Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Vasnetsov’un Moskova’daki eşsiz müze evi

25 Eylül, 2014 | 07:26

Rusya’nın en büyük ressamlarından Viktor Vasnetsov’un Moskova’daki müze evini hala görmediniz mi?

Rusya’da sanatın simgelerinden olan Viktor Vasnetsov’un başkent Moskova’da bulunan müze evi görülmeye değer. Suharevskaya ile Peospekt Mira metroları arasındaki müze evi, pazartesi, salı ve her ayın son perşembe günleri kapalı. Diğer günler ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Rusya’nın Sesi Radyosu’nda yayınlanan tanıtım yazısında müze şöyle anlatılıyor;

“Büyük bir Rus ressam-masalcının yaşadığını öğrenmek istiyorsanız, sizi Viktor Vasnetsov’un Moskova’daki müze haline getirilen evine davet ediyoruz. Bugün evde her şey, tıpkı bundan 120 yıl önce unutulmaz “Bahadırlar”, “Alönuşka”, “Bozkurda atlanan İvan Tsareviç” tablolarının ressamının burada yaşamaya başladığı zaman olduğu gibi.

Viktor Vasnetsov’un resimleri, evine insanların geldiği başlıca neden. Yeri gelmişken kaydetmek gerek ki, Vasnetsovlar ailesi kendi evine çok geç sahip oldu. Ressam, bir daireden diğerine geçmeme olanağına kavuştuğu sırada artık 46 yaşını doldurmuştu. Müze müdürü Nina Yaroslavtseva anlatıyor.

1894’te buraya ailesini, “Bahadırlar” ve “Çar İvan Vasilyeviç Groznıy” gibi iki en büyük tablosunu getirdi. Bu tabloları ressam buradaki atölyede tamamladı. Daha sonra birçok tabloyu da burada yaptı. Bunlar “İvan Tsareviç’in üç başlı yılanla savaşı”, “Dobrınya Nikitiç’in savaşı”. Ayrıca “yedi masaldan oluşan manzume” adlandırdığı masal konulu yedi resim çizdi. Sözü geçen manzume atölyede kaldı ve ziyaretçilerimiz onu burada görebilecekler.

Fakat Viktor Vasnetsov’un yaratıcılığı tablolarıyla sınırlanmıyor, onun oturduğu ev de bir şaheser. Ev, ressamın yaptığı resimlerine göre inşa edilerek eskiden 3-cü Troitskiy olan Vasnetsov yan sokağından gelen herkesin canlı dikkatini kendine çekiyor. Vasnetsov Moskova’dan başka o zamanki başkent Peterburg’ta her şeyden çok beğendiği şeyleri meydana getirmeye çalışmıştı. Fikrine göre, bu iki kent arasında yalnız Moskova, Rus mimarisinin geleneklerini, bundan başka Rus aile hayatı ile havasını koruyabildi. Tüm bu şeyleri, belli derecede arkaizmleri de koruyarak, ressam evinin çehresinde kullanmış oldu. Nina Yaroslavtseva anlatmaya devam ediyor.

Vasnetsov, Rus stilinin birkaç hacmini birleştirmiş oldu: “terem” denen evin üst kısmı ve “seni” denen alt kesim. Üst katta bulunan “gornitsa” odası. Yine yukarı katta tavanı 6 metre yüksekliğinde olan ressamın aydın atölyesi bulunuyor. Evin dış görünüşü çok ilgi çekici: eski Rus stilini andırıyor. Genelde ise bu, ressamın eserlerini yaratabileceği, ideal Rus dünyasına ilişkin görüşü.

Viktor Vasnetsov’un titizlikle inceleyip koruduğu Rus kostümü ve eski yaşam nesnelerinden oluşan büyük koleksyon da kendine eşlik yaptı. Müzede bu koleksyon, ressamın tabloları yanısıra atölyede önemli bir yer alıyor. Masalcı ressamın kurduğu “ideal yaşam tarzını” çağdaşları çok beğenmişti. Evini Moskovalılara has samimilik ayırt ediyordu, ev birçok ünlü insanı hatırlıyor. Nina Yaroslavtseva anlatıyor.

Rus aydınlarının birçok temsilcisi bu evi ziyaret etmişti. Aralarında filozoflar, gerek büyük kuşaktan olan arkadaşları Repin, Polenov, Surikov, gerekse genç kuşaktan Korovin, Serov gibi ressamlar vardı. Tretyakov ve Mamontovlar ailelerini de burada görmük mümkündü. Bu evde Viktor Vasnetsov’un büyük dostu olan Födor İvanoviç Şalyapin şarkı söylemişti.

Yeri gelmişken kaydetmek gerek ki, Födor Şalyapin Vasnetsov evindeki akşamları, evin atmosferini büyük sıcaklıkla anımsıyordu. Yurt dışında kaldığı sırada anılarını yazarken Vasnetsov tarafından kurulan evin mükemmel olduğuna işaret ederek, evin bir köylü ve prens evi arasında bir şey olduğunu bildirmişti. Taş değil ahşap olan evin içinde ne yumuşak koltuk, ne kanape vardı. Duvarlar boyunca meşe sıralarının yer aldığını, ortada örtüsüz bir meşe masası. Arada sırada basit tabureler görmek mümkündü. Her çeşit yapmacılığa yer vermeyen böyle bir ortamda bulunmanın çok hoş olduğuna işaret etmişti.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Moskova, Moskova müze, Moskova müze gezisi, Moskova müzeleri, Moskova turu, Rusya, Rusya Moskova, Rusya müze, Rusya müze turu, rusya turu, Viktor Vasnetsov, Viktor Vasnetsov kimdir, Viktor Vasnetsov moskova, Viktor Vasnetsov müze evi, Viktor Vasnetsov müzesi, Viktor Vasnetsov Rusya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları