Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Ve nihayet ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin kayıp parçaları Türkiye’ye geldi!

28 Kasım, 2018 | 10:16

Ve nihayet Çingene Kızı mozaiğinin kayıp parçaları Türkiye'ye geldi!

Ve nihayet ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin kayıp parçaları Türkiye’ye geldi. ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi’nde sergilenen “Çingene Kızı” mozaiğinin parçaları, THY’ye ait tarifeli uçakla Türkiye’ye getirildi.

ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesi’nde sergilenen “Çingene Kızı” mozaiğinin parçaları, THY’ye ait tarifeli uçakla Türkiye’ye getirildi.

Ve nihayet ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin kayıp parçaları Türkiye’ye geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan anlaşma uyarınca, törenle Türk görevlilere teslim edilen Zeugma Mozaiklerine ait 12 parça, ABD’nin Chicago kentindeki havalimanına ulaştırıldı.

Havalimanında THY’ye ait uçağa özenle yüklenen mozaik parçaları Türkiye gönderildi. İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen uçakta bulunan konteynerler içindeki parçalar, kargo bölümünden indirildi. Araçlara yüklenen parçalar, Gaziantep’e hareket edecek uçağın bulunduğu aprona götürülüyor.

Çingene Kızının kayıp parçaları Gaziantep'e götürülüyor

Çingene Kızı’nın kayıp parçaları Gaziantep’e götürülüyor

ABD’den THY’ye ait tarifeli uçakla Türkiye’ye getirilen “Çingene Kızı” mozaiğinin parçalarının, Gaziantep’teki sis nedeniyle bugün kente ulaştırılması planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında daha önce imzalanan anlaşma uyarınca, törenle Türk görevlilere teslim edilen Zeugma Mozaiklerine ait 12 parça, ABD’nin Chicago kentinden THY’ye ait uçakla dün akşam saatlerinde İstanbul’a getirildi.

Atatürk Havalimanı’ndan tarifeli uçakla Gaziantep’e gönderilecek mozaikler, Gaziantep Havalimanı’nda etkili olan sis nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi üzerine THY Kargo Şefliğinde bekletiliyor.

Kayıp parçalar 1965’ten beri ABD’deydi

1960’lı yıllarda Nizip ilçesine 10 kilometre mesafedeki Belkıs Mahallesi yakınlarındaki Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma Ören Yeri’ndeki kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan, 1965’te Bowling Green Devlet Üniversitesince 35 bin dolar karşılığında Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alınan Zeugma Mozaikleri, o tarihten bu yana üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş halde sergileniyordu.

Eserlerin Türkiye’ye getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında yaklaşık 5 ay önce protokol imzalanarak çalışmalara başlanmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bowling Green Eyalet Üniversitesi, Çingene kızı, Kayıp parçalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Zeugma Antik Kenti, Zeugma Mozaikleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları