Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşk

19 Kasım, 2009 | 13:05

Venedik İstanbul Sergisi İtalya Cumhur-başkanı Giorgio Napolitano’nun Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında düzenlenen ve Sabancı Holding’in katkılarıyla gerçekleştirilen, Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşk sergisi S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) açıldı.

Sergi 28 Şubat’a kadar açık kalacak. İstanbul 2010 Kültür Başkenti’nin ilk etkinliği olarak gerçekleştirilecek sergiyle, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan dönemde, iki kent arasındaki karşılıklı etkileşimin ve tarihsel birlikteliğin anlatılması amaçlanıyor.

TÜRK VE İTALYAN BAKANLAR AÇILIŞTA

Serginin dün akşamki açılışına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de katıldı. Açılışta konuşan Davutoğlu, 2 gündür yapılan etkinliklerden dolayı adeta ”İtalyan Günleri” yaşadıklarını belirterek, yapılan görüşmelerde İtalya ve Türkiye arasındaki tüm ilişkileri ele alma şansını yakaladıklarını bildirdi.

Ancak bu diplomatik görüşmeler içinde yapılan en anlamlı etkinliğin, açılan bu sergi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti: ”Bu sergi, ebedi ve ezeli dostluğumuzu taçlandıran bir faaliyet. Diplomatik ilişkiler, stratejik görüşmeler siyasi iradelerle yapılır ve sürdürülür. Ancak bu tür kültürel sergiler, 400 yıllık bir birikimin bütün yönlerini bize yansıtırlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İstanbul ve Venedik gerçekten iki kardeş şehir. İstanbul ve Venedik, aynı Nam-ı Diğer Aşk’ta ifade edilen aşk gibi suyun, doğa ve tarihle olan aşkını anlatıyor. Suyun bir şehir kültüründe bu kadar iyi kullanıldığı başka iki şehir bulamazsınız. Bu sergide İtalya ile Türkiye arasındaki 400 yıllık kültürel ilişkilerin değişik örneklerini izleme imkanına sahip olacağız.”

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de serginin Venedik ve Sakıp Sabancı Müzesi arasında yapılan işbirliği sonucunda düzenlendiğini belirterek, Türkiye ve İtalya arasındaki dostluğu yeniden aydınlığa kavuşturan etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.

Sergiyi, 2010 yılında ”Türkiye’deki İtalya” adıyla yapmayı planladıkları etkinliklerin ilk halkası olarak gördüklerini ifade eden Frattini, şöyle konuştu:
”Ayrıca 2010’da İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle koordineli çalışma fırsatı bulacağız. Sergide 160’dan fazla çok önemli eser var. Bu eserler, Venedik ve İstanbul müzelerinden buraya getirildi. Çeşitli unsurları içeriyorlar. Bunların arasında tablolar, resimler, askılar, haritalar, seramik, cam ve dokumalar var. Bu olağanüstü kültürel varlıklar bize Türkiye ile İtalya arasında, özellikle Venedik ve Osmanlı Devleti arasında 400 yıl boyunca ne kadar yoğun ekonomik ve kültürel ilişkilerin bulunduğunu bir kez daha gösteriyor. İtalya, Türkiye’nin AB’ye girmesini istiyor. Türkiye ile aramızdaki ilişkileri çok önemsiyoruz.”

İKİ KENTİN İÇ İÇE GEÇMİŞLİĞİ

Sergide Venedik müzeleri koleksiyonlarından seçilen eserlerle Topkapı Sarayı Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Pera Müzesi ve Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi’nden seçilen eserler yer alıyor. Türkiye’deki müzelerden gelen ve ortak bir geçmişi temsil eden eserler; yoğun tarihi, sosyal ve ticari ilişkiler döneminin İstanbul cephesinde yaşananların tanıkları olarak, Venedik’ten gelen eserlere eşlik ediyor. Böylece sergi, iki şehir arasındaki yakın diplomatik, askeri, ticari ve sanatsal ilişkileri, karşılıklı etkileşim ve iç içe geçmişliği gözler önüne seriyor.

Serginin küratörlüğünü, SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Musei Civici Veneziani Direktörü Prof. Giandomenico Romanelli, Ca’Foscari Üniversitesi’nden Prof. Giampiero Bellingeri ve Museo Correr’den Dr. Camillo Tonini üstleniyor. Önceki sergilerde olduğu gibi “Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul; Nam-ı Diğer Aşk” sergisine de, komşu günü etkinliği, galeri sohbetleri, konferanslar ve çocuk eğitim programları eşlik ediyor. (Habertürk)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Davutoğlu, Franco Frattini, Giorgio Napolitano, Venedik, Venedik İstanbul, Venedik İstanbul Sergisi, Venedik turları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları