Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Venedik Karnavalı 2014 için geri sayım başladı

16 Ocak, 2014 | 17:55

Venedik Karnavalı 2014

Yine bir Şubat ayı geliyor ve Venedik Karnavalı 2014 için artık geri sayım başladı. Venedik Karnavalı 2014 yine büyük bir heyecan, görsel şölen ve gizem dolu zamanlara sahne olacak. / Venedik Karnavalı 2014 hakkında her şey.

Kesfet.tv’den Erkut Özen’in yazısı;

Soğuk şubat ayının Venedik kanallarında iliklere kadar işleten nemli havası dünyanın en eski ve belki de en özgür karnavalı ile yine ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Piazza San Marco meydanında sıcak bir yer bulmak kadar, karnavalın renk cümbüşünü yaşamak, maskelerin arkasındaki gizemi hissetmek ve fotoğraflamak isteyeceğiniz tarihi sokaklar arasında yaşanan mistik, melankolik bir Venedik karnavalının iç kargaşasında zamanlara hazırlanın. Belki kesfet.tv gezilerinde rastlayamayacağınız kadar fazla bir turist kalabalığı olacak Venedik’te karnaval sırasında. Ancak bu tarihi sahnede öylesine anlar sizi hayallere götürebilir , öylesine zamanın sokaklarına dalabilirsiniz ki “bu kadarı da olsun artık” diyeceğinizi tahmin ediyorum.

Venedik Karnavalı 2014 esnasında Venedik’li sokak satıcıları daha fazla ortada olacak. Maske satan tezgahlar her köşebaşında önünüze çıkacak. Kalabalıktan resimlerinize istediğinizi yansıtmakta zorlanacaksınız. Ancak dünyanın en güzel maskeli balolarında biri bu. Venedik Karnavalı 2014 ‘te “Mascareri”denilen maske ustalarının yaptıkları maskeler bir çok çeşit içerse de “Commedia Dell’ Arte” maskelerini yapmaya devam ediyorlar. Bu maskeler bana çok farklı hisler vermişlerdir daima. Özellikle şu yüzün yarısını kaplayan, burun kısmını da kapatan maskeler. Her kullanana gizemli bir yüz, gözgöze geldiğiniz anda içinizi ürperten duygulara yol açan özel bir maske.

Venedik Karnavalı ve maskeler hakkında öyle hikayeler var ki yasaklara bile sebep olmuşlar. Bazıları şehir efsaneleri tadında da olsa, tanınmamak, yüzlerin devamlı kapalı olması ve karnaval rahatlığı ile eğlenceli anlar geçmiş tarihlerde bir çok olaya sebebiyet vermiş. Maske sadece karnaval sırasında kullanılabilir bir materyal olmuş.

Gerçekten yüzyıllar öncesinde, maskeleri ve kostümleriyle olağandışı kalabalıklar arasında mistik zamanlar geçirmek için, ticari bir sistemin parçası bile olsanız Venedik, karnaval döneminde oldukça farklı ve cazip görüntüler veriyor. Çoğu zaman şubat ayının ilk günlerinde başlayan karnaval 2014 yılında 15 Şubat tarihinde başlayacak ve çeşitli etkinlikler ile 4 Mart 2014 tarihine kadar sürecek. Böylece Sevgililer gününün akşamı da ticari bir planlamayla organizasyona bağlanıyor kanısındayım.

Venedik Karnavalı 2014 elbette San Marco meydanına kilitli kalmış bir turistik sunum değil. Dünyanın heryerinden böylesine bir organizasyona büyük kalabalıkları misafir eden kentte daha az yoğunluklarla karnavalı yaşayabileceğiniz ya da en azından an’larına tanık olabileceğiniz yerler bulunuyor. Örneğin Canareggio’dan başlayan ve büyük kanal boyunca devam eden teknelerle yapılan geçit töreni bu karnavalın unutulmaz görüntülerinden olacaktır. Turistik olmayan karnaval başlangıcı yine Canareggio’da yapılıyor. Her yıl en güzel kostümün seçildiği etkinliklerde oldukça gösterişli. Eğlencenin de her tarzda çeşitlendiği karnaval günlerinde 2014 yılına ait ana tema “Doğa” olacak.

Tüm ihtişamına ve gösterişine rağmen karnavalın en güzel anlarında biri yine son günü yani 4 Mart Pazartesi gerçekleşecek. Eğlencenin belki de görüntünün güzelliği ile hüzün veren bir yapıya büründüğü, Rialto köprüsünden başlayan sessizlik içinde belli belirsiz ışıklarla kürek çeken Venedik’liler karnavala veda edecekler.

Bu dönemde tahmin edeceğiniz gibi kalacak yer bulmak, restaurantlarda rezervasyonsuz lezzetli saatler geçirmek, ucuz ulaşım imkanları bulmak oldukça zor. Bu nedenle hiçbir zaman son dakikanın beklenmemesi gereken günler için hala bir hazırlık yapmadıysanız işiniz biraz zor olacak. Yine de oldukça fazla alternatif olduğundan şansınızı denemekte fayda var. Ya da bir çok kişinin yaptığı gibi bir sonraki karnaval gününe daha çok zamanınız var. Unutmamanız gereken bazı konular ise ; Olağanüstü yaya trafiğinin trafik polisiyle yönlendirildiği bir şehirde oluşunuz, dünyada kaybolabileceğiniz en uygun kentin Venedik olduğu, karnavalın sıcaklığına rağmen oldukça soğuk bir hava olabilme ihtimali ve elbette ki güvercinler! ( Her an kafanıza pisleyebilirler )

Haydi artık takın maskenizi, Venedik Karnavalı 2014 başlıyor..

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Venedik Karnavalı, venedik karnavalı 2014, Venedik Karnavalı 2014 tema, Venedik Karnavalı La Natura Fantastica, Venedik karnavalı maskeleri, venedik karnavalı ne zaman, Venedik Karnavalı temaları, Venedik Karnavalı teması, venedik şehri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları