Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Varna Delfinarium 25. yılını tamamladı

10 Eylül, 2009 | 14:45

Varna Delfinarium Bulgaristan’ın önemli turizm merkezlerinden Varna’nın yunus balıkları havuzu Delfinarium, bu sene 25 yılını tamamladı.

1984 yılında açılan yunus balıkları havuzu, Varna’nın sembolü olup turistlerden büyük ilgi görüyor.

Bulgaristan Radyosu’nun haberine göre 1994 yılında özelleştirilip modernize edilen havuza, “Festa delfinarium” adı verildi. Havuzun binası, alüminiyum ve camdan kurulan etkileyici bir yapıdadır. En büyük gösteri salonunda izleyicilere amfitiyatro şeklinde 1200 yer vardır. Delfinariumun kafeteryası da hoş ve dinlendirici bir mekandır. 50 yer bulunan kapalı salonun havuza bakan pencerelerinden yunus balıkları izlenebilir. Gösteriyi gördükten sonra yunusbalıklarını tekrar ve tekrar görmek isteyen çocukların gözde yeri burası.

Bulgarca, Rusça, Almanca ve İngilizce olmak üzere aynı anda 4 dilde sunulan ve 40 dakika süren gösteriye birçok atraksiyon, akrobatik numara ve izleyicilerle oyunlar dahildir. Haftanın 6 günü çalışan yunus balıkları, Pazartesi günü dinleniyor.

Havuzun müdürü Vasko Vasilev, şunları belirtti:

“Delfinarium yıl boyunca ziyaretçilere açık olsa da ilgi özellikle turistik sezonda yoğun oluyor. Kış aylarında da kapılarımız açık. Personelimiz de çalışmaya devam ediyor, çünkü havuz sakinleri, yıl boyunca burada yaşayıp antreman yapıyorlar. Kışın da günde bir defa gösteri yapıyoruz.”

Varna yunus havuzunda yaşayan 6 yunus balığından üçü burada doğdu. Suni ortamda yunus balıkları üremesinin çok zor olduğu kabul ediliyor. Vasko Vasilev’in belirttiği gibi, havuzda büyük sayıda başarılı doğum olduğu için yakın zamanda Varna Belediyesinden genişleme izni bekleniyor. Yurt dışından getirilecek 3 fog balığı için özel salonun inşa edilmesi öngörülüyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bulgaristan, Bulgaristan Balayı Turları, Bulgaristan Balayı, Bulgaristan Burgaz, Bulgaristan Eğlence, Bulgaristan Gece Hayatı, Bulgaristan otelleri, Bulgaristan tatil turları, Bulgaristan tatili, Bulgaristan turizm, Bulgaristan turizmi, Bulgaristan Turları, Bulgaristan’da balayı, Bulgaristan’da gidilecek yerler, Bulgaristan’da ne yapılır, Bulgaristan’da turizm, Sofya, Vanya Kisöva, Varna,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları