan çeşitli otlar ile birlikte doğal sirke, defne yaprağı, sarımsak, nane, biberiye, fesleğen ve daha birçok baharat türünü evinize taşıyabilirsiniz.

Sarande’ye nasıl gidilir?

Arnavutluk’un bir tatil kasabası olan Sarande’ye gitmek en uygun yol uçak yolculuğu.
THY veya Pegasus Havayolları ile İstanbul-Tiran arasında direkt uçuş seferleri bulunmakta ve 1 saat 45 dakikalık uçuşlarla arnavutluk’a ulaşabilirsiniz.
Buradan da Sarande’ye kalkan otobüsler bulunmakta.

Arnavutluk’a ayrıca karayolu ile de gidebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1000 kmn uzaklıkta bulunan Sarande’ye kendi arabanızla veya otobüsle de gitmeniz mümkün.

Eğer kendi arabanız ile gidecekseniz, İpsala sınır kapısını geçip, Dedeağaç (Alexandroupoli), Komotini, İskeçe (Xanthi), Kavala, Selanik, Kastoria rotasını izleyip, Yunanistan – Arnavutluk sınır kapısına ulaşıyorsunuz. Buradan da Sarande’ye geçiyorsunuz.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
40 Saints Manastırı, Arnavutluk, Ayna Sahili, Butrint Antik Kenti, Kroreza plajı, Lekursi Kalesi, Mirror (Pasqyra) Beach, Monastery Beach, Pulebardha Beach, Sarande, Sarande Mango Club, Sinagog Kompleksi, Syri I kalter, Tatil cenneti, vizesiz tatil, Xhiro,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları