Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Van’da tarihi keşif… Urartular’ın ayak izine rastlandı!

14 Ağustos, 2018 | 18:12

Van'da tarihi keşif... Urartular'ın ayak izine rastlandı!

Van’da tarihi keşif… Urartular’ın ayak izine rastlandı. Van Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında, Urartu soylularının yaşadığı belirlenen alanda ayak izine rastlandı.

Van Kalesi’nin güneyinde yer alan eski Van şehrindeki höyük ve sur duvarlarıyla çevrili, bir saldırı anında koruma amaçlı kullanılabilen yukarı şehir diye adlandırılan sitadel alanında yürütülen kazı çalışmalarıyla şehrin 7 bin yıl öncesine uzanan tarihi, yaşamsal özellikleri ve ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin mimari özellikleri gün yüzüne çıkartılıyor.

Van’da tarihi keşif… Urartular’ın ayak izine rastlandı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yürütülen kazılarda, Urartu soylularının yaşadığı belirlenen alanda ayak izine rastlandı.

Doç. Dr. Erkan Konyar, 2015 yılından bu yana kalede kazıların devam ettiğini belirterek, bu yılki kazılarda Urartu soylularının yaşadığı komplekste bir ayak izine rastladıklarını ifade etti.

Ayak izi 26 santimetre uzunluğunda

Ayak izi 26 santimetre uzunluğunda

Erkan Konyar yaptığı açıklamada, “Bu kompleksteki kerpiç duvarları açarken Urartu soylusuna ait olduğunu düşündüğümüz 26 santimetre uzunluğunda ve 36 numara olduğunu tespit ettiğimiz bir ayak izini gün yüzüne çıkardık. Bölgede yapılan kazılarda ilk defa doğrudan insana ait bir izin ortaya çıkarılması çok önemli.” şeklinde konuştu.

Ayak izi yapısının antropologlarca inceleneceğini anlatan Doç. Dr. Erkan Konyar, “Yapılan incelemelerin ardından ayağın yapısıyla ilgili bir tespit ortaya konulabilir. Ayak izi şu an bulunduğu yerden kesilerek alındı. Laboratuvarda gerekli incelemelerin ardından müzeye teslim edilecek. Bu ayak izinin manevi anlamda önemi büyük. Çünkü Urartular’a ait bir iz.” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ayak izi, Doç. Dr. Erkan Konyar, İstanbul Üniversitesi, Tarihi keşif, Urartu soyluları, Urartular, Van Kalesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları